Franz Kafka’nın Küçük Bir Kızla Başından Geçen ve Hayat Boyu Hatırlanması Gereken Hikayesi

Zeynep İrem Çobanoğlu

Zeynep İrem Çobanoğlu

Yeditepe Üniversitesi Psikoloji

Kafka, her zamanki yürüyüşlerinden birini yaptığı parkta, ağlayan küçük bir kıza rastlamış. Onunla konuştuğunda kızın oyuncak bebeğini kaybettiğini öğrenmiş ve kıza bebeği onun için bulacağının sözünü vermiş. Ertesi gün aynı yerde buluşmak için sözleşmiş ve kendi yollarına gitmişler.
Kafka bebeği bulmak için çok uğraşmış ama çabaları sonuç vermemiş. Bunun üzerine küçük kıza bebeğin ağzından mektuplar yazmaya karar vermiş. Kıza verdiği ilk mektupta; “Lütfen benim için endişelenme, dünyayı görmek için uzun bir yolculuğa çıktım. Sana başımdan geçenleri anlatacağım.” sözleri yazılıymış. Kafka kızla her buluşmasında kıza bunun gibi oyuncak bebeğin ağzından yazılmış bir sürü mektup okumuş ve kızın heyecanı giderek artmış.
Aradan aylar geçmiş, son görüşmeleri gelip çatmış. Kafka kıza bir oyuncak bebek vermiş. Kız bu bebeğin kendi bebeğinden oldukça farklı olması karşısında şaşkınlıkla bakakalmış. Kafka’nın bebeğe iliştirdiği not, kızın şaşkınlığını gidermiş:

“Yolculuğum beni çok değiştirdi.”

Uzun yıllar sonra, bebeğini saklayan kız yetişkin bir kadın haline gelmiş. Bir gün bebeğinin içinde ustaca gizlenmiş küçük bir kağıt parçasını bulmuş. O kağıt parçasında şu sözler yazmaktaymış:

“Sevdiğin her şeyi er ya da geç kaybedeceksin, ama sevgi başka bir surette tekrar karşına çıkacak.”


Kaynak: 1
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/