Jerry Seinfeld’den Alışılmamış 12 Kariyer Tavsiyesi

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Jerry Seinfeld’i, Seinfeld dizisinden hatırlıyorsunuzdur. Yazarı ve yapımcısı olduğu, aynı zamanda rol aldığı dizinin sayısız ödülü ve başarısı bulunuyor. Bu başarının temel mimarı Jerry Seinfeld. Komedyen olarak Jerry Seinfeld’in de sayısız ödülü bulunuyor. 2005 yılında, Tüm Zamanların Komedyeni seçildi. İnsanları güldürmekte bir dünya markası desek haksız sayılmayız. Bu başarılı komedyenin, ders niteliğinde şaşırtıcı öğütleri bulunuyor. İsterseniz bir girişimci olun, isterseniz bir komedyen, isterseniz bir CEO, bu adamın sözlerine kulak vermenizi öneririz. Hazır olun, size, hayatınızdaki en iyi işi nasıl yapacağınızın sırlarını vereceğiz.

1) İnsanların gereksiz buldukları işlere zaman harca.

Jerry Seinfeld’in inanılmaz bir gözlem yeteneği var. Stand-up’larında buna sık rastlarsınız. Jerry bir gözleminin sonucunda şunu fark ediyor, birçoğumuzun önemsiz ve gereksiz gördüğümüz şeyler aslında son derece sersemletici ve şaşırtıcı şeyler olabiliyor. Jerry’nin en iyi işleri, genel olarak zamanını saçma şeyler için harcarken ortaya çıkıyor. Zamanını ne kadar saçma şeylere harcarsa kendisini o kadar iyi hissediyor. Yaptığınız iş, siz hariç herkese mantıksız gelmeli. Başkalarının görmediği detaylar için zaman harcamalısınız.


2) Her sene sonunda, işinin en az %10’undan kurtul.

2

Jerry, her sene sonunda yaptığı işin en az %10’unu veya %20’sini bırakıyor. Yani, genel olarak dört, beş senede bir yaptığı işi baştan aşağıya yenilemiş oluyor. Bu durum sonsuza kadar devam ediyor. Yaptığınız iş, sizinle birlikte olgunlaşmalı ve evrilmeli. Sürekli gelişime açık olmalısın. İlk olarak işinin en altındaki %10’luk kesimden kurtul. Asla sabit kalma.


3) İşini harika bir şekilde zamanla.

3

Jerry, düzenli olarak, yapacağı işi zamanlıyor. Bunu yaptığı şakalarda da uyguluyor ve özel formülüyle esprilerinin zamanlamasını harika ayarlıyor. Harika bir iş yapmak istiyorsan harika bir zamanlamayla yapmalısın. Doğru zamanda yapılan işin başarısı da artar.


4) Sorunsuz bir bütün olana kadar iyi bir fikre sarıl.

4

Jerry, şakalarını çok ince bir işçilikle dokuyor. Şakalarını birbirine sımsıkı şekilde örüyor ve kusursuz bir hale getirene kadar işliyor. Yaptığı işleri bir puzzle olarak görüyor. Çalışmalarını, birbirlerini tamamlayacak şekilde yapıyor. Bir sonraki parçanın bir önceki parçaya tam uyacağından emin olana kadar çalışıyor ve kusursuz bir iş ortaya çıkarıyor.


5) İnsanların hayranlık beslediği birisi olmaya çalış.

5

Jerry küçükken izlediği komedyenler gibi olmak isteyerek büyüdü. Hayranlığını gizlemekten hiçbir zaman utanmadı. Hatta bunu başarısının bir parçası olarak gördü ve gurur duydu. Alanınızdaki tepedeki isimleri seçin ve onları kendinize örnek alın.

“Sahneye ilk adımımı attığımda artık her şey tamamdı. Ben de o adamlardan birisiydim artık.”


6) Yaptığın iş, insanların beyinlerinde tekrarlasın.

