Sapyoseksüel Nedir? Sapyoseksüellik Ne Demek? Belirtileri Nelerdir?

Sapyoseksüel, etimolojik olarak Latince’de bilge ve zeki anlamına gelen “sapiens” ile İngilizce’de cinsellik anlamına gelen “sexual” sözcüklerinin bir araya gelmesiyle oluşur.

Sapyoseksüel, insanların fiziksel özelliklerinden veya dış görünüşünden değil, bilgi birikiminden, kültür düzeyinden, zeka seviyesinden etkilenip tahrik olan insanlar için kullanılan tanımdır. Sapyoseksüel bireyler için en önemli kriter tahrik edici unsur olan beyindir. Fiziksel özelliklerden ziyade zeka, sapyoseksüel insanlar için asıl cinsel çekim unsurudur.

Entelektüel aşk olarak da tanımlanan sapyoseksüellik, sadece cinsel ilişki için değil romantik ilişkiler ve duygusal bağ için de geçerlidir. Sapyoseksüel insanların kurdukları duygusal bağlarda ve yaşadıkları romantik ilişkilerde de en önemli rol zekanın ve bilginindir.


Sapyoseksüellik Nasıl Anlaşılır?

sapyoseksüel nedir

Birinin sapyoseksüel olup olmadığını anlamak çok zor ya da karmaşık bir olay değildir. İnsanların dış görünüşlerinden veya başka özelliklerinden değil, zeka seviyesinden, bilgi birikiminden, bu birikimi mantıklı argümanlarla ve düzgün cümlelerle aktarmasından etkilenen herkes sapyoseksüel birey sınıfına girer.

Sapyoseksüel insanların birinden etkilenmesi, cinsel çekim hissetmesi için çok bilgili olmak çoğu zaman yeterli değildir. Empati yeteneği, alçakgönüllülük, şefkatli olmak gibi zeka seviyesiyle ilişkilendirilen özellikler de sapyoseksüellerin birinden etkilenmesinde önemli rol oynayan özelliklerdir. Bunların yanında sapyoseksüeller partnerlerinin fiziksel özelliklerinden ziyade kafalarının içini merak eder. Konuştukça, karşısındaki insanın donanımlı ve derinlikli biri olduğunu anladıkça daha yakından tanımak, hakkında daha çok şey bilmek ister. Bu karşı konulmaz merak duygusu çoğu zaman yanında cinsel çekimi de getirir.

Sapyoseksüel insanlar romantik ilişki partnerlerini de, cinsel ilişki partnerlerini de sürekli keşfetmek ister. Partnerinin derinliği ne kadar yüksek olursa sapyoseksüel insanların çekimi o kadar güçlü olur.


Sapyoseksüeller Dış Görünüşe Bakar mı?

sapyoseksüel

Sapyoseksüel bireylerin dış görünüşe önem verip vermedikleri, önem verenlerin ne kadar önem verdiği kişiden kişiye değişiklik gösterebilecek bir durumdur. Elbette “sapyoseksüeller dış görünüşe bakmaz” gibi bir genelleme yapmak doğru olmaz. Çoğu insan romantik bir ilişki veya cinsel bir partner seçerken tek bir özellik üzerinden değerlendirme yapmaz.

Kendisini sapyoseksüel olarak tanımlayan insanlar da dış görünüşten, kişisel bakımdan, sosyoekonomik durumdan, aile ilişkilerinden etkilenebilir. Sapyoseksüel olmak demek sadece zekadan etkilenmek demek değildir. Zekanın, entelektüelliğin, bilgi birikiminin, iletişim yeteneğinin kendileri üzerinde diğer özelliklerden daha fazla etki bıraktığını düşünen insanlar, kendilerini sapyoseksüel olarak tanımlayabilirler. Aynı zamanda zekanın kendileri için en önemli kriter olduğunu söyleyen sapyoseksüel insanlar, bunun yanında romantik ya da cinsel ilişkilerinde çeşitli fiziksel kriterlere de sahip olabilirler. Bu sebeple sapyoseksüeller için genelleme yaparak kesin bir yargıya varmak doğru değildir.


Sapyoseksüellik Nasıl Ortaya Çıktı?

sapyoseksüellik

İnsanoğlunun cinsel dürtülerinin nasıl şekillendiğini, zaman içinde nasıl değiştiğini görebilmek için insanlık tarihini başından itibaren incelemek gerekir. Avcı toplayıcı toplumda kadınlar için ideal erkek prototipi ailesini vahşi hayvanlardan, düşman kabilelerden, sert doğa koşullarından koruyabilecek ve avcılık yaparak ailesinin karnını doyurabilecek fiziksel olarak güçlü, kalıplı ve sert erkeklerdi.

Erkekler için ideal kadın çocuklarını taşıyıp doğurabilecek, onları besleyip büyütebilecek sağlıklı bir vücuda sahip olmalıydı. O zamanlardan bu yana insanlık büyük değişimler ve gelişimler yaşadı. İçinde bulunduğumuz çağı, çoğu insan bilgi çağı olarak adlandırıyor. Bilgiye ulaşmak, öğrenmek, kendini geliştirmek artık çok daha kolay. Güç, statü ve saygınlık eskiden olduğu gibi uzun boy, geniş omuzlar, kaslı vücutlardan çok zeka, bilgi birikimi ve sosyal beceriler ile ölçülüyor.

