Son Noktadasınız yada Değilsiniz Tamam mı Devam mı?

Bir işe başlarız o işle çok uğraşırız günlerimiz aylarımızı hatta yıllarımız o işe veririz veya  bir fikrimiz yada az zaman harcadığımız iş vardır fakat bir zaman gelir bırakmak isteriz.İşte o zaman  kendimize tamam mı devam mı sorusunu sormalıyız. Şu anki büyük isimler nasıl büyük işler yaparak bizim hayatımıza girdi.Onlarda tamam diyebilirdi ama onlar devam diyerek başarıya ulaştılar. İşte o isimlerden bazıları

Elon Reeve Musk

21. yüzyılın en büyük girişimcilerinden ve kurduğu şirketler ile de insanlığa fayda sağlayan  Elon Musk , şuanda dünyanın en iyi elektrikli araba üreticisi olan Tesla’nın ve üretiği  roketler ile uzay sektörüne yeni bir soluk getiren Space X’in CEO’sudur. Şu anda Tesla ve Space X bu günlere getiren şey ise Elon asla tamam dememesidir.

-Space X te amaç ucuza uzay roketi mal etmektir .Elon bunu başardı fakat sorunlar bundan sonra başlamıştı. Space X’in ilk 3 fırlatış aksilikler yüzünden başarısız olmuştu. Elon şirkete tek kaynak sağlayan kişiydi 4’üncü fırlatış  için yeterli kaynak yoktu. Elon  tamam diyebilirdi ama 4’üncü fırlatış için devam dedi ve kaynağı toparladı . Fırlatış başarıyla gerçeleştirildi ve Space X o gün tarih sayfalarındaki yerini aldı. Space X Elon’nın devam demesiyle hayatta kaldı ve şu anda uzay sektörünü kasıp kavuruyor
-Elon 2008 yılının sonlarında Tesla ve Space X iflasının eşiğine gelmişti çok zor zamanlardan geçiyordu. Elon tamam buraya kadar diyip işleri bırakabilirdi ama o gidip şirket yatırımcılarını ikna edip elindeki son kaynağı eşit miktarlarda dağıtarak her 2 
şirketini de ayakta tuttu.

Joanne Kathleen  Rowling 

J.K. Rowling  ilk Harry Potter kitabından sadece üç yıl önce büyük sıkıntılar yaşamış. Devlet yardımı alan, boşandıktan sonra bebeğine bakmakta zorlanan Rowling, 90 bin kelimeden oluşan ilk kitabı “Harry Potter ve Felsefe Taşını”ı bir bilgisayarı olmadığı için elle yazdı. Rowling’in kitabını yayın evleri basmayı reddetse de  asla pes etmiyor ve en sonunda küçük bir yayın eviyle anlaşıp kitabı basılıyor. Şu anda dünyanın en büyük markalarından birini yarattı.

Thomas Alva Edison

 Ampulün mucidi Thomas Alva ampulünün doğru tasarımı bulmak  için çok sayıda deneme yapmış.  50’incide   100’üncüde 500’üncü denemesinde başarısız olmuş ama Edison elektrik işleri bize göre değil en iyisi benden bu kadar diyebilirdi fakat geleceğe değer sağlamak için devam dedi ve 1000 defa  denedi  ve  ampulün doğru tasarımını buldu.

Harland Sanders

Albay Harland Sanders  bizlere yaşınızın geçmiş olmasına rağmen hiçi bir şey için geç olmadığını gösteren bir girişimcidir. Harland Sanders  65 yaşındayken emekliye ayrıldı.Çok zor günler geçiyordu , hatta zamanında intihar etmeyi bile düşünmüş. Aslında Sanders muazzam bir aşçıydı.
Önce gidip 87 dolar borç aldı, sonra kendi tarifini kullanarak bir miktar tavuk hazırladı. O, bu özel tarifini bir restorana satmak ve böylece satılan her tavuktan komisyon almak niyetindeydi. Bu niyetle iki yıl boyunca 1946 model Ford‘uyla neredeyse tüm Amerika‘yı dolaştı. Tam 1009. denemeden sonra  tarifini satabileceği bir restoran bulmuştu. Nitekim 1960’lara gelindiğinde Albay Sanders, ABD’nin dört bir yanında yüzlerce restorana franchise vermişti.Şirketini sonrasında ise sattı ve her sene şirketin yüzü olduğu için para almaya başladı. Eğer Harland ülkeyi dolaşırken  bir kaç defa reddedilmekten  sonra tamam kimse bu tarifi almayacak demedi o ben devam edeyim elbet birisi alır dedi ve şu anda dünyanın en büyük tavuk restaurant zincir KFC’yi oluşturdu.

William Henry “Bill” Gates

Bill Gates çok çalışkan bir öğrenciydi ve Harvard’ı kazanmıştı fakat bilgisyarlara o kadar düşkündü ki arkadaşı Paul Allen ile girişimini kurmak için  zamanında Harvard’ı  bırakıp Paul ile birlikte Traf-O-Data adını verdikleri başarısız bir şirket kuran Bill görünürde başarı için iyi bir aday değildi. Bill başarısızlığa  rağmen tamam demedi Traf-O-Data iyi bir fikir olmasa da Bill’in sonraki çalışmaları  muazzamdı pes etmeyerek ve bilgisayarda  bir eksik bularak Microsoft kurdu bu sayede  küresel bir imparatorluk kuruldu.

Onlardan daha ne niceleri var önemli olan şu onlarda çok büyük zorluklardan geçti büyük badireler atlattılar. Hepsi hedeflerinin peşlerinden giderek devam demesini bildiler ve başarıya ulaştılar.Sizde bırakmayı düşünmeden önce  tamam mı devam mı sorusunu sorun ve her zaman kalbiniz sesini dinleyin.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/