Paradan Tasarruf Etmek İçin 5 Pratik İpucu

Tasarruf etmek ve para biriktirmek oldukça zorlu bir görev gibi görünebilir. Çünkü maaşları, geleceğe hazırlanmanın ve finansal zorluklara karşı başa çıkmanın bir yolu değil, aydan aya geçinmenin bir yolu olarak görmek daha kolaydır.

Ancak her ay biraz tasarruf etmek ve para biriktirmeye başlamak bu yaygın inanış üzerinde büyük ve olumlu bir etki yaratabilir. Bu beş pratik ipucu, tasarruf konusunda düşüncelerinizi değiştirmenize, tasarruf etmek ve para biriktirmek için bir yerlerden başlamanıza yardımcı olabilir.

1. Bütçe Yapın

Daha önce duymuşsunuzdur. Bütçe oluşturmak ve bütçeye sadık kalmak, paradan tasarruf etmenin en iyi yollarından biridir. Bütçe yapmak, hayatınızın geri kalanında eğlenmekten vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bir bütçe oluşturarak, paranızın her ay nereye gittiğini görebilir ve birikim, fatura ödemeleri ve hatta eğlenceye bile para ayırabilirsiniz. Bütçeniz hem gelir hem de giderlerinizi net bir şekilde görmenizi sağlayacağı gibi, yeni tasarruf yolları bulmanıza da yardımcı olabilir.

2. Bir Acil Durum Fonu Oluşturun

Geleceği garanti altına alma, finansal özgürlüğe ulaşma ve parasal sıkıntıdan kurtulmanın bir başka iyi yolu da acil durum fonu oluşturmaktır. Uzmanlar, en az 6 aylık giderlerinizin tutarı kadar bir fon oluşturmanız gerektiğinin altını çizerler. Ayrıca, dünyanın önde gelen finans sitelerinden Investopedia, acil durum fonunuzu yüksek faizli mevduat hesaplarında tutmanızı tavsiye ediyor.

3. Gelirinizin En Az Üçte Birini Birikime Ayırın

Kişisel finans uzmanları, gelirin en az üçte birinin her ay düzenli olarak birikime ayrılması gerektiğini belirtir. Bu nedenle de gelirinizin en az üte birini birikime ayırmayı mutlaka düşünmeniz gerekir. Kazandığınız her 3 liradan 1 lira tasarruf ederek, işsiz kalma ve ortaya çıkacak diğer sürpriz giderler gibi gelecekte karşılaşacağınız finansal zorluklara karşı önlemler alabilirsiniz.

4. Yatırım Yapmak İçin Beklemeyin

Tasarruf edip birikim yapmaya başladıktan sonra, yatırım yapmaya başlamak büyük bir zorluk gibi görünebilir, ancak her hafta yatırım için ayıracağınız sadece birkaç liranın bile gelecekte büyük etkisi olabilir. Birikimlerinizi yatırımlarla değerlendirmediğiniz sürece enflasyon paranızın alım gücünü aşındırır, bu nedenle yatırım yapmak için beklememeniz gerekir. Risk ve beklentilerinize göre birçok yatırım türü bulmanız her zaman mümkündür. Her ay ne kadar yatırım yapabileceğinizi öğrenmek için bütçenizi kullanabilirsiniz.

5. Borçlarınızı Ödeyin

Tasarruf yapmaya başlamak ve paranızı yatırımlara yönlendirmek, finansal geleceğinize hazırlanmak için iyi bir yol olsa da, borcunuzu ödemekle de ilgilenmelisiniz. Borcunuzu ödeme konusunda olabildiğiniz kadar agresif olmalı ve kredi kartlarınızın kontrolden çıkmasına izin vermemeye dikkat etmelisiniz.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/