Üniversite Yolcusu Öğrencilere Altın Değerinde Tavsiyeler

Üniversite şüphesiz bir öğrencinin en üst noktası. Hayatın en güzel tecrübelerini edindiğimiz, para ile satın alınamayacak değerde anlar yaşadığımız ve hatıralar biriktirdiğimiz yer Üniversite. Şimdi Üniversite okurken dikkat edilmesi gereken şeyleri gözden kaçırmamak adına bir kaç şeye değineceğiz.

1 – Sevdiğiniz işi yapın
Bölüm seçerken; üniversite ve bölüm popülerliğinden bağımsız olarak yapmak istediğiniz mesleği seçin. Çünkü, eğer sadece para kazanmak için bölüm seçerseniz gelişemezsiniz ve ilerlemeniz güç olur. Albert Einstein “Coşku, zekadan daha önemlidir” derken tutku ile yapılan şeylerin daha çok başarı getirdiğine dikkat çekmiş, nitekim süre gelen tecrübelerle bu durum onaylanmıştır..
2 – Aktif olun
Aktif olmak hayatınızın her döneminde size birçok önemli şey kazandırır. Üniversite döneminde; müzik, spor, gönüllü aktiviteler ve öğrenci kulüpleri ile ilgilenmek sizleri hem mutlu hem başarılı yapacaktır.
3 – İnsan ilişkileriniz güçlü olsun
Günümüzde “Network” denen referans isimli insan ilişkileri tabiri. Daha çok çevre daha çok imkan demektir aslında. İnsanlarla güçlü iletişim kurabilmeniz, insanlara yardımcı olmanız ve yardım görmeniz. Arkadaşlarınızla ve akademisyenlerinizle kurduğunuz güçlü bağ; üniversite ve gelecek yaşamınızda sizlere yardımcı olacaktır. Bu çok önemlidir. Genelde insanlar bunu zaten bildiklerini söyler fakat bunu korumak o kadar kolay değildir..
4 – Seminer ve kursları kaçırmayın
Üniversitelerin tümünde yıl içerisinde gerçekleşen; eğitim, seminer, kurs ve zirve adı altında oluşturulan toplantılara katılın. Bu şekilde yeni insanlarla tanışma imkanınız olur. Sertifikalı eğitimler ile CV’nizi doldurabilir, aldığınız eğitimler ile gelişiminize büyük katkılar sağlayabilirsiniz..

Muhammed Yenice

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/