Başarılı İnsanların 5 Ortak Özelliği

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Başarının asla net bir tanımlaması ya da bir formülü olmamıştır ama en azından hepimiz başarının bir bütün olarak zeka ve ya şans olmadığının bilincindeyiz. Bu bağlamda başarıyı daha doğru algılamamıza yardımcı olacak olan şey başarılı insanlardır. Başarı yolunda yaşanılan zorluklar, kazanılan deneyimler, doğru zamanda yapılmış hamleler en gerçekçi bulduğumuz yol göstericilerdir. Başarılı insanların da başarıya odaklanma algıları ve genel karakteristik özellikleri arasında büyük benzerliklere rastlanır.


1) Doğru ve gerçekçi hedefler koyarlar.

Basit bir formülle; bir hedefin gerçekleşmesi o hedefin ne kadar gerçekçi ve ulaşılabilir olduğuna bağlıdır. Başarılı insanlar, hedeflerinin ne kadar ulaşılabilir olduğunun farkında olan ve bu anlamda stratejik planlama yapabilen öngörüsü yüksek insanlardır.


2) Meraklıdırlar ve öğrenmeye heveslidirler.

Sürekli yeni bilginin peşinden koşarlar. Öğrenmeye açıktırlar. Bilgiyi ezberlemekle yetinmeyip bu bilgiyi yeniden yapılandırmak ve uygulamak isterler. Bunu meraklı olmaları gerektiklerini düşündükleri için yapmazlar. Bu merak duygusu ve heves yaşadıkları tutkunun bir parçasıdır.


3) Kendilerine güvenleri tamdır.

Başarı özgüven ile direkt olarak bağlantılıdır. Başarının tesadüf olmadığı gerçeğini açıklayan en doğru maddelerden biri de budur. Kişi bir şeylerin bir parçası olup sorumluluk aldıkça ve bu sorumlulukları yerine getirdikçe özgüven kazanır. İlerleyen günlerde bununla ilgili daha detaylı bir içerik oluşturacağız.


4) Telaşeden, olumsuz düşünceden ve kararsızlıktan uzaktırlar.

Kendisini olumsuz düşüncelerden ve karamsar insanlardan uzak tutanlar, başarı yolunda daha pozitif bir süreç geçirirler. Pozitif düşüncenin değerini bilir ve pozitif düşünmeyi bir alışkanlık haline getirirler.

Başarılı insanlar rahat ve stresten uzak yaşamaya çalışırlar. Karmaşık durumlarda gösterdikleri soğukkanlılıkları takdire şayandır. Bu da karar aşamalarında onlara büyük avantajlar sağlar.


5) Yaptıkları işe karşı duygusal bağlılıkları var.

Seçeceğiniz meslek içinizde tutkularını beslediğiniz meslek olmalıdır. Başarılı olmay potansiyeli taşıyan insanların gelecekte kendilerini görmek istedikleri yere olan saygıları ve inançları yüksektir. Bu da  yaptıkları işe karşı olan duygusal bağlılıklarını artırır.


facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Başarı, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/