İtalyan Makarnaları: Lezzetiyle Büyüleyen 40 Makarna

İtalyan makarnaları denilince sizin de karnınız acıkıyor mu? 1940’ların başında ünlü İtalyan bir yazar, İtalyalıların, ülkenin birleşmesini makarnanın icadına borçlu iddia olduğunu söylemişti. Fütürist hareketin kurucusu olan başka bir İtalyan yazar, makarnanın İtalya’nın gastronomi dini olduğunu iddia ediyordu (“… la dine gastronomica italiana”).

Gerçekten de, yalnızca ortak makarna sevgisi, kuzeyden güneye insanları dini bir inanç kadar güçlü bir şekilde birleştiriyor. Sadeliği ve alçakgönüllülüğü ile makarna, İtalya’nın en önemli kültürel simgelerinden biri olarak, ölçülemez öneme sahip geleneksel bir değerdir.


Makarnanın tarihi Yunan uygarlıklarına kadar uzanıyor.

İtalyan makarnaları

Makarnanın tarihi, MÖ 60 yılında filozof Cicerone’nin hali hazırdaki lazanyaya adını veren büyük bir tencere olan lasănum’dan bahsettiği Yunan uygarlıkları Magna Grecia ve Etruria’ya kadar uzanmaktadır. Buna rağmen, makarnanın icadı, 12. yüzyılın başında Sicilya’nın Arap egemenliğiyle ilişkilendirilir. Arap coğrafyacı Edrisi, undan yapılan ve tyriah adı verilen uzun, ince bir şekle sahip olan bir yiyecek türünden bahseder. Ama aslında makarnanın ülkenin sosyal kültürüne girmesi, 1200’lerin başında Marco Polo’nun Çin’den dönüşüyle ​​olmuştur.


Kıtlığın ardından makarna popüler hale gelir.

italyan makarnaları

İlginçtir ki, makarna, 17. yüzyılda Napoli Krallığı’nda patlak veren kıtlığın ardından popüler hale gelir. Nüfus açlıktan ölmek üzeredir ve artık et alamadığı için ucuz ve bol miktarda bulunan makarnaları yemeye başlarlar.
Makarna, İtalya’nın güneyinden, her yöresel mutfağa özgü içerik ve yiyeceklere uyum sağlayarak kısa sürede tüm ülkeye yayılır. Dünyaca ünlü makarna yemeklerinin çoğu aslında Roma’nın geleneksel yemeklerindendir. 1954 yapımı “Un Americano a Roma” filminde Alberto Sordi’nin kocaman bir tabak Maccheroni’yi yuttuğu ikonik sahneyi düşünmemek elde değil.

O halde gelin bakalım İtalya’nın en popüler makarnaları hangileriymiş. En iyi İtalyan makarnaları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız bu liste tam size göre… Hem bildikleriniz, hem bilmediklerinizle en ünlü 40 İtalyan makarnası…


İtalyan Makarnaları

1) Tortellini

İtalyan makarnaları

İtalyan makarnaları listemizdeki ilk makarna çeşidi tortellini. Bir yumurtalı makarna tabakasının içine güvenli bir şekilde sarılmış çeşitli malzemelerle yapılan ve daha sonra bir halka şeklinde katlanan Türk mantısına benzer bir makarna çeşidi. İddia odur ki tanrıça Venüs’ü gören bir aşçı onun göbek deliğinden esinlenerek makarnaya bu şekli vermiştir.

Tortellini’nin ilk yazılı kaydı 17. yüzyıla kadar gitmektedir. Ancak bundan daha önce de tüketiliyor olması muhtemeldir. Emilia-Romagna bölgesinden, özellikle Modena ve Bologna şehirlerinden geldiklerine inanılır. Diğer makarna çeşitlerinden farklı olarak tortellini, genellikle otellerde veya şenliklerde servis edilen lüks bir yemek olarak kabul edilirdi. Bu kare veya yuvarlak dolgulu makarna türü, tariflere bağlı olarak et, sebze ve peynir gibi birçok farklı dolgu ile yapılır. En ünlü çeşitlerinden biri süzme peynir ve ıspanaklı olanıdır.


