Bilim İnsanları Açıkladı: Sosyal Medya Neden Bağımlılık Yapıyor?

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

17 Mart 2018

ABD’de Binghamton Üniversitesi’nde psikologların yaptığı çalışmaya göre sosyal medya veya internet bağımlılığının sebebi tamamen karakteristik özelliklerimize dayanıyor. Yapılan araştırmada ise elde edilen sonuçlar beklenenin dışında çıktı.
Yapılan araştırma, sosyal medya bağımlısı olan kişilerin toplumun tanımladığı asosyal, içine kapanık veya iletişim kurmakta zorlanan karakter özelliğine sahip olanların aksine, rahat ve kolay iletişim kurabilen, hedef odaklı karakter özelliğine sahip kişilerde daha fazla görüldüğünü kanıtladı.

Araştırma, 300 öğrencinin verilerinin toplanmasıyla gerçekleştirildi. İncelenen öğrencilerin sosyal medya alışkanlıklarını arttıran bir diğer özelliğinin ise, duygusal dengesizlik olduğu ortaya çıkarıldı. Bilim insanları, hedefe odaklı olma özelliğinin başlı başına bağımlılığa yol açmadığını fakat duygusal dengesizlik ve rahat iletişim kurabilme özelliklerinin bir araya gelmesiyle bağımlılığı tetiklediğini belirttiler.

Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları

Yeni bir oyuna başladığımızda öğrenecek çok şeyimiz oluyor. Her oyun keşfettikçe haz aldığımız, engelleri aştıkça heyecanlandığımız, öğrendikçe harika hissetti...

Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları

Yorumlar (0) Yorum Yap