Linkleri uygulama ile açmak ve uygulama içinde linke erişmek

Merhaba arkadaşlar, ceotudent.com için ilk yazımda  basit ama android uygulaması geliştirenler için sıkça ihtiyaç duyulan bir geliştirmeden bahsedeceğim. 

Bu geliştirmenin amacını basitçe anlatmaya çalışarak devam ediyorum yazıma, telefonun tarayıcısında veya gelen maillerde nasıl ki bir instagram veya facebook linki olduğunda onu açmak için linkin üzerine tıkladığımız zaman bize uygulama veya tarayıcı ile aç diye seçenek sunuyorsa bu seçeneğin aynısını kendi geliştirdiğimiz uygulamamız ile ilgili linkler için de sormasını sağlayabiliriz. Hatta bu linki uygulamada hangi activity’nin içinde açtırmak istiyorsak o activitynin içerisinden linke ve parametrelerine de ulaşabiliriz. Böylece Her link için farklı bir activity açtırabilir ve kullanıcılara işlemlerini kolayca yaptırabiliriz. 

Bunun için öncelikle uygulamamızda bulunan AndroidManifest.xml dosyamızı açıyoruz ve hangi activitynin açılmasını istiyorsak o activitynin içine intent-filter ekliyoruz. Şu şekilde. 

Bunu ekleyip uygulamamızı tekrar çalıştırdığımızda örneğin bir mail geldi ve mailde intent-filter içinde belirttiğimiz bir url var ve biz bu linke tıkladığımızda artık bizi aşağıda ki gibi bir ekran karşılamalı.

İşin bu kısmınan sonra url yi alması ve parse etmesi kaldı. Çünkü biz bir kullanıcı id si linki alıp o id ye sahip kullanıcının profilini göstermek isteyebiliriz. Onun için de açılacak activity’e ait java class dosyasında oncreate metodunun içinde şöyle bir kod yazıp gelen url’yi alabiliriz. 
final Intent intent = getIntent();
final String action = intent.getAction();
if (Intent.ACTION_VIEW.equals(action)) {
    Uri data = intent.getData();
    Log.d(“mailden”,intent.getData().toString());
  }
Log kayıtlarına baktığımızda tıkladığımız url’yi tamamiyle aldığımızı görebilirsiniz. 

Bir sonra ki yazımda görüşmek üzere.. Sevgiyle 🙂

Yorumlar (0) Yorum Yap

/