Enerji’de Tek Durak: EMTA ENERJİ

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

ENERJİDE STRATEJİK ÇÖZÜM ORTAĞINIZ

500 km’den fazla iletim hattı kurmanın yanı sıra 50’den fazla trafo merkezini inşa etmenin gururunu yaşıyor
Kurulduğu 1974 yılında bu yana Türkiye’de ve dünya genelinde enerji sektöründe hizmet veren EMTA Grup Şirketleri enerjinin; üretiminden iletimine, dağıtımından verimlilik artırılmasına kadar her aşamasında faaliyet göstermektedir. 
EMTA; enerji taahhüt, iletken üretimi, İç / Dış Ticaret ve Avrupa’daki ağaç direk üretim şirketlerini temsilen 5 kıtadaki ofisleriyle global enerji sektörüne üretim, ticaret ve taahhüt konularında hizmet ve yön vermektedir. Uzun yıllar yurtdışında global şirketlerde üst düzey yöneticilik yapmış olan Orkun Özgencil’in 2015 yılında EMTA Enerji Genel Müdürlüğü görevini devralmasıyla reorganizasyon geçiren EMTA Enerji, rotasını daha çok global projelere, iş birlikteliklerine ve yeni sektörlere çevirmiştir. 
 
EMTA ENERJİ; tek sözleşme altında danışmanlık, mühendislik, inşaat, devreye alma, uygulama, proje finansmanı, yedek parça yönetimi, işletme ve satış sonrası servis hizmetlerini sunarak Enerji yatırımlarında ürün, hizmet ve taahhüt ihtiyaçları için bir nevi sektörün süpermarketi olmak amacı ile “One Stop Shop: EMTA Energy” sloganıyla yola çıkmıştır. Yenilenen yapısı ile müşterilerine, konusunda uzman tek bir sorumlu Satış / Proje Müdürü tanımlayarak tek sözleşme çatısı altında yatırımlarını daha ekonomik, hızlı ve güvenilir bir şekilde yönetebilmeleri için stratejik avantajlar sunmaktadır. 
“One Stop Shop: EMTA Energy” konsepti ile yüksek gerilim yerüstü ve yeraltı enerji nakil hattı, hava (AIS) veya Gaz (GIS) izoleli trafo merkezleri ile başta rüzgar santralleri olmak üzere her tip ve büyüklükteki enerji üretim santral projelerinde anahtar teslim çözümler sunarken; yol, köprü, metro, petrol & gaz gibi diğer sektörlerin alt segmentlerinde de elektrik / elektromekanik konuları başta olmak üzere ürün ve hizmet portföyünü geniş- leterek hizmet vermeye devam etmektedir. Yeni organizasyon yapısında İletim (T&D), Trafo Merkezleri (SS), Enerji Üretimi (PG) bölümleri başta olmak üzere müşterilerine esnek, yalın ve hızlı hizmet mantığı taşıyan, satış ve pazarlama aktivitelerinden proje yönetimine kadar tüm şirket ihtiyaçlarının karşılanması için PMO Takımları (Project Management Office) oluşturulmuştur. Çapraz görevlendirmeler ile kişiler ve pozisyonlar birbirini her türlü ani iş yüküne karşı yedeklemekte ve destek olabilmektedir. PMO yönetim sistemi sayesinde işgücü ve zaman kaynağının maksimum verimle kullanılmasının yanı sıra insan kaynaklı hataların da önüne geçilmektedir.
Çağın gereği olarak hem çalışanlarına ve çözüm ortaklarına hem de en önemlisi müşterilerine dijital platformlarda çalışma, proje geliştirme / yönetme ve faaliyetleri izleme olanağı vermektedir. EMTA Enerji çalışanları mobil cihazlarından kurum verilerine erişerek işlerini yapabilmekte, toplantı gerçekleştirebilmekte ve müşterilerine hizmet üretebilmektedir. Bu yapı ile şeffaf, müşteri odaklı, verimli, hızlı karar alabilen ve cevap verebilen bir organizasyon olarak hizmet üretilmektedir. Daha hızlı ve esnek bir yönetim anlayışına sahip olmak için organik büyüme yerine, iş birliği anlaşmaları ile partnerleriyle birlikte büyümeyi seçen EMTA Enerji, bu stratejisiyle müşterilerine çok daha pratik ve hesaplı çözümler sunabilmektedir.
EMTA Enerji T&D Bölümü; global yeraltı & yerüstü enerji nakil hattı projelerinde anahtar teslim çözümler sunmakta, talep edilmesi halinde hat işletilmesi hizmeti de vermektedir. 
EMTA Enerji SS Bölümü; bünyesindeki mühendislik ve saha yönetim kadroları ile global trafo merkezi (AIS&GIS) yatırım ve ihalelerinde anahtar teslim projeler geliştirmektedir. Talep doğrultusunda işletme ve yıllık bakım anlaşmalarını da dahil edip tek sözleşme altında çözümler sunmaktadır. 
 
EMTA Enerji PG Bölümü; sıfırdan yapılacak global tesis yatırımlarında mühendislik, E-BoP, M-BoP, malzeme tedariki, inşaat & kurulum, otomasyon gibi paket hizmetler veya gerektiğinde anahtar teslim çözümler sunarken ayrıca mevcut faal tesislerde ise modernizasyon, retrofit uygulamaları, santral yazılımları gibi çözümleri yüksek müşteri memnuniyeti ile sağlamaktadır
EMTA Enerji Servis Departmanı; tesislerde ani ve plansız enerji kesintilerinin önüne geçmek, orta – uzun vadeli tasarruf sağlamak ve tesislerin daha kolay ve etkin yönetilebilmesi adına müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda bakım ve yenileme hizmetleri vermektedir.

Kaynak: Energy World Dergisi Şubat Ayı Sayısı-2017

Kategoriler: Başarı, İş

Yorumlar (0) Yorum Yap

/