Başarılı Bir Yaşam ve Kariyer İçin 50 Yaşına Gelmeden Yapmanız Gereken 20 Şey

Girişimci, medya uzmanı, blog yazarı, Rype’ın kurucusu ve CEO’su Sean Kim,  yakın zamanda 50 yaşına gelmeden yapması gereken 20 şeyi takipçileriyle paylaştı. Kendisinin 50 yaşına çok uzak olmasını hatırlatmakla beraber, 50’sini geçmiş birçok insanla tanışıp, onların hayatındaki eksiklikleri görerek bu listeyi ortaya koymuş. Bu samimi listenin esas amacı, 50 yaşına gelmeden hayatını sağlık, varlık ve mutlulukla geçirmek:

1) Yalnız Başına Dünyayı Gez

Yalnız başına gezmek, sıradan bir geziden çok farklıdır. Ne zaman neyi istersen yapabilirsin. Aynı zamanda birine ihtiyacın olmadan kendini sevmeyi öğrenebilirsin.

2) Sevdiğin İnsanlarla Beraber Dünyayı Gez

Sevdiğin insanlarla beraber gezmek sizi hayal edemeyeceğin kadar yakınlaştırır. Onların en samimi ve gerçek hallerini görme fırsatın olur.

3) Miras Bırakabileceğin Bir Şeye Başla

Bir miras bırakabilmek hayattaki en önemli şeylerden birisi olabilir. Fiziksel varlığının dışında bir şeyler bırakmak, düşünmeye değer bir konudur. Bu kar amacı olmayan bir kuruluş olabilir, girişimin olabilir, bir hareket olabilir. Sadece birine başla.

4) Çırak Ol ve Akıl Hocanı Bul

Başarılı bulduğun herhangi bir insana bu konu hakkında soru sor. Muhtemelen sana yolun başındayken bir akıl hocasına sahip olduğunu söyleyecektir. Kendi akıl hocanı bul ve ona hak ettiği değeri göster.

5) Akıl Hocası Ol

Akıl hocandan aldığın dersleri, kendi tecrübelerinle birleştir ve genç birisine yol göster, içinde bulunduğu tünelin sonundaki ışık ol.

6) Yardım Et

Kazandığın parayı sadece kendine harcama. Dünyada yardıma ihtiyacı olan birçok insan ve ülke var. Onların hayatlarına dokun.

7) Günlük Tutmaya Başla

Şu an sahip olduğun düşünceleri kaydetmek ve seneler sonrasında bunları görebilmek, ne kadar yol kat ettiğini görebilmek için çok güzel bir fırsat yaratır. Bu blog, vlog ya da ses kaydı olabilir. Dünya mesajını duymayı hak ediyor.

8) Farklı Bir Dini Etkinliğe Katıl

İnançlı biri ol ya da olma, diğer insanların inançlarını ve var olan dinleri tanıyıp keşfetmemen için bir sebebin yok.

9) Yalnız Başına da Mutlu Olmayı Öğren

Sadece başkalarına bağlı olarak mutlu bir şekilde yaşayamazsın. Yalnız başınayken kendini sevebilmek ve mutlu olmayı öğrenebilmek, hayatındaki en özgürleştirici şeylerden biri olabilir.

10) Bir Konuda Uzmanlaş

Her konudan az çok anlamak iyi bir şey olsa da, bir konuda uzmanlaş. Birileri ismini duyduğunda aynı zamanda hangi konuda uzman olduğunu da bilmeli ve bu konuda sana güvenmeli.

11) İlkokul Öğretmenini veya Çocukluğundaki Tanıdıklarını Ziyaret Et

Sev ya da sevme, hayatının başlangıcını bilen insanların karşısına son halinle çık. Sevmiyorsan, ona kim olduğunu göster; Seviyorsan, teşekkür et.

12) Sağlığını Koru

Zengin olsan bile, sağlığını koruyamadığın sürece ne kadar kazandığının bir anlamı yok. Sağlıklı yaşamaya alış.

13) Birden Fazla Kariyer Yap

Unvanların sınırlı olmadığı bir dünyada yaşıyoruz. Bir mühendis, tasarımcı, yazar, konuşmacı, anlatıcı olabilirsin.

14) Kahvenin Yerini Çay Alsın

Daha az sinirlen, daha çok sakinleş…

15) İmza Yemeğin Olsun

Yemek yapmayı tamamen bilmek zorunda değilsin. Ama herkesin sevebileceği ve senin çok iyi yapabildiğin bir imza yemeğin olsun.

16) Okumayı Bırakma

Bilgi özgürlüktür. Gelişmiyorsan, ölüyorsun.

17) Bugün Bir Şarap Al ve En Az 10 Yıl Sonra İç

Bunu aynı zamanda eski arkadaşlarınla beraber yapabilirsin.

18) “Hayır” Demeyi Öğren

Yapılacakları azaltman, bazen daha iyi çalışmanı sağlayabilir.

19) Geleceğine Mektup Yaz

10 yıl sonra nerede olmak istiyorsun? Bu insana ne demek istersin? Düşündüğün ve hayal ettiğin her şeyi bu mektuba yaz ve 10 yıl sakla. Zamanı geldiğinde geçmişteki kendinle tanış ve nereye geldiğini gör.

20) Aşık Ol

Kategoriler: Başarı, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/