Dünyanın En Güzel Evleri: Mimarlık Harikası 10 Ev

dünyanın en güzel evleri

Herkes evinin düzenli, keyifli ve konforlu olmasını ister. Çünkü ev, insanın dinlendiği her şeyden kaçtığı güvenli bir alandır (ya da öyle olması gerekir diyelim). Fakat sizin için derlediğimiz evleri gördüğünüzde gerçekten sakin kalamayacaksınız. Fotoğraflarına bile bakarken insanların kendisini kaybettiği dünyanın en güzel evleri listesi, birçok ülkeyi konuk ediyor. Evlerin içerisinde yer alan şeyleri ve evlerin fiyatlarını duyana kadar bekleyin!


1) Antilla 

dünyanın en güzel evi

Listeye dünyanın en pahalı evleri listesinde ilk sırada yer alan Antilla ile başladık. Listenin devamında yer alan evler de liste başını aratmayacak kadar pahalı.

Asya’nın en zengin insanı olan Mukesh Ambani’nin yaptırdığı bu ev tam 27 katlı bir gökdelen! Mumbai şehrinin ortasında yer alan evin değeri ise 2 milyar dolar! Efsanevi Atlantik adası olan Antillia’nın adını taşıyan bu devasa evde tam zamanlı olarak çalışan 600 personel olduğu söyleniyor.

2 milyar dolar değerindeki bu ev, Buckingham Sarayı’ndan sonra dünyanın en pahalı evi olarak kabul ediliyor. Fakat Buckingham Sarayı, Kraliyet ailesine ait bir mülk olduğu için özel mülkler arasına dahil edilemiyor. Bu da Antilla’yı dünyanın en pahalı özel mülkü yapıyor.


 

2) Biltmore Malikanesi

dünyanın en güzel evleri

 ABD’nin Kuzey Karolina eyaletinde yer alan Asheville kentinde şato tarzında inşa edilmiş bir malikanedir. Biltmore Malikanesi, 1889 – 1895 yılları arasında George Washington Vanderbilt II tarafından inşa ettirilmiştir. Burasının inşaat alanı toplam 12.500m²’dir. Kapladığı alan ile ABD’deki en büyük özel mülktür. 250’den fazla odası olan bu evin yaklaşık değeri 300 milyon dolar!

Hannibal gibi bir çok ünlü filme de ev sahipliği yapan bu malikane şu anda George Washington Vanderbilt’in torunlarından birine aittir.


3) Penthouse 

penthouse

Londra’nın merkezinde yer alan bu malikane, İngiltere’nin en güzel manzarasına sahip. Yaklaşık değeri 600 milyon dolar ile de metrekaresi en pahalı evler arasında. Bir metrekaresi yaklaşık 50 bin lira!

Üstelik kurşun geçirmez camlar gibi yüksek güvenlik önlemleri de bulunuyor.


4) Updown Sarayı

dünyanın en güzel evleri

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan bu saray, ısıtmalı araba yolu, 6 havuz, sinema salonu, bowling salonu, oksijen odası, 3000 şaraplık mahsen ve devasa otopark gibi ultra lüks ihtiyaçlara hizmet edecek kapasitede bir yer. İnşa edildikten sonra yaklaşık 6 sene alıcısını bulamayan Updown Sarayı’nın satış için başlangıç fiyatı 91 milyon dolardı.

Dünyanın en güzel evleri arasında yer alan bu saray aslında bir de kötü ünüyle anılmaktadır. Öyle ki, bu sarayın sahibi olan 4 kişi de iflasa sürüklenerek elinden bu devasa sarayı çıkartmak zorunda kalmıştır.


5) Villa Leopolda 

fransız rivierası

Dünyanın sayılı villalarından bir tanesi olarak geçen Villa Leopolda, büyüklüğü ve etkileyiciliğinin yanı sıra hikayesi ile de birçok kişinin ilgi odağı. Oldukça geniş bir arazide yer alan villanın, Fransız rivierası gibi olması değerine değer katan önemli bir neden olarak sayılabilir. 18 dönümlük bir alanda bulunan Villa Leopolda, ilk olarak askerlerin kalması için yapılma amacını taşımaktaydı. Fakat daha sonra kralın metresi için yapılmıştır ve bu durum bu villayı daha ilgi çekici hale getirmiştir.

Ayrıca bu ev, birçok filme de set olma özelliği taşımaktadır.


6) Gemini

dünyanın en güzel evleri

Gemini, Amerika’nın Florida eyaletinde bulunan Palm Beach’teki bir bariyer adada yer alıyor. Bu malikane bariyer ada üzerine inşa edildiğinden, ev hem ırmak kenarında hem de okyanus kıyısında yer alıyor. Ev, 6.000 metrekarelik devasa bir alana sahip. İçerisinde profesyonel golf sahası, ağaç ev gibi lüks özeliklerin yanı sıra, bu milyon dolarlık evde 47 adet banyo bulunuyor.


7) House 2000

dünyanın en güzel evleri

Dünyanın en güzel evleri listesine bir de Ukrayna’da bulunan muhteşem bir tasarım harikasını ekliyoruz. House 2000, bir aile için tasarlanmıştır. Özel bir çocuk bölümü bile olan bu evde ağaç evi, çoklu çatı katı odası, kapalı havuz da bulunuyor. Fiyatı gizli tutulan bu evin ne kadar olabileceğini siz düşünün!


 

8) Modern Versailles

dünyanın en güzel evi

ABD’de şimdiye dek inşa edilen en büyük aile evi 90.000 metrekarelik bir alanda, Florida eyaletinde yer alıyor. Bu evde 30 yatak odası, birden çok yüzme havuzu, devasa bir garajı bulunuyor. Bu görüntüsü ile büyüleyen malikane, Westgate Resorts’un CEO’su David Siegel ve Jaqueline’ye ait. 

Bir de ilginç bir bilgisi var bu evin: Malikanenin inşası o kadar uzun sürmüş ki, sahibi olan çift burayı kaybetme noktasına kadar gelmiştir.


9) Xanadu 2.0 

bill gates'in evi

Bill Gates ve Melinda Gates’in sahip olduğu bu muhteşem ev 66 bin metrekarelik alanda yer alıyor. İnşası halen devam eden Xanadu 2.0’ın değeri ise 125 milyon dolar civarında.

Evde kapalı bir trambolin odası, büyük bir havuz, resepsiyon salonu gibi oldukça ilgi çekici bölümleri var. Ayrıca her odanın iklim kontrolünü sağlayan bir teknoloji ile donatılmış olduğu biliniyor. Dahası, sanat eserleri bir tuşa basarak değişebiliyor. Bu muhteşem ev dünyanın en güzel evleri listesinde yer almasaydı olmazdı!


10) Istana Nurul Iman Palace – Brunei

dünyanın en güzel evleri

Dünyanın en güzel evleri listemizi dünyanın en büyük malikanesi ile sonlandırıyoruz. Brunei’nin Sultanı Hassanal Bolkiah’a ait olan bu malikanenin dudak uçuklatacak özellikleri bulunuyor. Bu evin, 1788 tane odası, 257 tane banyosu, 110 tane araba garajı, atlar için inşa edilen bir ahırı, ziyafet koridoru, yüzme havuzları ve camisi bulunuyor.

 

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/