Uykusuz Bir Geceye Karşı Alınabilecek 10 Önlem

Yoğun ve yorucu bir çalışma temposuna sahip olan insanlar için uyumak bazen fazlasıyla zor olabiliyor. Oysa iyi bir uyku, gün içerisinde verimliliğin en yüksek seviyeye çıkması için olmazsa olmazdır. Peki, uyumadan önce bunun için neler yapmalıyız?

1) Odanızın ışıklarını söndürün

Bu bariz görülebilir ancak yenilemekte fayda var: Geceleri kendiniz için yapabileceğiniz en kötü şey ışıkları açık tutmaktır. Parlak ışık -özellikle mavimsi ışık- beynimize hala gündüz olduğunu söyler ve melatonin gibi uyku için önemli olan kimyasalların salınımını önler. Harvard Tıp Fakültesi akşamları kırmızı ışıkların kullanılmasını öneriyor. Bunun gün boyunca maruz kalınan parlak ışıklara ters etki uygulayarak, uyku programını düzenlemeye yardımcı olduğunu düşünüyor.


2) Pikseller en büyük uyku düşmanı!

Uyku zamanınız yaklaştıkça telefonunuzdan uzaklaşın ve uyurken telefonunuzu uzakta konumlandırın. Bununla birlikte bir diğer kötü etkende televizyondur. Uyku öncesinde zihinsel yorgunluğa neden olur.


3) Kahve alışkanlığınızı bırakın.

Kahve, uykusuzlukla başa çıkmanıza yardımcı olduğu gibi aynı zamanda uyku problemlerine de neden olabilir. Kafein, beynin melatonin seviyelerini değiştirir ve uykuya dalma süresini uzatır. Bu yüzden gün içerisinde gereğinden fazla kahve kullanılmaması öneriliyor.


4) Ve alkol alışkanlığınızı da bırakın.

Alkol, özellikle insomnia için, en kötü etkendir. Ulusal Sağlık Enstitülerinin yıllar süren araştırmaları sonucunda, çalışma temposunun ardından alkol tüketiminin uyku üzerindeki kötü etkileri ortaya konulmuştur. Aynı zamanda alkol, apnea gibi uyku hastalıkları ihtimalini de arttırır.


5) Rutin oluşturun.

Alışkanlıkların hayatımızın birçok farklı yönünde ağırlıklı rol oynadığını biliyoruz. Bu yüzden, her gün yatmadan önce tutarlı bir rutin belirlemek yardımcı olacaktır. Ne yazık ki, bu rutinlerin yetişkinlerdeki etkileri üzerine yeterli araştırma bulunmuyor. Ancak çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar, çok yararlı olduğunu göstermekte.


6) El ve ayak sıcaklığınızı kendinize göre ayarlayın.

Uykuya dalabilmek için önemli etkenlerden biri de uzuv sıcaklıklarıdır. Yapılan araştırmalar; el ve ayak sıcaklıklarının, insanların kendi bünyelerine göre belirlemesi gerektiğini ve buna göre önlem alınmasının iyi olacağını belirtmekte.


7) Uyanık kalmaya çalışın (!)

Araştırmacıların yaptıkları birkaç paradoksal deney sonucunda, zihinde ters psikoloji yapmanın hastalar üzerinde uykuya dalma konusunda pozitif etkilerinin bulunduğu saptanmış. Kendinizi uyuyamayacak gibi hissettiğiniz zaman, zihninize uyumayacağım mesajı göndermek; denemeye değer olabilir.


8) Sıcak duş alın.

Sıcak su ile duş almak; kaslarınızın gevşemesine yardımcı olarak masaj etkisi yaratır. Bu sebeple vücudunuzu rahatlatarak, daha kısa sürede uykuya dalmanıza yardımcı olur.


9) Mutlu hissettirecek şeyler düşünün.

Birçok insanın uykusuzluk probleminin en büyük nedeni gün içerisinde yaşadığı kötü anları zihninde tekrarlaması ve geleceğine dair düşüncelere dalarak zihnini yormasından kaynaklanmaktadır. Araştırmacılar, uykuya dalabilmek ve verimli uyuyabilmek için; sakin ve mutlu anılara odaklanmanın, size daha çok yardımcı olabileceğini aktarmakta.


10) Odanızı lavanta kokusuyla doldurun.

Araştırmalar sonucunda; Lavanta kokusunun, genç kadın ve erkeklerin daha derin bir uyku uyumaları ve tazelenmiş gibi hissetmeleri için yardımcı olduğu saptanmış.


Sizin için en uygun olanları anlamaya çalışın. Unutmayın ki her insan eşsizdir ve yukarıda belirttiğimiz önlemler, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu yüzden belirttiğimiz önerileri, bir veya iki kez deneyerek kendi üzerinizdeki etkisine göre devamlılığına özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Kaynak.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

This post is also available in: English

Yorumlar (0) Yorum Yap

/