2) Spaghetti

Spaghetti

‘İnce ipler’ olarak tercüme edilen spagetti, İtalya’nın en ikonik makarna şekillerinden biridir. Su ve sert buğdayla yapılan, uzun, ince ve genellikle domates sosu ve peynirle hazırlanan makarna türüdür. Yaklaşık 30 cm uzunluğunda, Carbonara veya Puttanesca’da kullanımlarıyla bilinen silindirik şeritlerdir.

Spagetti, diğer makarnalar gibi sosu muhafaza etmek için yapılmadığından daha hafif ve yoğun olmayan soslar için uygundur. Klasik bir spagetti olan “aglio e olio” bunun klasik bir örneğidir. Ayrıca, spagetti’nin asla bolonez sosuyla (ragù) kullanılmadığını da unutmamak gerekir!


3) Penne

İtalyan makarnaları

İtalyan makarnaları denilince akla ilk gelen çeşit pennedir. Bu makarnanın köken hikâyesi aynı zamanda makarna makinesinin de ortaya çıkışı ile ilişkilidir. Penne, 1865 yılında, Cenova yakınlarındaki küçük San Martino d’Albero kasabasında Giovanni Battista Capurro tarafından patentli yeni bir cihazla ortaya çıkar. Makine, makarna tüplerinin standart bir boyutta çapraz olarak kesilebileceğini ve daha önce yapıldığı gibi makas kullanma ihtiyacına gerek olmadığını gösterir.

Penne’nin farklı türleri olsa da en yaygını penne rigate’dir ve tabii penne all’arrabbiata. Penne’deki girintiler makarnanın sosu tutmasına yardımcı olurken makarna daha büyük sebze parçalarıyla eşleştirilecek kadar sert bir dokuya sahiptir.


4) Ravioli

İtalyan makarnaları

Ravioli kelimesi, iki ince hamur tabakası arasına bir dolgu konularak yapılan çeşitli makarna çeşitlerini ifade eder. Bizdeki mantı Ravioli’nin Türkçe karşılığıdır. Kullanılan makarna tipik olarak buğday unu ve yumurta bazlıdır ve bir muhafaza görevi görürken aynı zamanda raviolinin pişirildiği veya servis edildiği sos veya et suyu ile bağlanır.

Ravioli, genellikle bir sos ile kaynatılarak veya geleneksel bir kış yemeği olarak sade şekilde kaynatılarak et suyu içinde servis edilir. Ravioli dolguları çeşitli et, peynir ve sebze çeşitlerini içerir ve bölgeden bölgeye değişir. Ayrıca derin yağda kızartılmış tatlı Ravioli de vardır.


5) Tagliatelle

Tagliatelle

İtalyan makarnaları listemizin bir diğer çeşidi olan Tagliatelle’nin ilginç bir geçmişi var. Bu düz makarna şeritlerinin, 15. yüzyılda Bentivolgio’lu II. Giovanni tarafından düzenlenen özel bir ziyafette doğduğu düşünülmektedir. Bu ziyafet, Lucrezia Borgia’nın 1487’de Dük Alfonso D’Este ile evlenmek üzere Ferrara’ya giderken Bologna’yı ziyaretini kutlamak için düzenlenir.

Bentivolgio ailesinin baş aşçısı (Bolognese’nin temel lazanyasında kullanılan) makarna tabaklarını alır ve sözde Lucrezia Borgia’nın dalgalı sarı buklelerine saygı göstermek için kurdeleler halinde keser. Bu efsanenin gerçek olup olmadığına bakılmaksızın tagliatelle, İtalya’nın en sevilen makarnalarından biri olarak günümüze kadar gelmiştir. Düz bir yüzeye ve yaklaşık 6-8 mm genişliğe sahip olan bu makarna, sığır eti ve domuz eti gibi et bazlı soslar için idealdir.


