Etkili Zaman Yönetimi: Eisenhower Matrisi

 
Eisenhower Matrisi nedir? En büyük sorunlarımızdan biri zamanı yönetememek. Siz de çok iyi bilirsiniz ki, onca iş ve koşturma arasında bazen tamamen önemsiz şeylerle debelenerek vaktimizi çarçur ederiz. Sonuç ise tamamlanmamış işler, geç kalınmış toplantılar, iptal edilen arkadaş buluşmaları..
Herkes için, yaşamın en önemli kısıtlarından biri ‘zaman’. Daha doğrusu belki de zamansızlık. Pek çok şeye zaman yetiştiremiyor, yapılması gerekenleri bitiremiyoruz. Bu, özellikle de iş yaşamındakiler için büyük bir sorun. İşler konusunda zamanla yarışırken, genellikle acil olanları öne alırız. Halbuki birçok ‘acil’ iş aslında pek de önemli değildir.
Tam tersi de geçerli. Önemli olan çoğu işimiz de aslında o kadar acil değildir. Zaten zaman yönetimini de genel olarak bu ayrımı pek yapamadığımız için beceremeyiz. Bu sorunu aşabilmek için çok sayıda ‘zaman yönetimi’ yöntemi kullanılır. Hemen hemen hepsinin de ortak odağı bellidir: Öncelikleri doğru şekilde sıralayabilmek..

İşte Eisenhower Matrisi de, zamanı nasıl etkili yöneteceğimiz konusunda en sade modellerden biridir.

Eisenhower Matrisi
ABD eski başkanı Dwight D. Eisenhower’ın geliştirdiği bu matris, bir koordinat sistemini “acil – acil değil” ve önemli – “önemli değil” olmak üzere 4 çeyreğe bölerek, yapılması gereken işlerin bu şekilde kategorilendirilip buna göre önceliklendirilmesine dayanır. 
Eisenhower tekniği ve zaman matrisi hakkındaki yazımız sizi bekliyor.

Zaman Yönetimi Matrisi

1) Acil ve önemli (Krizler) – Hemen yap

dikkat
Maalesef hemen çözülmesi gereken, başka her işinizi bırakıp yapmanız gereken şeylerdir. Eğer çok dolu, esnek olmayan bir ajandanız varsa bütün işlerinizin aksamasına neden olurlar.

2) Acil değil ve önemli – Ne zaman yapılacağına karar ver.

eisenhower matrisi
Geleceğinizde gerçek fark yaratan uzun vadeli planlarınızın olduğu, gerçekten kendi isteklerinizle belirlediğiniz bölge. Bir iş kurmak, kitap yazmak, master yapmak, bir enstrüman öğrenmek, aile kurmak gibi. Zamanınızın çoğunu buna ayırmaya çalışın.

3) Acil ama önemsiz – Senin yerine yapabilecek başka biri varsa ona devret.

eisenhower matrisi
Genelde başkasının sizden yapmanızı istediği, sizin belirlemediğiniz ve sizin uzun dönemli planlarınıza hizmet etmeyen işler. Genelde gelen e-mailler, çalan telefonlar, iş yerinde başkalarının kendileri için sizden istedikleri vs buna girer.

4) Acil değil ve önemsiz – Daha sonra yaparsın.

eisenhower matrisi
Yapsanız iyi olur ama yapmasanız da hayatınızda çok şey farkettirmeyecek işler. Daha önemli işlere vakit ayırmak istiyorsanız, bu tür işleri direkt eleyebilirsiniz.
Kısacası yapılacak işleri sıralayıp önceliklendirirken bu matrisi hatırlamak çok yararlı olabilir. Gerçekten zamanınızı iyi yönetemediğinizi düşünüyorsanız bugüne kadar muhtemelen farklı yöntemler denemişsinizdir. Hala yönetemiyorsanız, o yöntemler işe yaramamıştır. Bir de böyle denemekte fayda var..

This post is also available in: English

Kategoriler: Uncategorized @tr, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/