Üretken Bireylerin Ortak Özellikleri ve Bu Özelliklerle Üreticiliğin Sınırlarını Zorlayan Pharrell Williams

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Üretken olabilmek, kendinize ve çevrenizdeki insanlara faydalı olabilecek aktivitelerde bulunmak kişisel gelişiminizin en önemli basamaklarındandır. Kişisel üretkenliğinizin sınırlarını keşfetmek, daha önce hayal bile edemediğiniz başarıları yakalamanıza, daha mutlu ve huzurlu bir hayata adım atmanıza yardımcı olur.

Başarılı ve üretken kişilerin hayatları incelendiğinde bu kişilerin bazı ortak özellikleri ve alışkanlıkları olduğu görülüyor. Müzik dünyasında adını sıkça duyduğumuz Pharrell Williams, sadece müzisyen kimliğiyle ön planda olsa da, bu üretken kişilerden biri. Müzikteki başarılarından ve aldığı ödüllerden hepimizin haberi var, ancak Williams bunun dışında da pek çok farklı yeteneği ve ilgi olanı olan bir birey;Müzik yapımcısı: Robin Thicke, Daft Punk, Jay Z gibi albümleri milyonlar satan sanatçıların yapımcılığını üstlenerek, 2013 Ocak ayından Eylül ayına 9.7 milyon satış rakamına ulaşmış.

Hayırsever: 2008 yılında kurduğu ’From One Hand to Another’ derneği ile müzik, teknoloji, sanat gibi konulara ilgi duyan 7-20 yaş arasındaki çocuklara yardım ediyor

Moda tasarımcısı: 2005 yılında faaliyete geçirdiği ‘Billionere Boys Club’ ve ‘Ice Cream’ markalarıyla sokak modasının trendlerini belirleyen kıyafetler üretiyor.

Medyacı: Pharrell’in 2012 yılında kurulan Youtube kanalı ‘I am OTHER’da şu an 8 program yayını yapılıyor. Kanalın 250.000 takipçisi ve 21 milyonun üzerinde gösterimi var.

Dekoratör: ‘Perspective Chair’ ve ‘Tank Chair’ isimli 2 dekorasyon markası bulunuyor.

Takı tasarımcısı: 2008 yılında Louis Vuitton işbirliği ile takı tasarımları yapmış.

Heykel sanatçısı: 2009 yılında Takashi Murakami ile Art Basel sergisi için birlikte çalışmışlar.

Teknoloji uzmanı: UJAM isimli müzik platformunun kurucu ortaklarından.

Makina uzmanı: Brooklyn Machine Works isimli bisiklet şirketinin sahibi.

Mimar: Pritzker ödüllü mimar Zaha Hadid ile önümüzdeki günlerde ortak bir çalışmada yer almayı planlıyor.Görüldüğü gibi Pharrell Williams birbirinden alakasız bir çok konuda farklı girişimlerde bulunmuş ve bu girişimlerini başarıyla sonuçlandırmış.

Peki, Pharrell’in bu kadar farklı işlerde yer alarak hepsinde başarılı olmanın sırrı ne? Pharrell ve onun gibi üretken insanların ortak özellikleri neler? Bu kişileri toplumdaki diğer bireylerden ayıran ve başarıya ulaştıran fark nerede?

Üretken bireyler sınırları yoktur ve hayata geniş bir çerçeveden bakarlar.

Üretken insanların en önemli özelliklerinden birisi, kabına sığamayan, merak eden, araştıran ve merak ettikleri şeyi keşfetmek için adım atacak cesareti taşıyan kişiler olmalarıdır. Sınırları olmayan bu bireyler olaylara çok geniş bir perspektiften yaklaşırlar. Kurallarla sınırlandırılmak ve emir almak onlar için asla kabul edilemez.

Üretken bireyler çevrelerinde kendileri gibi sıradışı insanlar barındırırlar ve bu kişilerle beraber çalışırlar.

Bu kişiler ayrıca çevrelerinde barındırdıkları insanların da, kendileri gibi farklı olduğunun farkında olan, kendilerine bir şeyler katacağına inandıkları, yeni insanlarla tanışmayı seven, sosyal ve girişken kişilerden oluşmasına dikkat ederler.

Pharrell Wiliam’ın ve diğer bir çok üretken insanın en belirgin özelliklerinden biri de, çevrelerindeki bireylerle iş birliği içinde çalışmaları. Pharrell’in bir çok başarısı, yukarıda bahsettiğimiz farklı işlerde, alanında uzman kişilerle işbirliği içinde çalışmasıyla meydana gelmiş. Bu nedenle başarıya ulaşmak için sizinle aynı hedeflere sahip, sizden çok daha iyi olduğunu düşündüğünüz kişilerle takım çalışması yaparak başarı elde edebilmeniz mümkün olacaktır.

Üretken bireyler alçak gönüllüdürler ve başarıları hakkında konuşmazlar

Üretken bireylerin sahip olduğu bir başka özellik de alçakgönüllülük. Üretken kişiler ürettikleri şey üzerinden prim yapmaya çalışmayan, başarılarını sürekli dış etmenlerin desteğine bağlayan ve yaptıkları işle övünmek yerine daima daha iyisini yapabileceklerine inanan insanlardır.

Üretken bireyler yeniliklere ve değişimlere kolayca uyum sağlayabilirler.

Yenilikçi olmak ve geniş bir bakış açısıyla her fikre saygı duymak, üretken kişilerin bir diğer önemli özelliğidir. Üretken bireyler daima, yaşadıkları yer de dahil olmak üzere, hayatlarının her alanında değişiklik yaparlar ve değişikliği severler. Pharrell gibi farklı alanlarda başarılar elde etmiş kişilerin değişime ayak uydurabilmeleri ve adapte olabilmeleri, birbirinden farklı konularda başarılı sonuçlar elde etmeleri için kaçınılmazdır.

Üretken bireyler duygularıyla hareket ederler.

Karar verme aşamasında çoğu zaman hislerle ve duygularla hareket etmek de üretici insanların sıklıkla başvurduğu yollardandır. Duygusal davranmak yaratıcılığı harekete geçirir ve size herkesten farklı olma yetisini kazandırır. Duygular kişilere özeldir ve mantıksal çerçevede bir çok birey için aynı sonuçları verecek olan düşünce yapısı, duygusal çerçevede her birey için farklı işler. Bu da kişinin yaratıcılığını ve dolayısıyla da üreticiliğini arttıran bir faktördür.Şans faktörü!

Pharrell Williams’ın da değindiği ve önemli olan bir diğer unsur da şans. Bireylerin hayatındaki çevresel faktörler, çevrelerindeki kişilerin profilleri, doğru zamanda ve yerde bulunmak başarıyı ve üreticiliği etkileyen önemli etmenler.

Ancak Pharrell Williams bu faktörün diğerleri kadar önem taşımadığını şu şekilde açıklıyor: ‘Var oluş matematiksel bir kavramdır. Bu nedenle doğru yer ve doğru zaman kavramları aslında varsayımlarla çözülebilecek olgular. Hayatımız boyunca ulaşacağımız her kapının bir anahtarı var. Önemli olan bu anahtarı bulmak, ancak daha da önemlisi anahtarı bulamadığınız anlarda sıfırdan bir anahtar üretebilecek cesarete ve sabra sahip olmak’.

Kaynak: Fastcompany, Çeviri: Uplifers

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Kategoriler: Başarı, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/