Bill Gates’in En Büyük Pişmanlığı: Daha Sosyal Bir Öğrencilik Hayatı

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Dünyada en çok örnek alınan isimlerden birisi olan Bill Gates, en büyük pişmanlığını açıkladı. Hayır, bir ürünle ilgili değil bu pişmanlığı ya da şirketiyle ilgili aldığı bir karardan dolayı üzgün değil Gates, bazılarımızla aynı pişmanlığa sahip Gates. Evet, dünyanın en etkili isimlerinden birisiyle aynı pişmanlığa sahip olabilirsiniz. Nasıl bir his? Ne mi bu pişmanlık? Üniversitede daha fazla partiye, futbol maçı izlemeye gitmemek!
Kendisinin bile hesaplayamadığı kadar parası var, şimdi istese dünyanın en büyük partilerini verebilir, bir futbol ligini satın alıp tüm gün onların maçlarını izleyebilir tabii ama Gates’in pişmanlığının sebebi özel olarak bunları yapamaması değil. Bunları, üniversite döneminde yapamaması.
1975 yılında Harvard University’den ayrılan ve üniversite terk teknoloji devleri arasına adını yazdıran Gates, Harvard öğrencileriyle bir araya geldi ve sorularını yanıtladı. En büyük pişmanlığı sorulduğunda, hiç düşünmeden “Daha sosyal olmayı isterdim!” dedi. Öğrenciler arasında gülüşmeleri sonrasında Microsoft’un eski CEO’su ve Harvard’dan arkadaşı Steve Balmer ile üniversite yıllarından bahsetti.
Gates ile yakın arkadaş olan Balmer, Gates’in tam olarak zıttı bir karakterdi. Sosyalliğin sınırlarını zorlar, kulüplere üye olur, futbol takımında menajerdi, kampüsün iki yayınında yazılar yazardı. Gates bu durumu şöyle anlatıyor:

“Üniversite yıllarımda o kadar sosyallikten uzaktım ki kulüplerin partilerinden dahi haberdar olmuyordum. Steve, benim açılmam gerektiğine, sanırım daha fazla içmem gerektiğine karar verdi. Bu etkinliklere daha fazla katılmaya başladım ve bunlar benim için çok eğitici oldu.”

“Keşke daha fazla insan tanısaydım” diyen Gates, çok fazla ders aldığını ve derslerde iyi olmakla meşgul olduğunu söyledi. Sosyal olmamanın Harvard hayatındaki en büyük pişmanlığı olduğunu belirtti. “Daha fazla ortama karışmayı isterdim. Eğlenceli zamanlardı, etrafınızda 24 saat boyunca konuşabileceğiniz birileri vardı ve birbirinden eğlenceli dersler sizi beslerdi.” diyen Gates, eğlenceli derken dersleri yine araya sokarak eğlence anlayışını gün yüzüne çıkarıyor.
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/