BCAA Ne İşe Yarar? BCAA Nedir ve Kullanımı Nasıl Olmalı?

BCAA ne işe yarar? Nedir? Sportif bir yaşamda kullanımı nasıl olmalıdır? Faydaları ve daha fazlasıyla BCAA’ya dair her şey yazımızda…


BCAA Nedir?

bcaa faydaları

Sporla ve fitness ile uğraşanların pek çoğu BCAA kullanıyor. Açılımı ise branched chain amino acid; yani dallı zincirli amino asit. Genelde toz veya kapsül şeklinde olan bu ürünler, en çok tercih edilen supplementler arasında. 20 amino asitten 11 tanesi vücut tarafından üretilir. Buna karşın 9 türü yalnızca takviye yoluyla alınabilir. Esansiyel olarak adlandırılan bu 9 amino asitten 3’üyse şunlar:

  • Lösin,
  • İzolösin,
  • Valin. 

Proteinlerin temelini amino asitler oluşturur. Bu yüzden kas gelişiminde BCAA’nın rolü büyüktür.


BCAA Ne İşe Yarar?

bcaa ne işe yarar

BCAA, kas kütlesini artırmak isteyenler tarafından düzenli olarak kullanılıyor. Özellikle vücut geliştirmeyle ilgilenenlerin favori tercihi. Antrenmanların popüler destekçisi olan BCAA’nın yararlarıysa şöyle:

  • Kas kaybını önler
  • Kasların gelişimini hızlandırır
  • Spor sonrasındaki yorgunluğu alır
  • Antrenmanın ardından oluşan kas spazmlarını geçirir
  • Düzenli kullanımda aerobik ve anaerobik performansı artırır
  • Kaslardaki protein sentezini destekler
  • Daha fazla yağ yakımı sağlar

BCAA Nasıl Kullanılmalı?

BCAA kullanımında, tüketilen miktara göre günde üç doza kadar alınabilir. Tabii ki ürünün talimatlarında belirtilen günlük doz aşılmamalı. Toz formundaki BCAA; su, meyve suyu, sporcu içecekleriyle karıştırılabilir. Tabletlerse genel olarak bol suyla yutulur. 

Genel geçer bir doz tavsiyesinden bahsetmek pek de mümkün değil. Araştırmalara göre sağlıklı yetişkin erkekler için günlük 15-20 gram alınması ideal. Kadınlara, günde 3 ila 5 gram BCAA tüketimi önerilse de yoğun bir fitness sonrası 12 grama kadar çıkılabilir.


BCAA Ne Zaman İçilmeli?

Egzersizden önce veya sonra içilebildiği gibi antrenman sırasındaki ufak molalarda da yudumlanabilir. Spordan yarım saat önce alınması, enerjiyi artırır. Kas gelişimi içinse aktivite bitimindeki ilk 30 dakika içinde bitirilmesi önemlidir.

Bununla birlikte, yatmadan evvel ya da sabah da içilebilir. Uykudan önce veya kahvaltı etmeden tüketmek, vücuttaki esansiyel amino asitlerin artmasına yardımcı olur.


Balık Mevsimleri: Hangi Balık Hangi Ay Tüketilmelidir?

Squat Nedir? Evde Bile Yapılabilen Egzersiz Squat Nasıl Yapılır?

This post is also available in: English

Kategoriler: Sağlık, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/