YENİ YILDA; HAYATINIZI ŞEKİLLENDİRİN

14.yüzyıl düşünürü İbn-i Haldun’un ‘coğrafya kaderdir’ sözü hepimizi az da olsa korkutuyor. Bir tarafımız ekonomi, kültür, siyaset ve benzerlerini tüm seçimlerimizi etkilediğini farkındalığını yaşıyor. Diğer tarafımız ise kaderimiz yazılmış elden ne gelir ki diyebilir. Peki tembelliğimizi kader olarak varsayıyorsak. Geçmişte yaşadığımız olaylardan ders çıkarmayıp geleceğimize yön verme sorunsalı ile mücadele etmeyip hemen pes ediyorsak. Artık bu ümitsizliğimize el atmamız gerektiğini ufakta olsa anlıyoruz.. Ama yeni yılın bize ne getireceği değil, o yılı nasıl yaşayacağımız dır asıl önemli olan. Bu yeni yılı gelişi güzel akışına bırakmayıp daha faydalı ve mutlu bir yaşam için hayatımızın kontrolünü elimize almayı denesek.
BAKIŞ AÇINIZI DEĞİŞTİRİN

‘Düşüncelerinizi değiştirin, hayatınız değişsin’ LAO TZU

Kendiniz ve etrafınızdaki her şey hakkında olumlu olduğunuz zaman, dünyayı farklı bir ışıkta görmeye başlarsınız. Hayatınız kendi elinizde şekilleniyor.

GEÇMİŞE TAKILIP KALMAYIN

‘Bir şeyler yap. Gelecekte kendine minnettar kalacaksın.’ NİKE 


Geçmişe takılıp kalmak ile geçmişten ders almak arasında fark vardır. Bugün anı yaşamak için bilinçli bir çaba sarf edin. Geçmişten ders alın ve tecrübelerinizi başkalarıyla paylaşın. Anın tadını çıkarın ve geleceğiniz için planlar yapıp çalışıp çabalayınız.
KENDİNİZDEN EMİN OLUN

‘Başınız içinde bir beyniniz var. Ayakkabılarınız içinde de ayaklarınız, Kendinizi istediğiniz yöne çevirebilirsiniz.’ DR.SEUSS

Olduğunuz kişi ve geldiğiniz yerle gurur duyun. Sizden bir tane var. Düşüncelerinize sahip çıkın ve korkusuzca kararlar alın.
MUTLU OLMAYI KENDİNİZE ANT İÇİN 

‘Mutluluk sahip olduklarınıza ya da kim olduğunuza değil, sadece ne düşündüğünüze bağlıdır.’ BUDA

Mutluluğu sürekli başkalarından veya kaderimizden bekleyemeyiz. Mutluluğu önce kendi içimizde bulmalıyız. Sık sık gülümseyin, sinirli olduğunuz da sakin bir yerde nefes almaya odaklanın. Her gün sağlığınız, aileniz ve kaderiniz için şükretmeyi unutmayın.
AFFEDİCİ OLUN
‘Her tür duygunun başınıza gelmesine izin verin. Güzellik ve korkunun yürümeye devam edin. Hiçbir duygu son değildir.’ RAINER MARIA RILKE
Güzellikler olduğu gibi acı da hayatın bir parçası, mutlu olduğumuz zamanların kıymetini bilmemizi sağlıyor. Başımıza ne gelirse gelsin bu bize öğretilmek istenen ders olduğunu unutmayalım.
Umutlarınızın hiç bitmemesi dileğiyle yeni yılınız kutlu ve mutlu olsun.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/