Ürettiği Bitkisel Etler Sayesinde Vejeteryanlara Eti Sevdiren Girişimci: Ethan Brown

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

Ethan Brown, kuruluş hedefi et üretimindeki problemlere çözüm üretmek olan Beyond Meat şirketinin CEO’su. Ayrıca kendisini mucit olarak da nitelendirebiliriz. İlk kuruluş yıllarında “tavuksuz tavuk eti” üretmek için çalışmalar yapan şirket, 3 yıl emek verdikten sonra soya ve bezelye proteinlerinden tavuk üretmeyi başardı. İlerleyen yıllarda vejeteryanların daha çok ilgisini çekebilmek adına domuz ve dana eti üretmeyi de başardı.

Beyond Meat’ten önce alternatif enerji üzerine çalışan Brown, araçların karbon salınımını azaltmak yerine besi yetiştiriciliğinin doğaya verdiği zararları azaltmanın insanlık için daha önemli olduğuna karar veriyor.


Daha az et tüketmenin hem insanlık hem de hayvanlar alemi için daha faydalı olacağına inanarak bitkisel ürünlerle etin yerini tutacak bir formül arayışına giriyor.

Bu formül için tüm mal varlığını harcayan Brown, ailesinden ve arkadaşlarından destek alıyor ve sonunda bitkisel ürünlerle öne çıkan Whole Foods ile uzun uğraşlar sonucu bir anlaşmaya varıyor ve ürünlerini Whole Foods’un raflarına yerleştirmeyi başarıyor.


Çıtır tavuk benzeri lezzetler üreten Beyond Meat, hedeflediği başarıya ulaşamayınca daha çok kişiye ulaşabilmek için hamburger ve biftek gibi kırmızı et ürünlerinin lezzetini yakalamak için çalışmalara devam etti.


Beyond Burger markasını da yaratarak bilinirliğini arttıran şirket, Amerika’da binlerce market ve restoranda satışa sunuluyor.

Bitkisel kaynaklı gıdalar kullanarak daha az su, daha az enerji, daha az alan kullanıyor ve sera gazı salınımını da ciddi oranda azaltıyor.


En çok satılan ürünlerinden biri olan hamburgerin içerisinde 20 gram bitkisel protein bulunuyor ve glüten veya soya kullanılmıyor. Ayrıca şirket, sosis, kıyma gibi ürünleri de üretiyor.

Ürettiği etlerin “sahte et” olmadığını belirten Brown, aksine bunun daha işlevsel yeni model bir telefona benzetilebileceğini söylüyor.

Ayrıca Ethan Brown’un 13 yaşındaki oğlu her gün hamburger yiyor ve babası bu durumdan oldukça memnun! Ürettiği etlerle etin sözcük anlamını değiştirip lezzetini bozmayan Brown, oğlunun sağlıklı protein aldığını ve kolesterolden uzak durduğunu söylüyor. Her çocuğun hayali!

This post is also available in: English Français Español

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/