6) Lasagna

lazanya

İtalyan makarnaları arasında lezzetiyle çizgifilmlere bile konu olan lazanya, çok sayıda lezzetli yemek çeşitlerini oluşturan kendi alt grubuna sahip bir makarna türüdür. Lazanyanın tarihiyle ilgili en eski bilgi, ismini, şeritler halinde kesilmiş düz bir hamur tabakasını ifade eden Yunanca laganon kelimesinden almasıdır.

Ayrıca eski bir güveç tenceresini ifade eden başka bir Yunanca kelime olan lasanon vardır. Romalılar bu kelimeyi benimser ve onu pişirme kabına da atıfta bulunarak lasanum’a dönüştürürler.


7) Linguine

İtalyan makarnaları

Bu düz, ince İtalyan makarna çeşidinin adı, kelimenin tam anlamıyla “küçük diller” olarak tercüme edilir. İtalya’da trenette veya bavette olarak da bilinir. Linguine, buğday unu ve sudan yapılır. Tipik olarak geleneksel Ligurya soslarıyla birlikte pastasciutta olarak servis edilir.

Bazen patates ve yeşil fasulye ile birlikte kaynatılır. Pesto alla genovese ile servis edilir ve ayrıca sıklıkla balık bazlı soslarla eşleştirilir. Sicilya takımadalarındaki Lipari’de linguine geleneksel olarak ton balığı ve kapari ile servis edilir. Gerçekten çok yönlü bir makarnadır, çok sayıda yemekte kullanılabilir ve birçok lezzetle uyum sağlıyor oluşu onu İtalya dışında da en popüler makarna türlerinden biri haline getirmiştir.


8) Fettuccine

Fettuccine

Kelimenin tam anlamıyla küçük kurdeleler olarak tercüme edilen fettuccine, buğday unu, tuz, yumurta ve biraz su ile yapılan klasik bir İtalyan makarnasıdır. Fabrika yapımı fettuccine genellikle buğday unu, yumurta ve bazen de su eklenerek oluşur.
Bu makarna türü, özellikle Lazio olmak üzere orta ve güney İtalya’nın bir spesiyalidir. Fettucine klasikleşmiş tarife göre ideal olarak bir parmak kadar geniş kesilmelidir. Ancak modern fettucine, tipik olarak bundan daha dardır.


9) Macaroni

Macaroni

Macaroni, buğday ve su ile yapılan kuru, kısa bir makarna çeşididir. Kuzey İtalya’da, genellikle, dünyanın diğer birçok yerinde de kabul edilen bir kategori olan, boru şeklinde makarnanın çeşitlerindendir.

Eskiden İtalyanca olan “maccheroni” kelimesi, bugün makarna “secca” olarak bilinen tüm kuru makarna çeşitlerini ifade etmek için kullanılan genel bir isimdi. Macaroni’nin bilinen kökeni Napoli’ye kadar uzanır.


10) Cannelloni – Napoli

İtalyan makarnaları

Bu tüp şeklindeki İtalyan makarna çeşidi, 1907’lerde, Sorrento’da La Favoria adlı popüler bir restoranda çalışan Napoliten bir şef Nicola Federico tarafından yapılmıştır. Başlangıçta strascinati olarak adlandırılan makarna, II. Dünya Savaşı sırasında Napoli’den Sorrento’ya insan akını nedeniyle popülerlik kazandıktan sonra cannelloni olarak yeniden adlandırılır.

Cannelloni genellikle et, peynir veya sebze ile doldurulur, daha sonra domates veya krema bazlı soslarda pişirilir. Makarna, sığır eti, domuz eti ve dana eti gibi etler, mozzarella ve ricotta gibi peynirler, havuç, ıspanak ve kereviz gibi sebzelerin yanı sıra çeşitli soslar, otlar, elmalar ve cevizlerle iyi uyum sağlar.


