OK Go’dan Yaratıcılıkta Sınır Tanımayan 7 Müzik Klibi

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Tarihi 1920’lere dayansa da müzik kliplerinin tam anlamıyla hayatlarımıza girmesi 1981’de MTV’nin yayın hayatına başlamasıyla gerçekleşti. İlk olarak, ironik bir şekilde “Video Killed the Radio Star” şarkısıyla açılış yapan MTV sonrasında müzik kliplerinin popülerliği ve önemi büyük yükselişe geçti. Müzik kanallarının sayısı arttıkça müzik klibi konusunda ayrı bir sektör bile oluştu.

Müzik klipleri için harcanan emek, zaman ve prodüksiyonlar kimi zaman insanı şaşırtacak kadar yüksek olabiliyor. Hikayeler anlatan, kısa film gibi bizi 4-5 dakikalığına kendisine bağlayan müzik klipleri arasından Amerikalı bir grup olan OK Go’nun kliplerine göz atalım bugün.

Yaratıcılığın sınırlarını aştığı, izlendiğinde “Adamlar yapmış abi” dedirten klipler konusunda OK Go, adeta bir dünya markası. Bu arada, klipleri izlerken, müzikleri de dinlemeyi ihmal etmeyin. Her biri ayrı ayrı sanat eseri ve görsel şölen olan klipleri, OK Go’nun onlarca klibi arasından seçtik. Seçerken zorlandık ama bize göre en iyi olanlar burada. O zaman kulaklarımız ve gözlerimiz için bayram başlasın!


1) Here It Goes Again

OK Go’nun, viral olarak ilk kez adını duyurmasına yardımcı olan Here It Goes Again, 2009 yılında, yalnızca YouTube’a yüklendi ve sonrasında videonun başarısı sayesinde OK Go’nun adı duyulmaya başlandı. “Treadmills Dance” akımı başlatan klibin, Legolar ile çekilmiş versiyonu dahil birçok hayran yapımı videosu bulunuyor.


2) I Won’t Let You Down

Bol danslı ve şemsiyeli I Won’t Let You Down’ı izlerken hipnoz olabilirsiniz. Bir bilgisayar yapımı gibi duran ama müthiş bir yaratıcılık ve emekle insan eliyle ortaya çıkan klibi izlerken dans etme isteği gelirse şaşırmayın.


3) Upside Down & Inside Out

OK Go’nun, en büyük prodüksiyonlu yaptığı işlerden birisi olan Upside Down&Inside Out’ı izledikten sonra söylenecek pek söz kalmıyor. Biz izlerken görsellikten, olanlardan ve müzikten ziyadesiyle etkilendik. Bu klibi listeye koymasaydık kesinlikle olmazdı. Şimdi, yer çekimi olmadan yapılan bir klip izleyeceksiniz diyerek heyecanı biraz daha arttıralım.


 4) White Knuckles

Tatlılığın, yaratıcılıkla birleşerek muhteşem bir klip ortaya çıkardığı White Knuckles’ı izlerken aşırı doz sevimlilik göreceğinizi bilerek izleyin diye uyarımızı yapalım.


5) The Writings On the Wall

Spoiler verip klibin büyüsünü pek bozmadık. O yüzden OK Go’yu sizlerle baş başa bırakıyoruz.


6) The One Moment

“Bir dakika ile fark yaratın” mesajını veren, Dünya’daki su sorununa dikkat çeken Morton Salt ile birlikte hazırlanan video, tam anlamıyla bir görsel şölen.


7) Needing/Getting

Bir arabada tamamlanan müzik kliplerini hepimiz biliyoruz. Needing/Getting de arabada geçen ama birbiriyle yarışanlarla veya çıktığı uzun yolda hayatın anlamını keşfeden kliplerden değil. Klipte, müzik yapmanın sınırı olmadığını OK Go ekibi sayesinde iliklerimize kadar hissediyoruz.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Kültür, Sanat, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/