Freelance Çalışarak Ayda 23.700$ Kazanan DiPiazza’dan Kazandıracak İpuçları

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

İş kurmak isteyen gençlere tavsiyeler veren Rich20Something’in kurucusu Daniel DiPiazza, internette website tasarımı yaparak dört haftada 23.700$ kazanmış ve herkesin akıllıca hamleler ile iyi bir kazanç elde edebileceğini savunuyor. Bu şekilde serbest çalışarak para kazanmak isteyen gençler içinse birkaç stratejik tavsiyesi var.

“Eğer düşünce yapınızı değiştirirseniz her şey ile para kazanabilirsiniz.”

1. Adım : Rekabet içinde olduğunuz kişiler hakkında gizli bir araştırma yapın.

Bir işe başlamadan evvel neyin içine girdiğinizi iyi bilmelisiniz. DiPiazza, özellikle başarılı olan rakiplerinizin kullandığı stratejileri ve hangi ön hazırlıklar ile onları yenebileceğinizi öğrenmeniz gerektiğini savunuyor. Örneğin, kendisi bu detayları öğrenebilmek için sahte bir iş ilanı oluşturmuş ve gelen cevapları değerlendirerek öğrendiklerini rakiplerine karşı kullanmış.2. Adım : Araştırmalarınızdan aldığınız sonuçları analiz edin.

Tabii ki sadece araştırarak bir şey elde edilemez. Araştırmalarınızdan aldığınız sonuçları analiz ederek piyasada neyin eksik olduğunu saptamanız gerekiyor. Örneğin, freelance ilanlar verenler genelde kendisiyle aynı anadili konuşan insanlarla çalışmayı tercih ediyor. Bu nedenle müşteri tercihlerinizi ona göre yapmalı ya da bildiğiniz diğer dilleri mümkün olduğunca ileri seviyede kullanmalısınız.

3. Adım : Nasıl öne çıkabileceğinizi ve işleri nasıl alabileceğinizi öğrenin.

Bildiğiniz gibi piyasada serbest iş arayan büyük bir kitle var. Eğer bu kalabalığın içinde ön planda olmak istiyorsanız, ilk yapmanız gereken potansiyel müşterinize onu anladığınızı göstermektir. Kendisine olan yaklaşımınız sıcak, samimi olmalı ve kendisini özel hissetmesini sağlamalı.

“Kimse o günkü 573. kişi gibi hissetmek istemez.”

Potansiyel müşterinizin kendisini özel hissetmesini sağlayabilmek için öncelikle profilinde detaylı bir araştırma yapmalısınız. DiPiazza, özellikle şu noktalara göz gezdirmenizi öneriyor:
* Satın alma geçmişi; düzenli ödeme yapılmış bir profil size müşterinizin ciddiyetini gösterecektir.
* Geri bildirimleri; geçmişte iş yaptığı freelancerlar hakkındaki yorumlarına bakarak kendisinin neleri sevip/sevmediğini anlayabilirsiniz.
* Kişisel detaylar; müşterinizin ismi, ilgi alanları, oturduğu yer gibi bilgileri öğrenerek kendisine daha kişisel bir yaklaşımda bulunabilirsiniz.
Tüm bu adımları uyguladıktan sonra YouTube’da maksimum 90 saniyelik mini bir tanıtım videosu hazırlayabilirsiniz diyor DiPiazza. Böylece, başvuracağınız işlere uzun teklif mektupları yazmak yerine videonuzun linkini göndererek rakiplerinizden sıyrılacak ve dikkat çekeceksiniz. Ayrıca video çekmek yaptığınız işi ne kadar önemsediğinizi de göstermenizi sağlar.Kategoriler: Başarı, İş, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/