Neden Kötü Alışkanlıklarımıza Bir Türlü Son Veremiyoruz?

Alışkanlıklarımız hakkında sürekli olarak tavsiyeler alıyoruz ve nedense hep bir şekilde yanlış anlaşılıyor. Kötü alışkanlıklarımıza son vermek için birçok yol deniyoruz. Ancak denediğimiz bu yollar geleneksel ipuçların ve püf noktalarının kalıcı bir başarı getirmediği ortada.
Bu alışkanlıklardan kurtulmak için garip yollar deniyoruz ve bu konuda bize tavsiyede bulunan herkese karşı kör bir inanç besliyoruz ve inanıyoruz. En popüler tavsiyelerimizden biri de şudur:

“Kötü bir alışkanlığı iyi bir alışkanlık ile değiştir.”

Çalışmıyor hem de hiçbir şekilde. Alışkanlıklarımızı değiştirerek hayatımızı değiştirecek daha etkili yollar var. Birinin yerine başka bir şey koymak onu ortadan kaldırmaz. Sadece o boşluğu doldurur. Biz o boşluğu ortadan kaldırarak, alışkanlıktan kurtulmalıyız. Bunun için bir kaç önerim olacak. Ama öncesinde kendimize sormamız gereken bir soru var.

Kötü Alışkanlık Ne?

Yaptığımız her şeyin olumlu dönüşleri olmuyor maalesef. Bazen yapmadığımız bir şey bu kötü alışkanlık. Örneğin, günümüzün en büyük kötü alışkanlığı, tembellik.
Sabahları yataktan kalkamayacak kadar tembelseniz, evinizi temizlemiyor ya da spor salonuna uğramıyorsanız; kendinizi değersizleştiriyorsunuz. Bunun gibi bir çok örnek verebilirim ama olumsuz bir keyif için kendinden ödün veriyorsan, geçmiş olsun. Kurtulman gereken kötü bir alışkanlığın var.
Verimsiz davranışların çoğu böyle maalesef. Tabii ki hepimizin yaşama karşı bakış açıları farklı, bunun  aynı olduğunu asla söylemem. Ama yaşamının amacı yararlı olmak ise bunu destekleyecek doğru alışkanlıklara ihtiyacın var.
Faydalı olmanı engelleyen herhangi bir alışkanlık, kötüdür. Evet, muhtemelen birçok davranışımız kötü. Abur cubur yemek, sigara içmek, alkol içmek, şikayet etmek, insanlara saldırmak, bütün gün oturmak kötüdür.
Olumlu herhangi bir geri dönüşleri yok. Bunları yaptıktan sonra kimse kendini iyi hissetmiyor. Yine de kötü alışkanlıklarımıza sadık kalmaya devam ediyoruz çünkü onları kıramıyoruz.

Alışkanlıklar Hakkındaki Tavsiyeler Yanlış Anlaşılıyor

Bir alışkanlık oluşturmak için en iyi yol nedir?
Bir kerede bir alışkanlığa odaklandığınızda, bir alışkanlık oluşturma olasılığınız daha fazladır. Çok da çığır açacak bir bilgi değil aslında. Alışkanlıklar hakkında yazan her kişi bunu söyleyecektir. Ancak sık sık yaptığımız bir hata. Bunun da alışkanlıkları kırmak için geçerli olduğunu düşüneceğiz. Pek işe yaradığı da söylenemez. Neden mi? Hemen anlatayım.
Bir seferde birden fazla alışkanlık oluşturma yeteneğine sahibiz. Yani her seferinde bir alışkanlığa odaklanmamıza gerek yok. Her seferinde yeni bir alışkanlık edinmek adına hayatımızı değiştirmenin gerektiği. Hem de “sonsuza kadar” sürmesi gerektiği ön koşul. Evet gerçeklik payı olabilir. Bir alışkanlık oluşturmanın aylar sürmesi ve hedeflerinizi destekleyen iyi bir alışkanlığın ise temelini oluşturmak yıllar sürebilir.
Gerçekçi olmak istiyorum, bu benim problemim değil. Klişenin dediği gibi, sabır bir erdemdir. Hepimizin daha da sabırlı olması gerekiyor. İyi şeylerin zamanında geldiğini biliyoruz.
Çoğumuzun  problemi alışkanlıklarla karşı karşıya kaldığı sorun değil. Birçoğumuz vazgeçmek için önce var oluşturulmuş bir alışkanlık arıyoruz. Ve sahip olduğumuz iyi bir alışkanlıktan vazgeçtiğimiz zaman eski kötü alışkanlığımıza geri dönüyoruz.

