10.000 Saat : Mükemmelliğin Sihirli Sayısı

Malcholm Gladwell, 2008 yılında, New York Times bestseller olan kitabı Outliers’ı yayınladı. Kitapta, bazı alan ve becerilerde olağanüstü derecede ustalaşmış insanlar ele alınır. Gladwell’e göre özenle seçilen bu kişiler arasındaki ortak nokta, çalışma alanlarına ayırdıkları zamandı. Sadece 10.000 saatlik çalışmaya ulaşarak bu başarılı kişilerden biri olunabilirdi. Kitabın yayınlanmasından sonraki yıllarda, 10.000 saat kuralı, farklı meslek gruplarından birçok kişi için bir temel oluşturmuştur. 

Çizginin Dışındakiler’den biri olan Bill Gates, evinin yakınındaki bilgisayar laboratuvarına giderek saatlerce kod çalışıyordu. Bill Gates, 1971’de 7 aylık bir dönem içinde 1575 saat çalışmıştı. Bu da haftada 7 gün, günde 8 saat çalışmak demekti.

Beatles grubu ise her gün aralıksız 8 saat çalıyordu. Beatles, 1964 yılında ABD’ye geldiğinde büyük dönüşüm yaratırken, bu Hamburg’ta birlikte çalışma saatlerinin sonucuydu. Hamburg’a ilk gittiklerinde gecede en az 5 saat olmak üzere 106 gece çaldılar. İkinci yolculuklarında 92 kez, üçüncüde 48 kez çaldılar. Hamburg’ta toplam 1200 performans sergilediler ve her defasında daha iyi çalıyorlardı.

Olgun bestecilerin standartlarına göre, Mozart’ın ilk yapıtları çok iyi değildi. Mozart’ın özgün müziğini içeren konçertolarından ilki, şimdi başyapıt olarak kabul edilen No.9 K.271. 21 yaşından önce bestelenmiştir. Mozart, o zamana kadar 10 yıldır konçerto besteliyordu.
Kitabında zamanın stratejik bir silah olduğunu söyleyen Gladwell, çok çalışarak başarının en üst tepesine çıkabileceğimize inanıyor. 
İşte size başarının anahtarı: 10.000 saat!
Kategoriler: Başarı, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/