Başarılı Olmak İçin Vazgeçmeniz Gereken 13 Şey

 

Bazen başarılı olmak veya olabileceğimiz kişiye yaklaşabilmek için hayatımıza bir şeyler eklemek yerine bazı şeylerden vazgeçmemiz gerekebilir. Başarı her birimiz için farklı tanımlanıyor olsa da vazgeçtiğimizde bizi başarılı kılacak şeyler aslında belirlidir. Bazılarından bugün, bazılarından ise zamanla vazgeçebileceğiniz 13 şeyi bir araya getirdim.

1) Sağlıksız Yaşam Tarzı

Başarılı ve düzenli hayatın en büyük engellerinden biri sağlıksız yaşam tarzı. Her şey aslında sağlığa dikkat etmekle başlıyor. Akılda tutulması gereken iki nokta var; sağlıklı beslenmek ve fiziksel aktivite.

“Bedeninize önem gösterin. Yaşayacağınız tek yer orası.”  - Jim Rohn

2) Kısa Vadeli Düşünmek

Başarılı olmak için uzun vadeli hedefler belirlemeli ve bu hedefleri her gün tekrarlayacağınız, alışkanlık haline getireceğiniz kısa vadeli hareketlerle desteklemelisiniz.
Sadece yaz mevsimi için zayıflamaya çalışmak veya sağlıklı beslenmek yerine, bunu bir yaşam biçimi haline getirmek daha doğrudur.

“Bu dünyada sadece bir defa yaşayacaksın; ama doğru yaparsan, bir kere yeter.”  – Mae West

3) Küçük Oynamak

Eğer hiç denemez, büyük fırsatları yakalamaya çalışmaz veya gerçekleşebilecek hayallerinize izin vermezseniz; asla potansiyelinizi farkedemezsiniz. Fikirlerinizi her zaman belirtmeli, kaybetmekten korkmamalı ve başarmaktan çekinmemelisiniz.

“Küçük oynamanız dünyaya hizmet etmiyor. Diğer insanların etrafınızda özgüvenlerini kaybetmemeleri için kendini küçük göstermenin üstün bir tarafı yok. Çocukların yaptıkları gibi hepimiz parlamalıyız. Sadece bazılarımızın içinde değil bu; herkesin içinde ve ışığımızın parlamasına izin verdikçe, bilinçsizce başkalarına da bunu yapmaya izin veririz. Korkumuzdan kurtulduğumuz için varlığımız otomatik olarak diğerlerini özgürleştirecektir.”   -  Marianne Williamson

4) Bahaneler

Başarılı insanlar nereden geldikleri, ne konuda zayıf oldukları veya neyi başaramadıkları farketmeksizin hayatlarının sorumluluğunu bilirler. Her adımımızın sorumlusu olduğumuzu bilmek hem korkutucu hem de heyecan verici. Ancak başarıyı yakalamanın tek yolu bu, çünkü mazeretler büyümemizi ve ilerlememizi engeller.

“Önemli olan sana gelen kartlar değil, elini nasıl oynadığın.”  – Randy Pausch, The Last Lecture

5) Sabit Fikirler

Sabit fikirli insanlar zeka ve kabiliyetin yalnızca sabit özellikler olduğunu düşünüyorlar. Aslında kabiliyet çaba harcayarak tek başına başarıya ulaştırabilir. Başarılı insanlar bunu bilir ve yeni bilgiler öğrenmek, yeni beceriler geliştirmek ve algılarını değiştirmek amacıyla hayatlarına bir şeyler katabilmek için zaman harcarlar.

“Gelecek, daha fazla kabiliyetler öğrenen ve bunları üretken yollarla birleştirenlere aittir.”  – Robert Greene, Mastery

6) “Sihirli Mermi”ye İnanmak

Bir şeyleri tek gecede başarmak sadece bir efsane. Başarı, her gün küçük ama sürekli olan gelişmelerle birlikte gelir.

“Her gün, her şekilde, daha da iyi oluyorum.”   –  Émile Coué

7) Mükemmelliyetçilik

Her şeyi mükemmel bir şekilde sonuçlandırmak mümkün değildir. Kaybetme veya başarma korkusu harekete geçmemizi engeller. Her şeyin tam veya mükemmel olmasını beklerseniz, birçok fırsatı kaçırabilirsiniz.

“Ürünü göndermek, mükemmeliyeti yener.”

8) Her Şeyi Birlikte Yapmaya Çalışmak

Bir iş fikri, bir görüşme veya bir antreman, ne olursa olsun; bir şeyi elde etmek istiyorsanız ona odaklanmalısınız. Tam olarak orada olmak ve odaklanmak, başarmak için mecburidir.

“Havlayan her köpeğe durup taş atarsan, hedefine asla erişemezsin.”  – Winston S. Churchill

9) Her Şeyi Kontrol Etme Arzusu

Başarılı olabilmek için kontrol edemeyeceğiniz şeyi bırakıp, kontrol edebileceklerinize odaklanmalısınız.

“Bazı şeyler elimizdedir, bazı şeyler ise değil.”   – Epiktetos

10) Hedeflerinizi Desteklemeyen Şeylere “Evet” Demek

Hedeflerinize ulaşmaya çalışırken, arkadaşlarınızdan, ailenizden ve iş çevrenizden gelen isteklere “hayır” demeniz gerekebilir. Başarıyı yakalamış olmanız, kısa vadede anlık zevklerden taviz vermenize değecektir.

“Küçük şeyler başarmak isteyen, küçük fedakarlıklar göstermeli, daha büyük şeyler başarmak isteyen ise daha büyük fedakarlıklar. Çok büyük işler başarmayı hedefleyen ise mutlaka çok büyük fedakarlıklar göstermeli.”   –  James Allen

11) Zararlı İnsanlar

Birlikte zaman geçirilen insanlar, sizi siz yapanlardır. Sık sık çevrenize göz atmalı ve eğer gerekliyse değişiklik yapmalısınız.

“En çok zaman geçirdiğin beş kişinin ortalamasısın.”  – Jim Rohn

12) Sevilme Arzusu

Kendinizi bir ürün gibi düşünün. Bu ürünü seven/sevmeyen birçok insan olacaktır. Ancak ne yaparsanız yapın, tüm piyasa sizi sevemez. Bu tamamen doğaldır.

“İnsanların kızmasını önlemenin tek yolu, önemli hiç bir şey yapmamak.”  – Oliver Emberton

13) Sosyal Medya ve Televizyon Bağımlılığı

Sosyal medya ve televizyon, gerçek hayatınızdan ve hedeflerinizden kaçış olmamalı. Hedefleriniz bu ikisinden birine dayanmadığı sürece, bağımlılığınızı azalmalı veya ortadan kaldırmalısınız.

“Problem şu: Vaktiniz olduğunu sanıyorsunuz.”  –  Jack Kornfield

Kategoriler: Başarı, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/