Kendinizi Başkalarıyla Karşılaştırmaktan Vazgeçmeniz İçin 3 Sebep

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Başkalarıyla kendimizi kıyaslamak, sık sık yaptığımız hatalardan birisi. Ama yaparken bunun bir hata olduğunu anlamıyoruz tabii ki. Yapılan araştırmalara ve ortaya konan teorilere göre, doğru değerlendirmeler yapmak için kendimizi başkalarıyla kıyaslıyoruz. Ama ne uğruna? Kıyaslama yapmak bazen motivasyon artışı ile sonuçlansa da bazı durumlarda kendimizden şüphe duymamıza yol açıyor. Sosyal medyanın kullanımının artması ile her şeye anında ulaşmamızla bu kıyaslamaları yapmak çok daha kolay hale geldi. Kıyaslama yapmanın sonucunda kendimizi eksik hissettiğimiz oluyordur. “Onda neden var da bende yok?” sorusu tüm gece sizi ayakta tutabilir. Kafanızı saatlerce bununla meşgul edebilir ve verimliliğinizi sıfıra indirebilirsiniz. Bunu engellemek için birkaç ipucu verelim.

1) Benliğinize zarar verebilir.

Araştırmalar gösteriyor ki, kendimizi başkalarıyla kıyaslamak, kıskançlık, düşük özgüven ve depresyon duygularının ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Ayrıca, başkalarına duyduğumuz güven duygusunun da hasar almasına yol açabiliyor. Geleceğimize dair umutlarımızı, çalışma isteğimizi düşürebiliriz. Negatif enerjiyle çevrenizi doldurmak istemiyorsanız başkalarıyla kendinizi kıyaslamaktan kaçının.

Mark Twain diyor ki:

“Kıyaslamak, keyfin ölümüdür.”

karsilastirma22


2) Sonuçları doğru olmayabilir.

Bir şeyi itiraf edelim. Her zaman olduğumuz gibi görünmüyoruz veya göründüğümüz gibi olmuyoruz. O yüzden, durumumuz hakkında yalanlar söylüyoruz bazen. O an ne kadar sinirli olsak da bunu dile getirmiyoruz bazen, ya da moralimizin ne kadar bozuk olduğunu başkalarına aktarmıyoruz. Bilimsel araştırmalar da, duygu durumumuz hakkında yalanlar söylediğimizi yüzümüze vururcasına sonuçlar çıkarıyor. Araştırmalar, negatif duygularımızı, pozitif duygularımıza göre daha az dile getirdiğimizi söylüyor. Ayrıca, olumlu durumumuzu bazen abartarak dışarıya gösteriyoruz. Sonuç olarak, dışarıya gerçekleri yansıtmıyoruz. Biz kendimizi doğru yansıtmıyorsak, karşımızdaki yansıtmayabilir. Bunu göz önüne alırsak, yaptığımız kıyaslamalar hatalı sonuçlar doğurabilir.

karsilastirma1


 3) Hedeflerinize ulaşmanıza hiçbir yardımı olmuyor.

Birisinin elde ettiklerini, nasıl böyle güzel göründüğünü, nasıl bu kadar mutlu olduğunu düşünürseniz, elde edeceğiniz tek şey zaman kaybı. Çalışabileceğiniz ve hayallerinize yaklaşabileceğiniz zaman diliminde başkasını düşünerek, sonucu olmayan bir düşünme eylemine girişiyorsunuz. Zamanınızı, enerjinizi, verimliliğinizi koca bir hiç için harcamayı tercih etmezsiniz herhalde, değil mi? Eğer kendinizi başka insanlarla karşılaştırdığınızda onlardan önde olduğunuzu görmek istiyorsanız, kıyaslamayı hemen bırakın ve hedeflerinize ulaşmanın yollarına bakın ve başarıya bir adım daha yaklaşın.

karsilastirma3

Komşunun çimlerinin her zaman daha yeşil göründüğü bir dünyada, kendimizi ne kadar kıyaslarsak o kadar mutluluğumuzu azaltabiliriz. 

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Yorumlar (0) Yorum Yap

/