Yatak Toplamak Gibi Günlük Alışkanlıklar Daha Başarılı Olmanın Anahtarı Olabilir

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

“Mutluluk Projesi” isimli kitabın yazarı Gretchen Rubin’e göre sabahları yatak toplamanın kişiye başarı hissi vereceğini ve günün ilk engelini bu sayede aşıp bir sonraki sorumluluklarına kendisini daha iyi hissederek yöneleceğini söylüyor.
Bu konu hakkında yapılan birçok araştırma gösteriyor ki, sadece yatak toplamak değil günlük rutininizde edineceğiniz diğer alışkanlıklar da sizi adım adım başarıya götürürken, daha zeki olma yönünde de geliştirecek.
Bu bağlamda sabah yatağınızdan kalktığınızda ve arkanızı dönüp gittiğinizde günün ilk yapılması gereken eylemini atlamış oluyor ve sonraki eylemler için beyninizin kendini yetersiz hissetmesine sebep oluyorsunuz. Fakat hikayeyi başa sardığımızda göreceğiz ki, yataktan kalktıktan sonra yatağınızı toplarsınız günün yapılması gereken ilk işini yapmış ve beyninizi tatmin etmiş olacaksınız. Bu tatmin olma hissi ile aslında siz farkında olmadan, özgüveninizin çok daha yerinde olduğu ve başarılara daha kolay ulaşılabilen bir günü elde etmiş olacaksınız.
Yatak toplamak, dişleri fırçalamak, belki kahvaltı sonrası bulaşıklarınız… Hepsi beyniniz için bir iş ve siz bu işleri tamamladığınızda beyniniz iyi geçen bir toplantı veya sınavın üstesinden gelmiş kadar mutlu hissediyor. Ayrıca bilim, bu küçük ama yapıldığında hayatınıza anlam katacak aktivitelerin sizi daha disiplinli, düzenli ve çalışkan bir birey haline getireceğini de söylüyor.
Günlük alışkanlıkları tamamlamanız size sonraki sorumluluklarınız için cesaret ve inanç verecektir. O halde denemeye değer!
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/