Elon Musk’ın Otomotiv Baş Tasarımcısından Yaşamınıza Uygulayabileceğiniz 3 İpucu

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Tesla, otomotiv pazarındaki dengeleri alt üst etti ve büyük otomobil üreticilerinin elektrikli araç üretimlerinin hızlanmasına yardımcı oldu. Şirket, 2020 yılında satışa çıkması beklenen yeni elektrikli kamyonunun lansmanından sonra, her daim yenilikçi bir şirket olduğunu da bizlere hatırlattı.
Bütün bu gelişmelerden bahsedilirken Elon Musk’un adını hep duyarız. Ancak bu başarının en büyük anahtarlarından biri, şirketin Baş Otomotiv Tasarımcısı Franz von Holzhausen’in benzersiz tasarımlarıdır. (Ufak bir bilgi, 2008’de satışa çıkıp büyük başarı elde eden Model S’yi o tasarlamıştı.)
Muhtemelen hayatınız boyunca bir araba tasarlamayacaksınız. Fakat kendi hayatınızı tasarlamak için Franz von Holzhausen’in ilkelerinden yararlanabilirsiniz.
1) Planlamada verimlilik

Tesla’nın 2009’daki ilk tanıtımından sonra Model S’yi piyasaya çıkarması, yalnızca sekiz ayını aldı. Bu, çoğu otomobil üreticisi için yıllar sürebilecek bir süreç. Elbette, Von Holzhausen ve ekibi pek çok uykusuz gece geçirmişlerdir. Ancak sonuçları en üst düzeye çıkarmak için belirli bir düzene koyarak gereksiz adımlardan zaman kaybetmeyi en az hale getirdiler.
Bu yaklaşımı işiniz ile ilgili projelerinize uygulayabilirsiniz. Başlayabileceğiniz bazı alanlar şunlardır:
Odak: Bilim, çoklu görevlerin üretkenliği öldürdüğünü gösteriyor. Mümkün olduğunca bundan kaçının. Dikkat dağılmanızı azaltın, kendinizi dış ortamdan izole edin ve bir kerede bir göreve odaklanın. Size yardımcı olan araçları mutlaka kullanın, ancak dikkatinizi çekip vaktinizi almalarına da izin vermeyin. Bu gibi şeyler yardımdan çok zarar verebilir.
Yetkilendirme: Çok fazla görev üstlenmek verimli çalışmaya yol açmaz. Genellikle sürekli stresli ve projelerden vazgeçmeyi reddeden bir çalışan yaratır. İktidar konumundaki insanlar çoğunlukla bu kuralı çiğnemekte ve daha da kötüsü, aynı şeyi yükselmek isteyenlerden beklemektedirler. Gerçek bir lider ise, bir ekibin ne zaman görev yapması gerektiğini ve ne zaman o işin dışında kalması gerektiğini bilir.
Zaman takibi: Sıkıştığınız bir anda, üretken olmak için harcadığınız zamanla boşa harcadığınız süreyi doğru bir şekilde ölçebilir miydiniz? Çalışmaya harcanan zaman ile ”meşgul” olduğunuz zamanı takip etmek, sizi gerçekten kendinize nerede yatırım yapmanız gerektiği konusunda aydınlatabilir. Etkin olabilmek için, etkinliklerinizi ve projelerinizi planlamanız gerekir. Bir görev için zaman ayarlayın, bir telefon görüşmesi yapın ve zamanında bitirin. İşinizi zamanında bitiremiyorsanız, ertesi gün aynı iş için yarım saat daha fazla zaman ayırın ve gelecekteki planlarınızda bunu göz önünde bulundurun.
Kesintiler: Pek çok kariyer odaklı kişinin düşüncesine rağmen, duruş süresi olmaksızın yapılan tüm işler daha fazla üretkenliğe eşit değildir. Vücudunuz her gün yeniden enerji almak ve yeni güne saldırmak için, dinlenmeye ve işten uzak durmaya ihtiyaç duyar.


2) Ayrıntılara dikkat edin

Von Holzhausen’in yaklaşımı, diğer otomobil üreticilerinin göz ardı ettiği alanlara odaklanmayı kapsıyordu. Örneğin, sürücünün arabayla olan ilk temasını arttırmak için kapı koluna odaklandı ve tasarımını değiştirdi.
Ne kadar küçük olursa olsun projenin herhangi bir alanında görevi iyice tamamlamak, oldukça ciddi bir dikkat gerektirir. Çalışırken, bazı noktaların daha fazla dikkat gerektirdiğini keşfedebilirsiniz. Odağınız zamanla değişebilir, fakat detaylarla işiniz bittikten sonra geri dönüp kalan işlere dikkat etmeyi de unutmayın.
Ayrıntılara dikkat etmenin etkileri, proje sırasında ve sonrasında nasıl görünür?
İlgili taraflara kullanabilecekleri biçimde bir şeyler verirken, genellikle rapor ettiğiniz konuda kesin ve tutarlı sonuçlar vermelisiniz. Bunu, yapılacaklar listesi ve paylaşılan ortak takvimlerin yardımıyla bir zaman çizelgesi kullanarak yapabilirsiniz. Bu, küçük ayrıntıların çatlaklara düşmesini önlemeye yardımcı olacaktır.
Sonuç olarak bu, danışmanlarınıza yetenekleriniz hakkında güven verdiğinden daha rahat çalışmanızı sağlar.


3) Yeni bir şeyler deneyin

Von Holzhausen Mazda’dan Tesla’ya taşındığında, geleneksel düşünceye sahip birçok uzmanın sorguladığı “Geleneksel bir otomobil üreticisinden ayrılmak” gibi bir seçim yapmıştı. Bu seçimi onu üst sıralara çıkardı.
Kendini güvence altına almak yerine, gelecek ile ilgili verdiği sözleri yerine getirmek için çalışan ve üzerinde düşünen bir şirkette çalışma bir şans yakaladı. Bu seçim, onu inanılmaz sonuçlara götüren farklı bir yola ayrılmasını sağladı.
Kariyer veya işveren değiştirme seçeneğiniz olmayabilir. Ancak istediğiniz etkiye yeni yaklaşımlar uygulayarak da ulaşabilirsiniz. Çalıştığınız ortamı değiştirmek gibi basit bir şeyin bile ne kadar etkili olabileceğini deneyerek gözlemleyin. Başka bir öneri ise ekibinize daha önce kullanmadığı bir teknolojiyi kullanmaya alıştırmak olabilir.
Eğer proje lideri iseniz ve yakın zamanda bazı yeni yönetim hileler öğrendiyse, neyin işe yaradığını görmek için onları deneyin. Normal alanlarının dışındaki alanlarda ekip üyelerinin becerilerini test etmeyi deneyin.
“Kutu”nuzun nerede olduğunu bilmek, kutunun içinde ve dışında çalışmanın yeni yollarını incelemenize yardımcı olabilir. Von Holzhausen arabaları tasarlamak için sadece yeni yollar bulmakla kalmadı; o mekanları değiştirerek daha önceki tasarım yaklaşımlarına yeni bakış açıları kazandırarak yeni fikirler keşfetti ve aynı işlemleri daha verimli tamamlamak için yeni bir teknoloji kullandı.

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/