İnsanlar zekalarıyla, stratejileriyle, kendilerini geliştirmeleriyle zenginleşip statü sahibi olabiliyorlar. Sosyal ve toplumsal alanda zeka seviyesinin önemi bu kadar artmışken bunun ilgi çekici ve etkileyici bir olguya dönüşmesi elbette kaçınılmazdı. Yaşadığımız bilgi ve iletişim çağında doğal olarak, insanların cinsel çekim unsuru olarak etkilendikleri özellikler sadece fiziksel özellikler değil, iletişim becerisi, bilgi birikimi, kültür sanat faaliyetleri, mizah yeteneği gibi zekayla bağdaştırılan özellikler de olabiliyor.


Sapyoseksüeller Nelerden Etkilenir?

sapyoseksüel

Sapyoseksüel insanları etkilemenin yolları zeka temelli özelliklerden geçer. Bilgi birikimi yüksek, sosyal becerileri kuvvetli, kolaylıkla iletişim kurabilen, altı dolu bir özgüven sahibi olan, gelişime ve öğrenmeye her zaman açık olan insanlar sapyoseksüeller için duygusal ya da cinsel ilişki partneri olabilir.

Bilginin bu kadar değer gördüğü bir çağda, insanlar ilişki içinde oldukları ya da iletişim kurdukları insanların kendilerine bir şeyler katmasını isterler. Özellikle sapyoseksüel insanlar, iletişim kurdukça kendilerini geliştirdiklerini hissettikleri insanlardan etkilenebilir hatta tahrik olabilirler. Sapyoseksüeller basit, günlük, kısa konuşmalar yerine uzun ve derin sohbetler kurabilen, karşısındaki insanı zihnini daha çok kullanmaya iten, bir ortamda konuşurken bilgi birikimi ve bunları sunuş şekliyle bütün odağı üzerine toplayan insanları çekici bulurlar.

Entelektüel birikimi ile birlikte özgüveni yüksek olan, kendini kolaylıkla ifade edebilen ve bunu yaparken alçakgönüllü kalabilen insanlar da sapyoseksüeller tarafından seksi bulunur. Bazen akıllıca yapılmış bir şaka, bazen konuşurken seçilen doğru kelimeler ve geniş kelime haznesi, bazen de laf arasında verilen küçük bir detay bilgi sapyoseksüel bir insanı etkileyebilir, duygusal çekim hissettirebilir ya da tahrik edebilir.


Sapyoseksüel Erkeklerin ve Sapyoseksüel Kadınların Özellikleri

sapyoseksüellerin özellikleri

Sapyoseksüel erkekler ve kadınlar birbirlerinden çok farklı özellikler göstermezler. Zekanın üstünlüğü ikisi için de bir numaralı kriterdir. Sapyoseksüeller, toplumsal normların dışına çıkarak fiziksel özelliklerden ziyade zeka ve bilgiyle ilişkili özelliklerden etkilenirler. Kendini sapyoseksüel olarak tanımlayan insanlar diğerlerine göre farklı bir bakış açısına sahiplerdir. Diğer hemcinslerinin çok etkilendiği, birlikte olmak istediği insanları etkileyici bulmayabilirler. Bu sebeple daha seçici ve daha mükemmeliyetçi bir yaklaşıma sahiplerdir.

Zihinsel fonksiyonlarını zorlayabilecek, karşısındakini dinleyip anladıktan sonra kendi fikirlerini anlatabileceği, fikirlerinin de karşısındaki insan tarafından anlaşıldığını hissedeceği sohbetler, sapyoseksüel bir insan için daha ilgi çekicidir. Bu sebeple sapyoseksüel erkekler ve sapyoseksüel kadınlar hem kendilerini geliştirebilecekleri hem de bilgi birikimlerini sunarak partnerlerini geliştirebilecekleri karşılıklı etkileşimli ilişkileri tercih ederler.


Sapyoseksüellik Bir Cinsel Yönelim midir?

sapyoseksüel cinsel yönelim

Sapyoseksüelliğin bir cinsel yönelim olup olmadığı tartışması günümüzde hala geçerliliğini koruyan bir tartışma. Bir kesim, sapyoseksüelliğin cinsiyet tercihleri ile bağlantılı olmadığı için bir cinsel yönelim olmadığını ve bu sebeple LGBTİ+ bünyesi içinde değerlendirilemeyeceğini savunuyor. Diğer yandan bazı uzmanlar da sapyoseksüelliğin mevcut ve geçerli bir cinsel yönelim olduğunu ve bu şekilde tanımlanması gerektiğini savunuyor.

Nihayetinde diğer bütün tercihler ve yönelimler gibi bireyin kendisinin, kendini tanımlama şekline bağlıdır. Etrafında gördüğü toplum normlarına uymayan, kaslı erkek vücudundan ya da kıvrımlı kadın vücudundan çok edebi bir tartışmayı, felsefi fikirleri, derinlikli sohbetleri çekici bulan insanlar bunu elbette kendi cinsel yönelimleri olarak tanımlayabilirler.


Sapyoseksüel Ünlüler

sapyoseksüel ünlüler

Sapyoseksüellik, birey kendini sapyoseksüel olarak tanımlamadığı sürece başkaları tarafından bilinebilecek ya da etiketlenebilecek bir durum değil. Kendisini sapyoseksüel olarak tanımlayan bazı bilindik isimler ise şu şekilde;

 • Neil DeGrasse Tyson (Astrofizikçi)
 • Magnus Carlson (Satranç Oyuncusu)
 • Stephan Hawking (Fizikçi)
 • Conan O’Brian (Komedyen)
 • Lonnie Johnson (Mucit)
 • Kim Ung Yong (Mühendis ve Deha)
 • Terence Tao (Matematikçi)
 • William Kamkwamba (Mucit)
 • Edward Snowden (Bilgisayar Uzmanı)
 • Chris Hirata (Kozmolog)
 • Kevin Nadal (Yazar)
 • Brendan Jacob Jenkins (Oyun Yazarı)

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/