HAYALPERESTLİK ÜZERİNE TEDX KONUŞMALARI

‘’Hayal kurmak, bilgiden daha önemlidir; çünkü bilgi sınırlıdır, ancak hayal kurmak tüm dünyayı kapsar.

-Albert Einstein

 Genel olaraktan günümüzde veya geçmişte çocuklar ‘’Hayalperest olma!’’ ‘’Çok hayal kuruyorsun.’’ gibi sözler duyuyorlar. Hayalperest olmak yanlış komik bir durummuş gibi gösteriliyor. Oysa bilinmesi gerekir ki: Tarih yazmak, başarılar elde etmek tam da hayalperestlere göre bir iştir. Bugün veya dün hedeflerine ulaşan, hayallerinin yazılı olduğu kâğıda tek tek tik işareti koyanlar meslekleri ne olursa olsun hayalperest olanlardır. Bu içerikte, basketbol severlerin yakından tanıdığı koç Oktay Mahmuti’nin, caz müzikte harikalar yaratan gururumuz Karsu Dönmez ’in, NYU’daki en genç kürsü Profesörlerinden biri olmayı başarmış Prof.Dr.Selçuk R. Şirin’in ve sunduğu programlarda hayal kurduktan sonra başka bir dünyanın mümkün olduğunu söyleyen, izleyicilerine de ‘’Başka bir dünya mümkün.’’ dedirtebilen Cem Seymen’in hayal kurmak temelli binlerce kez izlenmiş, bir çok insanın umudunu yenilemiş konuşmaları ve konuşmalarından alıntılar bulunmaktadır.

Umarım, siz CEOTUDENT okurları hayalperestliği anlatan konuşmacılarda ve konuşmalarada kendinizi bulur ve hayallerinizi de yanınıza alıp yola koyulursunuz.
1)Hayat Basketbola Benzer-Oktay Mahmuti
Oktay Mahmuti, (6 Mart 1968, Üsküp, Makedonya), Türk basketbol antrenörü. Yönettiği takımların çok güçlü takım savunmalarına sahip olmasıyla tanınır. Halihazırda, Galatasaray SK Basketbol takımında Baş Antrenör olarak görev almaktadır.

Konuşmasından alıntılar:
 ‘’Ne yaparsanız yapın hayaliniz olması lazım, umut tek başına bir anlam ifade etmiyor. Siz o umudu hayalle güçlendirmezseniz bir yere varamazsınız. Hayal sizindir, kimseye bunun için hesap vermek zorunda değilsiniz. Bu hayalin peşinde siz koşmalısınız. ‘’

2) Elini Kaldır-Karsu Dönmez
Karsu Dönmez, Hollanda doğumlu, Türk kökenli, çok yetenekli bir sanatçı. Yalnız şarkıcı değil; aynı zamanda çok iyi
bir piyanist, besteci, aranjör ve söz yazarı.
Ayrıca, savaştan kaçan mülteciler için yaptıkları gönüllü çalışmalarını da anlatan Karsu Dönmez, bu konuya dikkat çekmek için yaptığı besteyi de konuşmanın sonunda okuyor.

Konuşmasından alıntılar:
‘’Özgürlüğü caz müzikte buldum.’’ ‘’Konservatuvara alınmadım ama Avrupa’da en büyük caz festivaline davetliydim. Benden önce sahnede Quincy Jones benden sonra sahnede Norah Jones ve Stevie Wonder vardı. Konservatuvara alınmadığım için profesyonel olduğuma inanmıyordum. Bana konservatuvar mülakatında hayır diyenler seyirciler arasında alkış yapıyordu. Onlar seyirciler içindeydi ben sahnenin üstündeydim… Rüyalarımı bırakmadığım için çok mutluyum.’’

3)Tek Umudumuz Gençlere İnanmak-Cem Seymen
Cem Seymen, Nevşehir doğumlu gazeteci ve televizyon programcısı. 1993-1999 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde yaşadı. Orada özgür düşünmeyi, risk almayı, bilimi, sanatı, edebiyatı, seyahati, hoşgörüyü, farklı düşünceye şartlar ne olursa olsun saygı duymayı ve tek başına ayakta durabilmeyi öğrendi.

’Kapadokya’da büyürken, 9 yaşına kadar o topraklara basarken, dedemin bana uzattığı çavuş üzümünü yerken, her bağbozumunda toprakta alın teri döken insanları seyrederken elbette bir değişime uğramışımdır.’’
‘’Bir seçim yapın, bir fark yaratın, hayatın bir kenarından tutun.’’
‘’Erteleme, şu andan itibaren karar ver korkusuzca.’’

4) İtiraz Et Hayal Kur, İlerle! – Prof. Dr. Selçuk R. Şirin
Selçuk R. Şirin, New York Üniversitesinde Kürsü Profesörü olarak davranış bilim ve istatistik dersleri veren Prof. Dr. Selçuk Şirin ODTÜ’de Lisans, State University of New York’ta Yüksek Lisans, Boston College’de Doktora yapmıştır.

Konuşmasından alıntılar:
‘’İnovasyon, hayal gücü yüksek insanların beceri seviyesi yüksek insanların üretmesi demektir.’’
‘’ 3.000$’dan 10.000$’a inşaatla gelebilirsiniz, ham madde ile gelebilirsiniz. Fakat, 10.000$’dan 20.000$’a ham madde satarak veya inşaat yaparak gelemezsiniz. 10.000$’dan 20.000$’a gelmek için yaptığınız her işe katma değer katmanız lazım. Akıl, zekâ, fikir, tasarım ve sanat gibi.’’


Sosyal Medya Hesapları:
Cem Seymen
https://twitter.com/cemseymen
https://www.instagram.com/cemseymen
Karsu Dönmez
https://twitter.com/karsudonmez
https://www.instagram.com/karsudonmez
Prof.Dr.Selçuk R. Şirin
https://www.instagram.com/selcuksirin
https://twitter.com/SelcukRSirin

Kapak Fotoğrafı:https://unsplash.com/photos/u96-HA3rlv8
Kategoriler: Gelişim, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/