Gençken Daha Başarılı Olmak İçin Bill Gates’in 5 Yıl Boyunca Hayatından Çıkardığı 2 Şey

Bill Gates, 20’li yaşlarında üretkenliğini artırmak ve daha başarılı olmak için bazı hamleler yapmaya karar verir. Yaptığı ilk hamle ise neredeyse her insanın yaptığı bir şeyi kısıtlamaktır.
Çok ilginç bir yöntem fakat Bill Gates uzun bir süre boyunca müzik dinlemeyi ve televizyon izlemeyi hayatından çıkarmıştır. Her ne kadar şu an bu aktiviteleri gerçekleştirmiş olsa da, hayatındaki o dönemin önemli olduğunun altını çiziyor:

“20’li yaşlarımda televizyon izlemeyi ve müzik dinlemeyi bırakmıştım. Kulağa ilginç geliyor olabilir, ancak televizyonun ve müzik dinlemenin, benim yazılım konusunda  düşünmeme engel olduğunu düşünüyordum. Bu kısıtlama süresi yaklaşık 5 yıl sürdü. Şu an Narcos gibi dizilerin; U2 ve the Beatles gibi grupların hayranıyım.”
Gates, şu an daha üretken ve dikkatli olmak için ne yapıyor?

20’li yaşlardayken, bu konuda çok düşündüğünü ve önceliklerine odaklanmak için hayatında en çok etki bırakan şeyleri kısıtlamaya karar verdiğini söyleyen Gates:

“Müzik dinlemek ve televizyon izlemekten kaçındığım zamanlarda, birçok insanın benim yaptığım şeye çözüm olarak meditasyon yaptığını biliyordum. Ama ilgimi çekmiyordu. Meditasyonun bir hurafe olduğunu ve işe yarayan bir tarafı olmadığını düşünüyordum. Bu yüzden daha somut ve katı bir kural koydum.”

Günümüzde müzik dinlemesine ve televizyon izlemesine rağmen Bill Gates, odağını korumak ve dikkatini artırmak için meditasyona başvurduğunu söylüyor.

“Microsoft’un ilk yıllarında, meditasyonun odağımı koruma konusunda işe yaramayacağı fikrine saplantılı bir şekilde bağlıydım. Ancak şimdi evli, 3 çocuklu ve farklı mesleki ve kişisel ilgi alanlarım olduğu için, meditasyon bu kısıtlı zamanda çok büyük yarar sağladı. Geriye yaslanıp, şu anki duygularımı ve düşüncelerimi daha iyi anlamama yardımcı oluyor. Günde 10 dakika beni için ideal.”


Müzik dinlemeyi, televizyon izlemeyi ya da dizi izlemeyi bırakmak belki günümüzde çok mümkün değil. Ancak Bill Gates bu anlattıklarında, önceliklerimize ne kadar odaklanabilirsek o kadar başarılı olabileceğimizin altını çiziyor.
Önemli olan bu konuda kendinizi kısıtlamak değil; doğru bir öncelik planı yapmak ve yaptığınız işe tam olarak kendinizi vermek.


Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/