11) Ditalini

Ditalini

İtalyan makarnaları listemizin diğer çeşidi olan bu küçük, tüp şeklindeki makarna hafif cevizli bir tada ve sıkı bir dokuya sahiptir. Ditalini en çok İtalya’nın Campania bölgesinde tüketilir ve burada geleneksel olarak makarna e fagioli, sebzeli çorba ve diğer çorbalarda kullanılır. Küçük boyutuyla ayrıca et suyu bazlı çorbalarla mükemmel bir uyum ve lezzet yakalar.

Bu makarna, ditalini rigatti olarak bilinen pürüzsüz ve çıkıntılı bir çeşitte gelir. Ditalini adı, kelimenin tam anlamıyla küçük yüksükler olarak tercüme edilebilir. Ditalini ayrıca makarna salatalarında da sıklıkla kullanılır. Bu nedenle bazı bölgelerde salata makarnası olarak da adlandırılır.


12) Vermicelli

İtalyan makarnaları

Vermicelli un, yumurta ve biraz tuzdan yapılan, ince erişte elde edilen bir İtalyan makarna türüdür. 14. yüzyılda İtalya’da ortaya çıkar. Bizdeki tel şehriye inceliğindedir. Bazen peynirde bulunan küçük solucanlar kadar ince ve ince olduğu için vermicelli (küçük solucanlar) olarak adlandırılır.

Genç köylü kızları, yazın tüm yıl yetecek kadar vermicelli yapar, makarnayı daha uzun süre dayanması için güneşte kuruturlardı. Erişteli makarna, spagettiden biraz daha kalındır, ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde tam tersidir.


13) Bucatini

Bucatini

İtalyan makarnaları listemizin sıradaki makarnası bucatinidir. Spagettiye benzeyen uzun, dar, boru şeklinde bir makarna çeşididir. Makarna, çiğnenebilir ve yoğun dokusu ile karakterizedir.

Bucatini adı, oyuk şekline atıfta bulunarak delik anlamına gelen İtalyanca buco kelimesinden türetilmiştir. Bucatini’nin kökeninin Orta İtalya’da, Roma çevresinde olduğuna inanılıyor. Özellikle domates ve guanciale ile yapılan klasik amatriciana sosu ile katı, doyurucu soslarla oldukça iyi uyum sağlar.


14) Fusilli

İtalyan makarnaları

İtalya’nın üçüncü favori makarna şekli olan Fusilli, aslında hepimizin bildiği burgu makarna. Kısa, bükülmüş bir şekli olan bu makarna çeşidi İtalya’nın güney bölgelerinden gelen birçok tarifte bulunabilir. Adını yün bükmek için kullanılan bir aletten (“fuso”) alan bu makarna türü, et veya ricotta bazlı soslarla mükemmeldir.


15) Rigatoni

İtalyan makarnaları

Rigatoni, adını geniş, silindirik yüzeyindeki sırtlardan alır; çıkıntılı anlamına gelen İtalyan rigato’dan türetilmiştir. Bu makarna çeşidi aslen Roma kökenlidir. Ancak güney ve orta İtalya ile ilişkilendirilir ve Sicilya’nın favorisidir. Büyük boyutları nedeniyle, rigatoni, güveç gibi fırınlanmış yemeklerde sıklıkla kullanılsalar da domates soslu yemekler için idealdir. Bu kısa makarna tüpleri, genellikle yoğun soslarla eşleştirildikleri Güney İtalya’da tercih edilir. Penne’ye benzer şekilde, sebze ve et parçalarını tutabilen soslar bu makarna çeşidine çok yakışır.


16) Farfalle

Farfalle

Estetik açıdan çok güzel bir makarna türü ve aynı zamanda kelebeği andıran şekli nedeniyle İtalya’da çok popüler bir makarna çeşididir. Ancak pişirirken dikkat edin çünkü kelebek şeklinden dolayı tam ortası sert kalabilir ya da kanat kısımları fazla yumuşayabilir. 1500’lü yıllara kadar uzanır ve ilk olarak İtalya’nın Lombardiya ve Emilia-Romagna bölgelerinde yapılmıştır. Farfalle, yoğun aromalı yemekler için idealdir ve yağ bazlı soslar ve balık veya sebzeli hafif soslarla iyi gider. Makarna salatalarına da eklenebilir.


