157 Yılı Bir Yiyecek Sayesinde Devirmiş: Dünyanın En Uzun Yaşayan Adamı Zaro Ağa

Popüleksi

Popüleksi

gündemsel konuları özetliyorum

Bugün 157 yıl yaşamış Zaro Ağa’nın hikayesinden bahsedeceğiz.
Kendisi 10 padişah ve bir de üstüne bir cumhurbaşkanı görmüş. Toplamda 29 kez evlilik yapmış. Çocuklarının ve torunlarının sayısı ne yazık ki bilinmiyor. Türkiye’nin ve bazı kaynaklara göre de dünyanın en uzun yaşayan insanı o. Zaro Ağa 157 yılı ise tek bir yiyecek sayesinde devirdiğini söylüyor.
Gelin kendisini daha yakından tanıyalım:

Zaro Ağa 1777 yılında Bitlis’te dünyaya geliyor. 1934 yılında ise İstanbul’da vefat ediyor.

Zaro Ağa’nın doğduğu sıralarda 1. Abdülhamid tahtta. Daha sonra sırayla II. Selim, IV. Mustafa, II. Mahmud, Abdülmecid, Abdülaziz, V.Murad, II. Abdülhamid, V. Mehmet Reşat ve Vahdettin tahta çıkıyor. Tüm bunların ardından cumhuriyetin ilanı gerçekleşiyor ve Zaro Ağa Mustafa Kemal Atatürk‘ün cumhurbaşkanlığına tanık oluyor.

Toplamda 2 rejimi yaşayan, 10 padişah ve 1 cumhurbaşkanı gören Zaro Ağa tam 7 savaşa da tanıklık ediyor.

Bu savaşlar ise şu şekilde: Kırım Harbi, Rus Harbi, Plevne, Kafkas Savaşı, Balkan Harbi, Birinci Dünya Savaşı, işgal yılları ve İstiklal Harbi.

Zaro Ağa uzun yaşamak isteyenlere hep şunu öğütlüyor: “Çokça yoğurt yiyin”

Zaro Ağa Tophane’de küçük bir evde yaşamış. O dönemlerde akşam yemeklerini genelde erken saatte yermiş ve sofrada sadece yoğurt ya da ayran ile ekmek olurmuş. Zaro Ağa bu alışkanlığından tam 100 yıl vazgeçmemiş.

Hamallık yaparken tanıştığı iki Amerikalı yeni hayat vaadiyle Zaro Ağa’yı New York’a götürüyor.

Fakat daha sonra bu kişilerin amacının farklı olduğu anlaşılıyor. Özel bir kostüm giydirip sirkte “dünyanın en yaşlı insanı” şeklinde onu teşhir ediyorlar.

Zaro Ağa’yla birlikte fotoğraf çektirmek 10 dolar, onu öpmek ise 15 dolar!

O zamanlarda 150 yaşında olan Zaro Ağa’yı ülke ülke gezdiriyorlar ve zaten yorgun vücudu iyice yorgun düşüyor. İyi de para kazanıyorlar ağanın üzerinden. O zamanlar Zaro Ağa’yla fotoğraf çektirmek 10 dolar, öpmek 15 dolar.

157 yıl boyunca doktor yüzü görmeyen Zaro Ağa ciğerlerinde tüberküloz, kalbinde büyüme nedeniyle hayata gözlerini yumuyor.

Turneler ve Sirk hayatı Zaro Ağa’yı aşırı yoruyor ve İstanbul’a döndüğünde apar topar hastaneye kaldırılıyor. Sonrasında da hayatını kaybediyor.

Yaşamı boyunca 20 kere dünya evine giren Zaro Ağa eşlerini hiç ihmal etmiyor fakat çocuk ve torunlarının sayısını da hiç bilmiyor.


Zaro Ağa toprağa verilirken, torununun torunlarından birinin şu şekilde bağırdığı söyleniyor: “Hoy hooy öldü babam! Dünyasına doyamadan gitti!”


Hayatını merak edenler için Zaro Ağa’nın yaşamını anlatan bir kitabın olduğunu da ekleyelim.

Kaynak 1, 2

CEOtudent’ı Twitter’dan takip edebilirsiniz.?

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/