Deja Vu’nun Tersi Olan Yabancılaşma Durumu: Jamais Vu

Dicle Temiz

Dicle Temiz

Editör - Bilgi Unv.

Fransızca’da “Hiç görmedim” anlamına gelen bu sözcük Deja Vu’nun aksine; olay, durum, kişi ya da nesnelere yabancılaşma durumudur. Birkaç saniyelik bir bellek yanılması olan bu durum, yaşanılan şeyin ilk kez yaşanıyor gibi hissedilmesi olarak da karşımıza çıkabilir.
Örneğin yediğiniz bir yemeği ilk kez yiyor gibi tadına hayran kalmanız, sürekli gittiğiniz bir kafeye ilk kez gidiyor hissine kapılmanız ya da evinize giden yolda yürürken sanki oraları bilmiyormuşçasına gerilmeniz gibi örneklerini sayabiliriz. Daha önce defalarca yaptığımız eylemleri sanki ilk defa yapıyormuş gibi hissettiğimiz Jamais Vu’da kısa süreli bir unutkanlık yaşanır. Şizofreni ya da Alzheimer gibi hastalıklarla karıştırılmaması gereken bu his sadece birkaç saniye süren ve herkeste olabilen bir durumdur.

Neden böyle hissederiz?

Gördüğümüz şeylerden, duyduklarımızdan ya da kokladıklarımızdan beynimize her an bilgiler gönderilir. Örneğin çilek yerken küçük şekerli bir meyve olduğundan, ilk çilek yeme deneyimlerimize kadar tüm bilgiler beyinde depolanır. Ama o anda bilgiyi isterken beyin gerekli bilgiyi vermekte gecikebilir. Bu durumda aldığımız sinyallerde yaşadığımız olaya dair bir bilgi alamayınca sanki daha önce yapmamış gibi hissedebiliriz.

Eğer yaşadığınız şey size yabancı geliyorsa, yanınızdakileri tanımıyor gibi ya da bir ortamdan kendinizi soyutlanmış gibi hissediyorsanız içinde bulunduğunuz durum çok büyük ihtimalle Jamais Vu’dur. Bazen bir sözcüğü çok fazla tekrarladığımızda da o sözcük anlamını yitirir ve harf yığınına döner. Bu gibi anlam kaybetmelerini de içinde barındıran Jamais Vu, Deja Vu kadar ilgi toplayamasa da zaman zaman farkındalığımızın artmasına neden olur. Sürekli görmekten detaylarını kaçırdığımız bir nesneye daha dikkatli bakarak bu sorgulama anını fırsata çevirebilir ve kaçırdığımız ayrıntıların farkına varabiliriz.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/