l FREELANCE NEDİR ?  - CEOtudent

FREELANCE NEDİR ? 

Mehmet Sait Işık

Mehmet Sait Işık

Girişimcilik/Yazılım/Tiyatro

Freelance serbest çalışmak demektir. Kelime ingilizce “bağımsız savaşçı” anlamına gelir.
Genel anlamıyla,bağımsız çalışan kişi demektir.Türkiyedeki resmi karşılığı serbest meslek erbabı olarak geçmektedir.Bilinenin aksine freelance yan gelip yatma amacında değildir.Ay sonunda maaş veren biri olmadığı gibi başında bekleyip neyi nasıl yapacağına karışan biri de yoktur,normal işçi ile farkı budur.Geçim sıkıntısı yine vardır fakat sevdiği işi istediği boyutta yapma özgürlüğüne sahiptir.

Özellikle grafik tasarım çalışmaları,çevirmenler,tasarım projeleri,yazılım gibi alanlarda çokça görülür.Freelance çalışan kişi,kazancını maaşla değil,yaptığı iş üzerinden fiyatlandırarak ya da saatlik çalışma karşılığı ile elde eder.Çalışma saatleri de kişinin isteğine göre değişir.Freelance çalışan,işverenin sadece işini yapmakla yükümlüdür,sigorta ve diğer ihtiyaçlar müşteriyi ilgilendirmez.Freelance çalıştırmak bazı firmaların dönemlik olarak tercih ettiği bir yoldur; aşırı iş yığılması durumunda veya çok üst kalite iş gerektiği durumlarda freelance çalışan aranır.Freelance çalışan,dahahızlı ve sorunsuz çalışabilir, ki işverenler için bu avantajlı bir durum oluşturur.
FREELANCE NEDİR ?  1

FREELANCE ÇALIŞMANIN AVANTAJLARI

Freelance eğer iletişim kanalları doğru kullanırsa birçok avantajı vardır.Freelance çalışan kişi ,zamanını kiralamadığı ve sadece yaptığı işle orantılı para kazandığı için,maaşlı çalışan kişilere göre daha özgür bir çalışma ortamına sahiptir. İş yoğunluğu ve iş tercihleri kendi iradesine bağlı olduğu için kimseye hesap verme zorunluluğu duymaz. Çalışma saatleri kendi isteğine göre belirlendiği için,iş baskısı da olağan bir çalışana göre kısmen azdır.Öte yandan,bir işyerine bağlı olmadığı için,çalışan ve üstlerin baskısından da muaftır.Tembellik yapma ve aşırı çalışma seçenekleri, her zaman önündedir(Genellikle sıradan bir elemana göre fazla çalışır).

FREELANCE ÇALIŞMANIN DEZAVANTAJLARI

Freelance çalışmanın özgürlük yanı dışarıdan güzel görünse bile  kötü yanları da vardır. En önemli sorun ;Freelance çalışanlar için iş sürekliliği yoktur.Elinde iş bulunmadığı zamanlarda işi kendisi aramalı ve pazarlık gibi konuları da kendisi düşünmelidir.Bu yüzden, sürekli bir gelir garantisi yoktur. Kimi zaman işler yoğun olurken ,bazı dönemler günlerce,aylarca, para kazanamayabilir.Öte yandan ,eğer freelance çalışan kendi imkanları ile sosyal güvenlik işlerini yaptırmamış ise,sosyal güvencelerden ve emeklilik hakkından mahrumdur.
Kategoriler: İş

Yorumlar (0) Yorum Yap

/