Google’ın Bugünü Hakkında Öğrenebileceğimiz 5 Şaşırtıcı Sayısal Veri

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Google’ın çatı şirket Alphabet’ın geliri, beklentileri de aşarak 32.32 milyar $’a yükseldi. Ayrıca net geliri de gene beklenenin üstüne çıkarak 25.9 milyar doları geride bıraktı. Tüm bunların yanında geçtiğimiz çeyrekte yürürlüğe giren vergi mevzuatı nedeniyle ise şirketin, 3.02 milyar dolarlık net zarara uğradığını da ekleyelim.
Ancak tüm bu rakamların yanında şirketin potansiyel büyüme alanlarını daha iyi açıklamak için Google CEO‘su Sundar Pichai ile, Alphabet ve Google CFO’su Ruth Porat, şirketin 2017 yılının son çeyreğinde ve yıl boyunca kaydettiği ilerlemeleri daha somut rakamlarla sergilediler.
Paylaştıkları rakamlar, şirketin nereye gittiğini ve “En Büyük Üç Bahis” olarak bilinen donanım, bulut teknolojisi ve YouTube’daki yatırımlarının nasıl olduğunu ortaya koyuyor.

1) Google Assistant, artık 400 milyondan fazla cihazda mevcut.

Google Home hoparlöründen akıllı telefonlara, tabletlere, kulaklıklara, televizyonlara ve hatta 400 farklı otomobil modeline kadar, Google Assistant gittikçe daha fazla cihazda kullanılabilir hale geliyor.
Google geçen yıl Google Home, Mini, Max ve Chromecast de dahil olmak üzere ev için “on milyonlarca” Google cihazı sattı.
Perşembe günkü kazanç açıklaması sırasında Pichai, “Yapay zeka üzerinde yaptığımız araştırmalar ve inovasyonlar dünyaya yön veriyor.” dedi ve ekledi “Merkezinde Google Assistant bulunan arama ürünlerimizle, dünyadaki bilgileri daha iyi organize etme misyonumuz bu teknolojiler ile mümkün hale gelmeye başladı.”

2) İnsanlar yeni yılı 3 milyar Google Foto ile kutladı.

Perşembe günkü açıklamada Pichai, “Yapay zekadaki gelişmelerden belki de en çok fayda sağlanan alan fotoğrafçılıktır” dedi.
Pixel 2 telefonunda başarı için büyük bir risk almanın gerekliliğini fark eden Pichia, “Makine öğrenimi”ni (Machine Learning) akıllı telefonlarda video sabitlemede kullanarak yeni bir dönem başlattığını belirtti.
Ayrıca Google Fotoğraflar hakkında şaşırtıcı bilgileri de paylaştı. Yalnızca Yılbaşı gecesi boyunca Google Fotoğraflar’a 3 milyardan fazla fotoğraf ve video yüklendi.

3) Google Cloud, çeyrek başına 1 milyar dolar getiriyor.

Pichai, “Google Cloud platformunu ve G suite’i içeren Google Cloud’un anlamlı bir ölçeğe ulaştığını” söyledi ve ekledi; “Ve bugün paylaşmaktan heyecan duyuyorum, şu andan itibaren çeyrek başına bir milyar dolarlık bir işletmeden bahsediyoruz. Aslında Google Cloud platformunun, aralık ayında sona eren 12 aylık verileri göz önüne aldığımızda, dünyadaki en hızlı büyüyen genel bulut sağlayıcısı olduğuna inanıyoruz.”

4) Her ay 1,5 milyardan fazla insan YouTube’a giriyor.

Pichai, bu 1.5 aylık ziyaretçilerin sadece “günlük eğitim amaçlı videolar” kategorisinin izlenmesi ile oluşan 1 milyar izlenmenin altını çizdi. Dünyanın dört bir yanında, 90 ülkede ve 80 dilde YouTube’un yerelleştirilmiş sürümleri bulunmakta.
Ayrıca, giderek daha fazla insanın YouTube yoluyla haber etkinlikleri gibi geleneksel televizyon programlarını izlediğini de belirtti. 30 Ocak’ta, Başkan Donald Trump’ın konuşmasını YouTube’da canlı olarak 5 milyon kişi izledi.

5) Google’ın kendi kendine çalışan otomobil işi son altı ayda 1 milyon mil sınırına ulaştı.

Google’ın şoförsüz otomobil bölümü Waymo’nun verilerine göre, “gerçek dünyada 4 milyon kilometreyi aştı”.
Kendi kendini süren Waymo araçlar, her gün kamuya açık yollarda 10.000 mil yol kat ediyor.
Alphabet ve Google CFO’su Porat, dinleyicilere Kasım 2017’de Waymo’nun tamamen bağımsız çalışan, sürcüsüz ve otonom bir filo haline geldiğini de hatırlattı.
Kategoriler: Başarı, İş, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/