6

Jerry’nin yaptığı şakalar insanların beyinlerinde derinlere gidiyor ve arada bir kendisini hatırlatıyor. Yaygın konular arasında kendisiyle bağı olan bir konuyu seçiyor ve bunun işinde köklenmesine çalışıyor. Bu kökler ilerleyen zamanlarda tekrar tekrar karşımıza çıkıyor.

“İyi bir şey duyduğumda bunu sürekli düşünürüm. Arada, on yıldan fazla önce duyduğum bir sesi yine duyuyorum ve bunun üzerine en az bir ay düşünüyorum.”


7) Sana en çok şansı tanıyan yolu seç.

7

Jerry’nin kariyerinde komedi tarihine damga vurmuş birçok stand-up, Seinfeld gibi başarılı bir dizi varken niçin hiç film yok sorusunun cevabı merak edilir. Ona göre filmin boyutları, içeriğin etkisini azaltıyor. O, sanatının limitlerini biliyor ve buna göre hareket ediyor. İşinize en çok uyan ve şansını en çok arttıran kalıbı bulmanız lazım.


8) Pratik yapmayı sakın bırakma.

8

Bir yerden bir şaka duydunuz ve bunu birilerine anlatmaya başladığınızı düşünün. Genel olarak en son anlattığınız kişiler daha çok gülerler. Neden mi? Çok basit, pratik. Bir konuda alıştırma yaptığınız zaman, beyindeki sinir yolu genişler ve daha fazla bilgi içermeye başlar. Alıştırmayı bıraktığınız anda bu yol küçülerek eski haline dönmeye başlar. Kendinizi diri tutmak için pratik yapmaktan vazgeçmeyin.


9) İyi iş cömert hissettirmeli.

9

İşinizi en iyi yaptığınız zaman bu bir cömertlik göstergesidir. İnsanların yaşamlarını daha iyi hale getirir. Bu açıdan baktığınız zaman yaptığınız işe daha büyük saygıyla ve tutkuyla yaklaşacaksınız.


10) Huzurlu olduğun işkenceyi seç.

Jerry sürekli stand-up yapıp duruyor. Bundan çok hoşlandığı için yapmıyor bunu. Aslında, bu bir işkence. Bu yüzden birçok komedyen işinden vazgeçiyor ve pes ediyor. Ama Jerry pes etmedi. O, işkencesinden gayet memnun çünkü işi onu daha iyi yapıyor. İşinin rahatsız edici yanlarından kaçarak memnun olduğu yönlere yanaşıyor.

“Huzurlu olduğunuz işkenceyi bulabilmek kutsal bir şeydir. Bu evlilik olabilir, çocuklar olabilir, iş olabilir, egzersiz yapmak olabilir. Huzurlu ve rahat olabildiğin eziyetini bul ve onda iyi ol. Sabah erken kalkmak, giyinmek, işe gitmek istemiyor olabilirsin. Ama bir kere oraya gidince her şey düzelir. Hayat bu. Sen ustasın ve bu hayatın üstesinden gelebilirsin.”


11) Kendini işine ada.

112

Jerry, yazarların bahanelerinin sahte olduğunu düşünür. Bir şey yapmamak için bahane uydurduklarını söyler. Komedide iyi olabilmenin yolu daha iyi şakalar üretmekten geçer. Bu şakaların üretilmesi ise ancak her gün çalışarak gerçekleşir. Aynı durum sizin için de geçerlidir.

“İnşaat işçilerinin, öğle yemeğinden sonra işe gitmek istemediklerini gördüm. Ama gittiler. Bu onların işi. Eğer kendilerini işlerine bu şekilde adıyabiliyorlarsa, aynısını ben de yapabilmeliyim.”


12) Çok çalış, dikkat et, aşık ol.

133

Ne kadar sıkı çalışırsan o kadar iyi işler ortaya çıkarırsın. Ancak insanlar çevrelerindeki Dünya’dan yeterince yararlanmıyorlar.  Ondan sürekli bir şeyler öğrenmelerine rağmen tadını çıkaramıyorlar. Durup güzelliklerin farkına varmıyoruz. Biraz durun ve doğru zamanda aşık olun.

Kaynak.

facebook-paylas2     new-twitter-paylas2

 

Kategoriler: Başarı, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/