20’li Yaşlarınızı En Verimli Geçirmenin 9 Yolu

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

1) Kendinizi iyi tanıyın.
Hatalarınızın, değerlerinizin, yeteneklerinizin ve potansiyelinizin farkına varmak geleceğinize yapacağınız en önemli yatırımdır. Korkularınızla yüzleşin, zayıf yanlarınızla ve güçlü yanlarınızla bir bütün olduğunuzu kabullenin. İnsanlara kendinizi anlatırken bu bütün halindeki olguyu tanımlamaya çalışın. Yani yeri geldiğinde kendiniz için en doğru öz eleştiriyi yapan kişi yine siz olun.
yir1

2) Gezin, tozun.
Bunun ne kadar önemli olduğunun farkındasınızdır. Eğitim programları, Work & Travel, Erasmus, Farabi, Interrail, dil okulları… İmkanlar fazlasıyla artmış durumda. Bu fırsatları araştırıp kendiniz için en doğru olan programa dahil olun. Uzun vadede para biriktirip kendiniz için bu fırsatı siz de yaratabilirsiniz.
yir2

3) Vizyonunuzu genişletin.
Ön yargılarınızdan kurtulun. Bu ön yargılarınızdan kurtulabilmek adına çaba sarfedin. Düşünün, okuyun araştırın, tartışın. Buna ek olarak öğrenme arzunuzu tutkularınız dahilinde taze tutmaya çalışın. Her daim bilgiye açık olun. Okumayı hala alışkınlık halin getiremediyseniz elinizi çabuk tutun. İngilizceyi iyi öğrenin ve bunu CV’nize yazmak için değil dünyayı daha iyi anlayabilmek için yapın.
yir3

4) Para harcamayı öğrenin.
En zor olanıdır. Ama öğrenilmesi gerekir. Haftalık maddi planlamalar yapın, gereksiz harcamalardan kaçının ve para biriktirmeyi öğrenin.
yir4

5) Zamanı iyi kullanın.
Zamanını planlayamayan ve iyi değerlendiremeyen biriyseniz başarılı ve üretken biri olmayı hedeflemeyin. Çünkü zamanını yönetemeyen ve kendi öncelikleri doğrultusunda zamanını programlayamayan birinin başarıya ulaşması neredeyse imkansızdır.
yir5

6) Yaşam kalitenizi artırın.
Öğrencilik yıllarında maddi imkanlarınız ne kadar kısıtlı olursa olsun yaşam kalitenizi artırabilmek adına yapabileceğiniz bir şeyler mutlaka vardır. Spor yapın. Kahvaltı yapmadan evden kesinlikle çıkmayın. Şeker kullanmayın. Fast Food ve Junk Food türü yiyeceklerden uzak durun. Makul miktarda kahve tüketin.
yir6

7) Çevre edinin.
Kariyer hedefinizde size yol gösterici olacağını düşündüğünüz ya da zamanı geldiğinde kendinizi ona karşı doğru ifade edebileceğini düşündüğünüz  insanlarla bağlantı kurmaktan çekinmeyin. Her durumda güçlü bir network oluşturmanıza yardımcı olacak fırsatları kaçırmayın. Yeni insanlarla tanışın. Bu insanlarla yüz yüze gelebileceğiniz platformlarda bulunun. Sektörünüzle direkt olarak ilgili olan etkinlikleri takip etmeye çalışın. Bu konuyla ilgili olarak oluşturduğumuz “5 Adımda Network Oluşturmak” isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.
yir7

8) Kendi bildiğinizi okuyun.
Kararlarınızı kendiniz verin ve bu kararlarınızın arkasında durmayı öğrenin. Çevrenizdeki insanların tavsiyeleri ve fikirleri elbette önemlidir fakat yeri geldiğinde de seçimin merkezinde kendinizin olduğunu unutmayın.
yir8

9) Hayal kurmaktan vazgeçmeyin.
Küçük ayrıntılarla da olsa hayal gücünün hayata geçtiği 20’li yaşlarda bunun önemini kavramış olun. Hayal kurmak, talep etmektir ve hayattan kendiniz için iyi şeyler talep edin.
yir9

 
başbaş banner

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/