Gerçekçi Bir Yaklaşıma İhtiyacımız Var

Kötü alışkanlıkları iyi alışkanlıklar ile değiştirmenin kötü bir tavsiye olduğunu söylemiyorum. Sorun şu ki çoğumuz bu tavsiyeyi bir seferde yalnızca bir alışkanlığa uygulamamızdır.
Üzgünüm ama bu gerçekten işe yaramıyor.
Şöyle düşünelim. Her gün alkol ve sağlıksız yiyecekler tüketiyorsun ve içkiden vazgeçmeye karar veriyorsun. Bunun yerine tuzlu fındık, cipsi, hamburger ve pizza yemeye devam ediyorsun ve sonucunda kaçınılmaz gerçek. Bir hamburgerin biranın tadını kestiğini düşünerek, alkolün yerine sana kalp krizi geçirtecek yiyecekler koyuyorsun.
Yolunu değiştir ve kendine değişmeyi taahhüt et. Eğer gerçekten kötü alışkanlıklarını kırmak istiyorsan, kendinle uç noktaya gelmeyi göze al. İster basit ister ciddi bir alışkanlık olsun hiç fark etmez, faydasız ise kötüdür!
Bunu ciddiye almanı söylüyorum. Çünkü hayatın ciddi bir mesele. Yap ya da hiç yapma.

İhtiyacımız Olan Farklı Bir Yaşam Tarzı

Aslında tek bir temele bağlıyız. Amaçlı bir hayat yaşamak konusunda ne kadar ciddisin?
Tamamen bu konu ile kafayı kırmış durumdayım. Sürekli bunu soruyorum kendime ve sormaya da devam edeceğim. Kötü alışkanlıklara geri düşmenin tek bir sebebi var. Hayat zor.Her zaman aksilikler oluyor, stres içerisindeyiz ve inciniyoruz. Doğal tepkilerimize karşılık zorluklardan kaçıyoruz. Bir hamburger yersem rahatlayacağım gibi davranışlarla kendimizi kandırıyoruz.
Yaşamın vermiş olduğu çaresizliğinden kaçmaya çalışıyoruz. İçeride baş başa kaldığımızda yalnız ve boş hissediyoruz. Ve bunu bir şekilde saçmalıklar ile dolduruyoruz. Bu saçmalıklar hepimiz için farklı davranışları içeriyor.
Bu gezegende kaldığımız zaman içerisinde katkıda bulunmak ve kendinizi işe yarar hale getirmek istiyorsanız, ikimizin de farklı bir yaşam tarzına ihtiyacımız var.
Bedenimize ve zihnimize iyi bakmamız gerekiyor. İyi bir uyku, iyi bir beslenme, çalışmak, kitap okumak, iyi şeyleri hayatımıza yansıtmak ve başkalarının güvenebileceği biri olmak. Bunu sahip olduğumuz kötü alışkanlıklar ile yapamayız.

Sıradaki Ne?

Anlamlı bir hayat yaşamınızı engelleyen alışkanlıklarınızı belirleyin. Kendinize bir ilham arıyorsanız, aynaya bakmayı unutmayın.
Kötü alışkanlıklarınızı belirledikten sonra, tümünü bırakmaya karar verin. Ve bunu hemen doğru bir şekilde şimdi yapın.
Şimdi önünüzde yeni ve temiz bir sayfa var. Yeni alışkanlıklar oluşturmaya başlayabilirsiniz. Hatırlayın, az önce size tek bir seferde bir alışkanlık oluşturmak zorunda olmadığınızı söyledim. Tüm kötü alışkanlıkları bıraktıysanız, birden fazla iyi alışkanlık oluşturmak için zihinsel bir yeteneğe sahipsiniz.
Sadece bir sınırlama mevcut. Yaşamınızın her alanı için bir alışkanlığa odaklanın. Kariyeriniz için daha erken uyanabilirsiniz, sağlığınız adına her gün koşuya çıkabilir, öğrenme için günde bir saatinizi yeni becerinize odaklanabilirsiniz. İlişkileriniz için daha nezaketli davranabilir ve maddi durumunuz için gelirinizi artırarak %5 tasarruf edebilirsiniz.
Ve evet, hepsini yapabilirsiniz. Yapmamanız için herhangi bir sebep yok. Hayatta birçok güzel şey başarabilirsiniz. Bunları desteklemek adına sadece doğru alışanlıklara ihtiyacımız var.

İllüstrasyon: 1. 2. 3. 4. 5. 6.

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/