17) La Carbonara Makarna

La Carbonara Makarna

İtalyan makarnaları listemizin bir diğer lezzeri la carbonaradır. Kremsi kıvamlı, leziz dumanlı ve biberli bir tada sahip Carbonara, hem İtalya’da hem de İtalya dışında bir numaralı makarna yemeğidir! Aslen Roma kökenli olduğu bilinmesine rağmen, Carbonara, Apeninler’de yaşayan ve makarnalarını kömür ateşinde pişiren odunculardan gelmiş olabilir. Bu nedenle adı karbondan (kömür) türetilmiştir.


18) Cacio e Pepe

Cacio e Pepe

Cacio e Pepe, İtalya başkentinin bir başka gastronomi sembolüdür; iki malzemeden yapılmış basit ama inanılmaz derecede doyurucu bir yemektir. En önemlisi, lezzetini vermek için sosuna az miktarda pişirme suyu eklenen Cacio peyniri ve biber. Kremsi bir kıvama ulaşır, ağzınızda erir gider. Amerikalı şef Anthony Bourdain, Cacio ve Pepe’nin “Dünya tarihindeki en görkemli şey” olabileceğini söyleyecek kadar ileri gitmişti.


19) Sagne

Sagne

Sagne, Abruzzo, Molise ve Lazio’nun dağlık bölgelerinden gelen rustik bir İtalyan makarna çeşididir. Makarna geleneksel olarak sadece buğday ve su ile yapılır. Ancak günümüzde kısa tagliatelle’e benzeyen dikdörtgen şekillerde kesilen hamura yumurta eklenir.

Genellikle borlotti fasulyesi veya bezelye ( cicerchie ) ile servis edilir. Lazio’da cannellini fasulyesi ve yabani kuşkonmaz, Abruzzo’da ise makarna domates ve fasulye suyunda veya sarımsak, nohut ve otlarla servis edilir, ancak domates yoktur.


20) Orzo

İtalyan makarnaları

İtalyanca arpa (orzo) kelimesiyle karıştırılmaması için, bu İtalyan kısa kesilmiş makarna, şekil ve boyut olarak bir pirinç tanesine benzer. Diğer geleneksel İtalyan makarna türleri gibi, sert buğday ile yapılması tercih edilir. Orzo makarnanın şekli her zaman aynıdır, ancak renk ve tat bazen çeşitli sebzelerin eklenmesiyle değiştirilir. Orzo, çok sayıda yemekte kullanılan çok yönlü bir makarna çeşididir. Şekli özellikle çorbalara çok uygundur ve sebzeli çorbaların yeri doldurulamaz bir parçasıdır. Orzo makarna ayrıca soğuk salatalarda, sebze dolgusu olarak ve çeşitli güveç yemeklerinde yaygın olarak kullanılır.


21) Pappardelle – Tuscany

Pappardelle- Tuscany

Pappardelle, geniş, yassı eriştelerinin büyüklüğü ile karakterize edilen bir İtalyan makarna türüdür. Geleneksel olarak, pappardelle yumurta bazlı bir hamurla yapılır. Bu da makarnayı daha zengin ve daha lezzetli hale getirir. Kökenleri, pappardelle’in birçok geleneksel yemeğin hazırlanmasında yaygın olarak kullanıldığı Toskana gibi İtalya’nın Orta ve Güney bölgelerine atfedilir. Makarnanın adı, çocuksu bir zevkle yemek anlamına gelen Toskana kelimesi pappare’den türetilmiştir. Pappardelle yoğun ve doyurucu et sosları veya ragus ile eşleştirilir.


