Bilime Göre Bazı Oyunlarda İyi Olmak Yüksek Bir Zekanın İşareti Olabilir

Bazı oyun türleri diğerlerinden zor olabilir, fakat MOBA (Çevrimiçi çok oyunculu savaş arenası) denilen tür diğer video oyunu türlerinden biraz ayrılıyor. Yüzlerce karakterin beceri ve yeteneklerini akılda tutabilmek, aynı zamanda yüzlerce eşyanın ve mekaniğin özelliğini bilmek kolay bir iş değil.
Zeki insanların League of Legends ve Dota gibi MOBA türü oyunlarda daha başarılı olduğu araştırmalar tarafından gösterildi.
York Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma 2 farklı bölümden oluştu. İlk bölümde: Yaş ortalaması 20.5 olan 56 katılımcı League of Legends performanslarıyla değerlendirildi. Performanslarıyla psikometrik test puanlarının karşılaştırılması sonucunda; oyunda başarılı olan katılımcıların aynı zamanda testte de başarılı olduğu gözlemlendi.
Araştırmacıların bu konudaki yorumu satranç gibi strateji üzerine kurulu oyunlarda zeki insanlar, zekaları sayesinde bu başarıya ulaşıyor.
İkinci bölümde ise; Performans ile yaş arasındaki bağlantıyı anlamak için sisteme kayıtlı binlerce oyuncunun istatistiklerine bakıldı. Bu kısımda MOBA tarzı oyunların dışında Battlefield ve Destiny gibi oyunlar da kullanıldı. Bu bölümün sonucunda, oyuncular yaşlandıkça strateji oyunlarındaki performansın da IQ’da görülen değişikliklerle eşleştiği anlaşıldı. Yaş ilerledikçe strateji bilgisi artsa da reflekslerde meydana gelen düşüşler performansı etkileyebiliyor.
PLUS ONE adlı dergide de yayınlanan araştırmanın görevlilerinden Prof. Alex Wade:

“League of Legends ve DOTA 2 gibi oyunlar karmaşık, sosyal olarak interaktif ve entelektüel açıdan zorlayıcı görünüyor. Araştırmamız, bu oyunlarda gösterdiğiniz performansın bir zeka seviyesi ölçütü olabileceğini önermektedir”

Olası bir yanlış anlaşılmanın önüne geçmek adına bir açıklamada bulunayım: Oyunu oynamak sizi zeki yapmıyor. Sadece, bu tür oyunlarda eğer başarılıysanız bu yüksek bir zekaya sahip olduğunuzun göstergesi olabilir.
Araştırmacılar son olarak: “Verilerimiz zeka ve video oyun performansı arasında bir bağlantı olduğunu gösterse de, ilişkili korelasyon ve nedensellik şu an için belirsiz” açıklamasında bulundu.
Kategoriler: Bilim, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/