Freelance Ne Demek? Freelancer Ne Demek? Serbest Çalışma Nedir?

Mehmet Sait Işık

Mehmet Sait Işık

Girişimcilik/Yazılım/Tiyatro

Freelance son zamanlarda gerek iş dünyasında gerek internet dünyasında sıkça karşılaştığımız bir kavram. Pandemiden sonraki uzaktan çalışma modelleri ile birlikte daha da ön plana çıkan ve özellikle genç profesyoneller tarafından tercih edilen bir çalışma modeli. Peki Freelance nedir? Freelancer ne anlama gelir? Gelin bu soruların cevaplarına birlikte bakalım.

Freelance Ne Demek? Freelance Nedir?

freelance ne demek

Freelance, en basit tabirle serbest çalışmak demektir. Kelime İngilizce’de “bağımsız savaşçı” anlamına gelir. Genel anlamıyla bağımsız çalışan kişi demektir. Bilinenin aksine bu iş ve yaşam tarzı yan gelip yatma amacında değildir. Ay sonunda maaş veren biri olmadığı gibi başında bekleyip neyi nasıl yapacağına karışan biri de yoktur, Normal işçi ile farkı budur. Geçim sıkıntısı yine vardır fakat sevdiği işi istediği boyutta yapma özgürlüğü sunar. İşte “freelance çalışmak ne demek?” sorusunun cevabı tam olarak budur.

Freelancer Ne Demek? Freelancer Nedir?

Freelancer Ne Demek?
Freelance çalışma modeli ile hayatını kazanan insanlara freelancer denir. Özellikle grafik tasarım çalışmaları, çevirmenler, tasarım projeleri, yazılım gibi alanlarda sıkça tercih edilen bir iş modelidir. Mesela freelance yazılımcı kavramını sıkça duymuşsunuzdur. Bu şekilde çalışan kişi kazancını maaşla değil, yaptığı iş üzerinden fiyatlandırarak ya da saatlik çalışma karşılığı ile elde eder. Çalışma saatleri de kişinin isteğine göre değişir. Freelance çalışan, müşterinin sadece işini yapmakla yükümlüdür. Sigorta ve diğer ihtiyaçlar müşteriyi ilgilendirmez. Freelance çalıştırmak bazı firmaların dönemlik olarak tercih ettiği bir çalışma şeklidir. Aşırı iş yığılması durumunda veya çok üst kalite iş gerektiği durumlarda freelance çalışan aranır. Bu şekilde çalışanlar daha hızlı ve sorunsuz çalışabilir. Bu da müşteriler için avantajlı bir durum oluşturur.

Serbest Çalışan Nedir? Serbest Çalışma Nedir?

Az önce de belirtiğimiz gibi serbest çalışma ve serbest çalışan kavramları direkt olarak sırasıyla “freelance” ve “freelancer” kelimelerinin Türkçe karşılıklarıdır. Dijital dünyadan ve yeni teknolojilerden bağımsız aslında serbest çalışma kavramı uzun yıllardır ülkemizde de geleneksel şekilde işleyen ve birçok kişinin tercih ettiği bir çalışma tipidir. Hatta bu kişilere “serbest meslek erbabı” da denmektedir.
 
 

Freelance Çalışmanın Avantajları

“Freelance çalışmak nedir?” demeden önce avantajlara ve dezavantajlara da bir bakmak gerekir. Freelancer dediğimiz kişi eğer iletişim kanalları doğru kullanırsa birçok avantaj yaratabilir. Bu şekilde çalışan kişi , zamanını kiralamadığı ve sadece yaptığı işle orantılı para kazandığı için maaşlı çalışan kişilere göre daha özgür bir çalışma ortamına sahiptir. İş yoğunluğu ve iş tercihleri kendi iradesine bağlı olduğu için kimseye hesap verme zorunluluğu duymaz. Çalışma saatleri kendi isteğine göre belirlendiği için, iş baskısı da olağan bir çalışana göre kısmen azdır. Öte yandan, bir iş yerine bağlı olmadığı için çalışan ve üstlerin baskısından da muaftır. Tembellik yapma ve aşırı çalışma seçenekleri her zaman önündedir.

Freelance Çalışmanın Dezavantajları

Freelance çalışma genel olarak çok cazip görünür. Fakat ciddi dezavantajları da vardır. En önemli sorun bu şekilde çalışanlar için iş sürekliliği olmamasıdır. Elinde iş bulunmadığı zamanlarda işi kendisi aramalı ve pazarlık gibi konuları da kendisi düşünmelidir. Bu yüzden sürekli bir gelir garantisi yoktur. Kimi zaman işler yoğun olurken bazı dönemler günlerce, aylarca para kazanamayabilir. Öte yandan eğer yine bu şekilde çalışan kişiler kendi imkanları ile sosyal güvenlik girişlerini yaptırmamışlar ise sosyal güvencelerden ve emeklilik hakkından mahrumdurlar.
 
Avantajları ve Dezavantajlarıyla Freelance Çalışmak
 
 

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: İş

Yorumlar (0) Yorum Yap

/