22) Conchiglie

İtalyan makarnaları

İtalyan makarnaları listemizin bir diğer makarnası olan conchiglie, deniz kabuğu şekli ile karakterize edilen bir çeşittir. Conchiglie’nin üç ana boyutu vardır: Çorbalar için ideal olan küçük ( conchigliette ), doldurma veya pişirme için en iyi olan normal conchiglie ve jumbo ( conchiglioni ). Daha çok makarnalık buğdaydan yapılan sade çeşidinde satılsa da domates, ıspanak veya kalamar mürekkebi ile renklendirilen çeşitleri de vardır. Conchiglie makarnanın tıknaz ve etli sosları son derece iyi tuttuğu bilinmektedir. Bu nedenle et yemekleri, soslar ve sebzelerle, tercihen biraz rendelenmiş Parmesan veya Pecorino peyniri ile eşleştirmeniz önerilir.


23) Orecchiette – Apulia

Orecchiette – Apulia

Bu İtalyan makarna çeşidi, küçük kulakları andıran şekli ile karakterizedir. Şekilleri, onlara merkezde yumuşak ve kenarlarda hafifçe çiğnenmiş benzersiz bir doku verir. Orecchiete, bölgenin Norman-Swabian egemenliği altında olduğu 8. yüzyılda Puglia’da yapılır ve bazı yemek tarihçileri, bölgede inşa edilen trulli adı verilen geleneksel koni şeklindeki kulübelerin çatılarına benzeterek tasarlandığını düşünür. Orecchiette makarna genellikle domates sosu, köfte, ricotta peyniri veya brokoli ile servis edilir.


24) Paccheri – Campania

Paccheri – Campania

Paccheri, büyük, boru şeklindeki şekli ile karakterize edilen bir İtalyan makarna türüdür. Başlangıçta, paccheri makarnası, İtalya’dan Avusturya’ya yasaklanmış sarımsak karanfillerinin kaçakçılığı için bir araç olarak kullanılır. Çünkü Prusya sarımsağı küçük ve zayıftır ve İtalyan sarımsağı büyük ve lezzetliydi. Bugün, paccheri genellikle sosis, sarımsak ve mantarla doldurulur veya ragù alla Bolognese gibi koyu, etli soslarla servis edilir. Makarna, ricotta ile doldurulmuş ve domates sosu ve peynirle kaplanmış güveçlerin hazırlanmasında kullanılabilir.


25) Rotini

rotini

Rotini, kalınlığı ve vida benzeri şekli ile karakterize edilen, Kuzey İtalya menşeli bir makarna çeşididir. Rotini sarmalları ve kıvrımları onu domates, süt ürünleri veya yağ bazlı hem katı hem de basit sosları tutmak için ideal bir makarna yapar. Bu makarna genellikle makarna salataları ve carbonara gibi yemeklerde kullanılır. Rotini kelimesi, şeklindeki çok sayıda spirale atıfta bulunan küçük tekerlekler anlamına gelir.


26) Cavatappi

İtalyan makarnaları

Cavatappi, kalın ve tirbuşon şeklinde bir İtalyan makarna çeşididir. Genellikle dış tarafı çıkıntılıdır. Bu nedenle tıknaz sosları tutmak için harikadır. Makarna ayrıca genellikle fırınlanmış yemeklerde ve soğuk makarna salatalarının hazırlanmasında kullanılır. Makarnanın adı, benzersiz ve sıra dışı şekline atıfta bulunarak tirbuşon anlamına gelir.


27) Cavatelli – Apulia

İtalyan makarnaları

Cavatelli, irmik unu ve ılık tuzlu sudan oluşan bir çeşit İtalyan makarnasıdır. Tarihi belirsiz olsa da, cavatelli’nin güneyden geldiği ve Puglia, Calabria ve Basilicata’da yapıldığı bilinmektedir. Cavatelli, başlangıçta sadece yağ ve sarımsaktan oluşan mütevazı soslarla eşleştirilir. Ancak günümüzde zeytin, roka ve krema gibi çeşitli soslarla birlikte de kullanılıyor.


