Öleceğini Öğrenince Servetini Yardıma Bağışlayan Müslüman Milyoner: Ali Banat

Cyaffel Gusto

Cyaffel Gusto

Üretemediğim her günü yaşanmamış sayarım.

Ali Banat gününü gün eden bir milyonerdi. Yaşamının son üç yılını ise yardıma muhtaç insanlara yardım ederek geçirdi.

Lüks arabalar, villalar ve pahalı kıyafetlerin içinde bir hayat yaşayan Avustralyalı müslüman milyoner Ali Banat, 3 yıl önce kanser teşhisi konulmasının ardından, zenginliğini dağıtmaya karar vermiş.

Kendisi 29 Mayıs’ta hayata gözlerini yumdu.

Birçok insan “Gifted With Cancer” (Kanserle Ödüllendirilmiş) videosunun viral oluşunun ardından onunla tanıştı ve o videoyu izleyenler şu an yas tutuyor.


Onun hikayesinden etkilenenler onun kurduğu vakfa bağış yapıyorlar.

İnsanlar Banat’ın kurduğu hayır kurumu olan “Muslims All Around The World(MATW)” (Dünyanın Her Yerindeki Müslümanlar) için bağış yapıyorlar.
2 milyon dolara ulaşma hedefi olan kuruma yapılan bağışların ulaştığı miktar şu an $1,539,037 ve her saniye artmaya da devam ediyor.

Sidney’de başarılı bir iş kurup rahat bir hayat yaşayan Banat, çektiği videoda Ferrari, ayakkabı, bileklik maddi değeri çok yüksek olan eşyalarını gösteriyordu. Fakat hastalanır hastalanmaz bunların hiçbir değeri olmadığını fark etmiş. Kendisi bununla ilgili şunları söylüyor:

“Hasta olduğunuzu ya da yaşayacak çok zamanınız kalmadığını fark ettiğinizde peşinden koşmak istediğiniz son şey bu oluyor. Ve hayatlarımızı her gün böyle yaşamalıyız işte.”


Doktorlar kendisine 7 ay ömrü kaldığını söylemiş olsa da Banat 3 yıl daha yaşadı ve hayatının geri kalanını iyiliğe adadı. Kurduğu yardım kuruluşu ile Togo, Gana, Burkina Faso gibi ülkeler başta olmak üzere sayısız yerde binlerce insana yardım etti.


Bu yardımlar sırasında Afrika ülkelerini kendisi de ziyaret eden Banat, bağışların %100’ü yardıma gidebilsin, gider kesintilerine uğramasın diye sponsorlar aradı.


Şimdi ise Müslüman olan olmayan birçok kişi Banat’ın hayır kurumuna yardımda bulunuyor. Onun yaptığı iyi işleri ve yardımseverliğini anıyorlar.

Bir Twitter kullanıcısı Ali Banat için şunlar söylüyor:

“Ben dahil birçok kişi için kanser en yıkan şey olurdu. Fakat, Ali Banat kardeşim için bu onu yapan şey olmuş. Kendisi gerçek bir ilham kaynağı. İnşallah, Allah ona cennetin en yüksek yerinden yer verir.”
Ali Banat ayrıca hastanedeyken de insanlara yardımcı olabilmek için videolar çekti, güncellemeler paylaştı.


Son video ise isteği üzerine ölümünden sonra paylaşılmak üzere çekilmişti. İsteği de gerçekleştirildi.

“Bildiğiniz üzere, vefat ettim.” şeklinde başladığı hüzünlü videosunda ise insanlara ellerinden geldiğince başkalarına yardımcı olmayı ve iyilik yapmayı öğütlüyor. Ali Banat 29 Mayıs 2018’de, 36 yaşında hayata gözlerini yumdu.

“Bir amaç sahibi olmaya çalışın, bir plan sahibi olmaya çalışın, elde etmek için çabaladığınız bir planınız olsun. Kendiniz yapmasanız bile başkasının projesine destek sağlıyorsunuz. Sadece bir şeyler yapın çünkü sorgu gününde vallahi ihtiyacınız olacak.” -Ali Banat

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/