Pazartesi Sendromunu Daha Kolay Atlatabilmeniz İçin 4 Öneri

Pazartesi sadece okulun ya da işin başladığı gün değil uzun ya da kısa vadeli yapmak istediğimiz tüm planların başlangıç günüdür. Diyet yapmak, spora başlamak, yeni kararlarımızı uygulamak vb. birçok şey için haftanın ilk gününü bekleriz. Bu durumda Pazartesi günü gelmeden bir yapılacaklar listemizin olması bizi hem sıkıntılı bir ruh haline sokuyor hem de kendimizi rahatlatabileceğimiz pazar gününün elimizden kayıp gitmesine sebep oluyor. İşte bu noktada pazartesi sendromu bizim için başlamış oluyor. Sorunu haftanın günlerinde aramayın çünkü asıl problem kişinin kendi iç dünyasında gizli. Hayatınızda yapacağınız birkaç değişiklik ile bu sıkıntılardan kurtulup kendinize çok daha mutlu ve rahat olabileceğiniz bir zaman yaratmış olursunuz.


1) Erken Kalkın

Bütün hafta boyunca uyandığınız rutin uyku düzeninizi bozmayın. Öğlene kadar ya da geç saatlere kadar uyumak daha fazla enerji depolamanızı sağlamayacaktır. Aksine verimli geçirebileceğiniz zamanın sarkmasına ve sizin gün içerisinde bir program telaşına girmenize sebep olur. Çalıştığınız günler bir şeyler yapmak için akşam saatlerini beklersiniz ama ihtiyacınız olan gündüz vaktini mutlu bir şekilde değerlendirmektir. Bu yüzden erken kalkıp hafta içi yapamadığınız uzun kahvaltılar, sabah yürüyüşleri için kendinize vakit ayırın.


2) Gününüzü Planlayın

Hafta sonu gelmeden yapmak istediğiniz şeyleri düşünüp kendinize bir liste yapın. Yoğun iş temposu arasında kendinize vakit ayırıp bir plan yapmak hem sizi o an rahatlatacak hem de heyecanlandıracaktır. Diğer bir yandan gününüzü planlamak da hafta sonu elinizde olan o değerli zamanı iyi yönetmenizi sağlayacaktır. Çünkü tatil günleri tüketimin en fazla olduğu zamanlardır. Yani planlanmamış bir günün akşamında yemeğe çıkmak istediğinizde kendinizi uzun bir yemek sırasında bulabilirsiniz.


3) Anı Yaşayın

Cuma günü işiniz bittikten sonra tüm sıkıntılarınızı geride bırakın. O saatten sonra ne geride kalan işlerinizi ne de Pazartesi günü sizi bekleyen sorumlulukları düşünün. Birçoğumuz tatilini, hafta içi yaşadığı iş sıkıntılarını ya da onu bekleyen sorumlulukları düşünerek geçirir. Mutlu olacağımızı düşünerek yaptığımız planlar bazen sadece yapmış olmak ile kalır ve bize istediğimiz motivasyonu sağlamaz. Hedeflediğiniz mutluluğu yakalayın! Her şeyi bir kenara bırakın. Yaptığınız planların tadını çıkarın ve anın içinde kalın.


4) Salı günü olduğunu unutmayın

Pazartesi gününü planlarımız için başlangıç çizgisi kabul etmiş olsak bile işlerimizi halledebileceğimiz diğer günler olduğunu unutmamalıyız. Geçirdiğimiz güzel bir tatilin ardından işe döndüğümüzde gördüğümüz kabarık liste tüm rahatlamamızı alıp götürebilir. Bu yüzden kendinizi yormayın ve tüm günlerinizi değerlendirmeye çalışın.


Pazartesi günü kahvaltınızı geçiştirmeyin, kıyafetinize özen gösterin. Kendinizi olumsuz fikirlere kaptırmayın. İş arkadaşlarınızla hafta sonu eğlenceli geçirdiğiniz dakikaları paylaşın. Olaylar hakkında olumlu düşünmek, size ayrılan zamanları değerlendirmek ve tek bir güne anlam yüklememek size yardımcı olacaktır.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/