28) Capelli d’Angelo

Capelli d'Angelo

Capellini, pişirildiğinde şeklini son derece iyi tutmasına rağmen, uzun, çok ince ve dokuda neredeyse kırılgan olan bir İtalyan makarna çeşididir. Capellini adı, ince makarna tellerine atıfta bulunarak ince saç veya çocuk saçı anlamına gelir. Et suyu ve çorbalarda capellini kullanılması veya ince soslar veya deniz ürünleri yemekleri ile birlikte kullanılması tavsiye edilir.


29) Trofie

Trofie

Trofie, Ligurya’dan Haçlı seferlerine kadar uzanan el yapımı bir makarna çeşididir. Geleneksel olarak buğday unu ve su ile yapılır. Daha sonra düz bir yüzeyde küçük bir parça hamur yuvarlanarak şekillendirilir. Hamur daha sonra son şeklini alması için bükülür. Trofie genellikle pesto sos ile servis edilir. Trofie kelimesi, üretim yöntemine atıfta bulunarak ovmak anlamına gelen strufuggiâ kelimesinden türetilir.


30) Campanelle

İtalyan makarnaları

Campanelle, içi boş bir merkez ve yaprakları andıran oluklu kenarlarla karakterize edilen, İtalya’dan gelen narin, kısa ve sağlam bir makarna çeşididir. Merkez özellikle sosları yakalamak için iyi tasarlanmıştır. Bu nedenle çan çiçeği genellikle beşamel veya sebze dolu tıknaz soslar gibi doyurucu soslarla eşleştirilir.

Çok yönlü bir makarna çeşidi olan campanelle, et, balık veya domates soslarıyla da iyi uyum sağlar. Campanelle adı, makarnanın şekline atıfta bulunarak çan çiçeği anlamına gelir.


31) Elicoidali

Elicoidali

Elicoidali, rigatoni’ye benzer orta büyüklükte bir İtalyan makarna çeşididir. Sosun makarnaya yapışmasına yardımcı olan, her lokmada tüketicilere ekstra lezzet sağlayan, dışı spiral çıkıntılara sahip tüpler şeklinde yapılır. Makarna genellikle makarna salatalarında veya güveç gibi fırınlanmış yemeklerde kullanılır.


32) Strozzapreti

İtalyan makarnaları

İtalyan makarnalaru listemizdeki diğer çeşit strozzapretidir. İtalya genelinde, özellikle Toskana, Marche, Umbria ve Emilia-Romagna bölgelerinde yapılan el yapımı, bükülmüş makarna çeşididir. Bu rustik makarna genellikle buğday unu, irmik unu, su ve bazen yumurta kombinasyonundan oluşur. İster sebze ister et bazlı olsun, katı, sağlam soslarla iyi uyum sağlar. Strozzapreti adı, bükülmüş, boğulmuş şekline atıfta bulunan rahip gerdanlık veya rahip boğazlayıcı anlamına gelir.


33) Garganelli

Garganelli

Garganelli, un, yumurta ve su ile yapılan, hazırlanma yöntemi ile karakterize edilen eşsiz bir İtalyan makarna çeşididir. Makarna düz, kare bir erişteyi, kurşun kalem boyutunda bir tahta dal ile işlem sırasında hamurun dış yüzeyine çıkıntılar basmak suretiyle, boru şeklinde yuvarlayarak yapılır. Garganelli’nin 1725 yılında Romagna bölgesinde yapıldığında inanılıyor. Başlangıçta makarna et suyunda servis edilirdi, ancak bugün genellikle prosciutto ve bezelye, kremalı soslar veya zengin et parçaları ile eşleştirilir.


34) Casarecce

Casarecce

Casarecce, Sicilya kökenli bir çeşit İtalyan makarnasıdır. Casarecce’nin uzun kıvrımları kendi üzerine toplanmış gibi görünüyor, bu da onu hem sağlam, geleneksel sosları hem de basit sosları tutmak için ideal bir makarna haline getiriyor. Makarnanın çok kuru olma olasılığı daha düşük olduğundan, çeşitli güveç yemeklerinde de kullanılabilir. Casarecce adı ev yapımı anlamına gelir.


