Pazarlama Örneği Perakendeci Devi IKEA

Neden IKEA sektöründe önce olduğunu açıklayan küçük bir pazarlama detayı Otoparklarının şeklinden orada kullandıkları afişlerden tutunda binanın iç ve dış tasarımı ile nasıl bir algı oluşturuyor ki başarılı ?

İç tasarımı anladık ama dış tasarım ile nasıl bir algı oluşturuyor ki başarılı diyebiliriz.Dış tasarım kocaman bir prefabrik tek renk olup koskocaman IKEA logosu. Kurucusu otorpark tasarımını bunu şöyle yorumlar : ‘ Arabalar park ettiği sırada  içeri girene kadar  yeni çıkmış ürünlerin veya fırsat ürünlerinin afişlerine maruz kalır ve girene kadar kısa bir brief almış olurlar ve içeri hazırlıklı girmiş olurlar’
IKEA , müşterisine veya tüketicisine sadece bir hafta içerisinde tüm evi IKEA ürünleriyle tasarlayabileceğinizi showroomlarıyla göstermektedir.

Peki  bu IKEA’nın ana mesajı nedir  diğerlerinden ayıran özellik nedir ?  Ürettiği ürünleri maksimum ucuz fiyata getirerek tüm tüketicilerin satın almasını istiyor.Bu fiyatı nasıl karşılıyor  dersek IKEA kargo ve montaj maliyetlerini tüketiciye ödetmek yerine mağazadan al kendin montaj et mantığını benimsediği için  fiyattan bunları çıkararak daha uygun bir  fiyatlandırma yapmaktadır. Ama burada önemli olan fiyattan çok önemli bir deneyimsel pazarlama örneği var  burada IKEA  tüketicisine  hikayenin başrol oyuncusu haline getirerek markaya sadık bir hale getiriyor. Tüketici kendi ürününü yaparak hedonik değerlerini de tatmin etmiş oluyor.
IKEA algı yönetiminde uyguladığı bir yöntem ise  mağaza depo gibi gözükmesi tüketiciye  ucuz olduğu hissi yaratmaktadır.

IKEA’nın oluşturduğu bu stratejiler sayesinde kendine oluşturduğu mavi okyanus ile marka değerini geliştiren adımlar atmakta başarılı oluyor.  

IKEA vizyonun  çoğunluk için daha  iyi bir yaşam ortamı yaratmayı amaçlar 
Ve bunu kısaca IKEA dünya çapında otuz farklı ülkede 200’den fazla mağazaya sahiptir.
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/