Galaksiyi Korumak İçin NASA’ya Mektup Yazan 9 Yaşındaki Çocuk ve NASA’nın Cevabı

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

NASA 2017’de Dünya’yı uzaylıların biyolojik istilasından korumak için görevlendirmek üzere bir “Gezegensel Koruma Görevlisi” aradığını duyurmuştu.
Bu ilan, New Jersey’den 9 yaşındaki bir çocuğun da ilgisini çekti. Kendini “Galaksinin Koruyucusu” olarak adlandıran Jack Davis, NASA’ya bu iş için çok uygun olduğunu anlatan bir mektup gönderdi:
“Merhaba, benim adım Jack Davis ve gezegensel koruma görevlisi işine başvurmak istiyorum. 9 yaşında olabilirim ancak işe uygun olacağımı düşünüyorum. Bunun nedenlerinden biri; kız kardeşim bir uzaylı olduğumu söylüyor ve hemen hemen tüm uzay ve uzaylı filmlerini izledim. Ayrıca, Marvel Agents of Shield dizisinin bütün bölümlerini izledim ve Men in Black (Siyah Giyen Adamlar) filmini de izlemeyi umuyorum. Video oyunlarında çok başarılıyım. Gencim, bu yüzden bir uzaylı gibi düşünmeyi öğrenebilirim.
Sevgilerimle,
Jack Davis
Galaksinin Koruyucusu

NASA da, bu kadar sevimli ve ikna edici bir mektubu cevapsız bırakmak istememiş olacak ki Jack, NASA’nın Gezegensel Bilim Müdürü James Green’den gelen bir mektup aldı:
“Sevgili Jack, 
Senin ‘Galaksinin Koruyucusu’ olduğunu ve NASA’nın Gezegensel Koruma Memuru olmak istediğini duydum. Bu harika!
Gezegensel koruma görevlisi pozisyonumuz gerçekten harika ve çok önemli bir iş. Bu iş ay, asteroidler ve Mars’tan örnekler getirdiğimizde Dünya’nın küçük mikroplardan korunmasıyla ilgili. Aynı zamanda, Güneş sistemini sorumlu bir şekilde keşfederken, diğer gezegenlerin ve ayların bizim mikroplarımızdan korunmasıyla da ilgili. 
Her zaman bize yardım edecek, geleceğin parlak bilim adamları ve mühendislerini aramaktayız bu yüzden umarım derslerine çok çalışıp okulda çok başarılı olursun. O zaman geldiğinde, seni NASA’da görmeyi umuyoruz!
Sevgilerimle,
Dr. James L. Green,
Gezegensel Bilim Bölümü Yöneticisi”
James Green, NASA’da çocukları uzay konusunda bilinçlendirmeyi, geleceğin kâşifleri olmaları için onlara ilham vermeyi sevdiklerini söylemiştir.
NASA’nın genel merkezinden, Gezegensel Araştırma Müdürü Jonathan Rall’un Jack Davis’in pozisyona ilgisini ve merakını tebrik etmek için ona telefon etmesi de James Green’in bu söylediğini destekler nitelikte.
Jack Davis’in bu cesaretini tebrik ediyor ve hayallerine ulaşabilmesini diliyorum. ☺

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/