35) Manicotti

Manicotti

İtalyan makarnaları listemizin diğer lezzeti olan manicotti, boru şeklindeki şekli ve çıkıntılı dokusu ile karakterize edilir. Bu da onu yoğun soslar ve doyurucu dolgular için ideal kılar. İrmik unu ve su ile yapılan ve ara sıra yumurta ilave edilen, dünyanın en eski makarna şekillerinden biridir.

Soslar et bazlı, süt bazlı veya sebze bazlı olabilir. Ancak manicotti’yi ıspanak, kıyma veya çeşitli peynirler gibi malzemelerle doldurmak da mümkündür.


36) Cappelletti

İtalyan makarnaları

Cappelletti, şapka şeklinde hazırlanan bir İtalyan makarna türüdür. Başlangıçta makarna, haşlanmış sığır eti, Parmigiano-Reggiano ve seçilmiş baharatlarla tercih edilirdi. Günümüzde makarna çoğunlukla et ve peynirle doldurulur. Özellikle Noel ve Yılbaşı Gecesi gibi şenlikli günlerde genellikle tavuk suyunda servis edilir. Orta Çağ’a uzanan bir tarihe sahip olan Cappelletti, genellikle lüks bir yemek olarak ya da zengin menülerde tercih edilir.


37) Fagottini

Fagottini

Fagottini, genellikle ricotta peyniri, havuç, yeşil fasulye, yer mantarı veya taze armut parçaları gibi malzemelerle doldurulmuş, top veya küçük bir kese şeklinde şekillendirilmiş bir hamurdan yapılan İtalyan makarnasıdır. Fagottini adı, makarnanın şekline atıfta bulunarak küçük demetler anlamına gelir. Fagottini’yi ince soslarla eşleştirmeniz tavsiye edilir. Ancak çeşitli et sularında da servis edilebilir.


38) Bigoli

Bigoli

Bigoli, kalınlığı ve pürüzlü yüzeyi ile karakterize edilen uzun bir İtalyan makarna çeşididir. Başlangıçta karabuğday unu ile yapılırdı, ancak günümüzde genellikle tam buğday unu, tereyağı, az miktarda su ve bazen de ördek yumurtası ile yapılır. Makarna geleneksel olarak 1604 yılına dayanan bigolaro adı verilen bir pres kullanılarak hazırlanır. Tam buğday unu, bigoli’ye topraksı bir tat ve hoş bir doku verir. Karabuğday ile hazırlanan dokusu, bigoli’nin diğer makarna türlerine göre sosa daha çok yapışmasını sağlar.


39) Passatelli

Passatelli

Passatelli, ekmek kırıntıları, yumurta, tuz ve Parmigiano Reggiano peynirinden oluşan makarna çeşididir. Küçük hindistan cevizi ve rendelenmiş limon kabuğu da bu makarna çeşidinin hazırlanmasında sıklıkla kullanılır. Geleneksel olarak, hamurun, genellikle kaynayan bir et suyuna bir patates öğütücüsünden geçirilmesiyle yapılır. Makarna daha sonra çorba kaselerinde servis edilir ve yemeğin daha fazla rendelenmiş Parmigiano Reggiano ile bitirilmesi tavsiye edilir.


40) Calamarata

İtalyan makarnaları

İtalyan makarnaları listemizin son lezzeti olan calamarata, kalın bir halka şeklinde kesilir. Makarnalık buğday unundan yapılır ve bazen dilimlenmiş kalamarı andırmak için kalamar mürekkebi ile renklendirilir. Makarna genellikle kalamar, istiridye ve karides gibi deniz ürünleri ile birleştirildiği calamarata Napoletana adlı bir yemekte kullanılır.

 

 

 

 

 

 

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Kültür, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/