Dünyanın En Zengin İsimlerinden Warren Buffett Neden Hep Nakit Ödemeyi Tercih Ediyor?

88 milyar dolardan fazla serveti olan Buffett, geçen yıl Yahoo Finance’a verdiği demeçte, “1964’te aldığım bir American Express kartım var. Ama harcamalarımın yüzde 98’ini nakit ödüyorum. Bir restorana gittiğimde hep nakit öderim.” diyor.
Dünyanın en zengin adamlarından Warren Buffett nakit ödemeyi tercih ediyor. Yanında her zaman yaklaşık 400 dolar taşıdığını söylüyor. Peki ama neden? Kredi kartlarından korktuğu için mi? Güvenlik endişeleri mi var? Borcunu ödeyememesi durumunda başına geleceklerden mi çekiniyor?
Aslında bunlardan hiçbiri değil. Sebep, Buffett için nakit ödemenin “daha kolay” olması!

Elbette nakit ödemek daha kolaydır ancak Buffett azınlığın bir parçası. 2017 yılında 2000’den fazla Amerikalı ile yapılan bir ankete göre, katılımcıların yüzde 50’si Buffet’in taşıdığı miktarın yalnızca yarısı kadar para taşıyor. Nakit taşıyan insanların bir kısmı 20 dolardan az para taşıdığını söylüyor. Bu verilere 2017’de ulaşıldığını da düşünürsek şimdi bu sayı daha da azalmış olabilir.
Peki ya nakit ödeyen diğer insanlar?

Hala Buffett gibi nakit tercih eden çok fazla insan var. Ancak aynı araştırmaya göre bu insanların çoğu tercihen değil de kredi kartı alamadığı için nakit kullanıyor. Yirmi yıl önce neredeyse herkes nakit harcama yaparken şimdi kredi kartı kullanıcıları oldukça artmış durumda ve gelişen teknoloji ile birlikte ilerleyen yıllarda nakit ödemenin tamamen ortadan kalkacağına yönelik öngörüler var.
Küçük bir işletme sahibiyseniz ödeme şekline takılmayın.

Son yıllarda yalnızca kredi kartı ya da sadece nakitle ödeme kabul eden işletmeler de artmış durumda. Ancak küçük bir işletmenin bu durumda büyümesi oldukça zorlaşıyor. Büyümek için müşterilerinize seçme hakkı tanımalısınız çünkü satış yapmak istiyorsunuz ve yapmak isteyeceğiniz son şey, bir müşteriyi ödeme şekli sebebiyle geri çevirmek olacaktır.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/