Dünyaca Ünlü Şirketlerdeki Yönetici Türk Kadınları

NilayMeltem Yıldırım

NilayMeltem Yıldırım

Editor @ceotudent ||KEL '15 || Boun - ME

Apple, IBM, Facebook, HP, Dell, Uber, SAP, Fujitsu gibi dünya teknoloji devlerinin Türkiye ayakları Türk kadınlarına emanet! Böylesine erkek egemen bir sektörde Türk kadınlarını bu kadar üst makamlarda görmek de bizler için oldukça gurur verici. Araştırmalar zaten kadınların erkeklere göre daha detaycı ve empati yeteneklerinin daha fazla olduğu söylüyor, aslında bu duruma o kadar da şaşırmamak gerekli.
Gelin hep beraber bu milyar dolarlık cirolara hükmeden Türk kadınlarını daha yakından tanıyalım!

1) Defne Tozan (IBM Türk Ülke Genel Koordinatörü)

Defne Tozan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mezunu. 2008 yılında IBM Global Teknoloji Hizmetleri’nde çalışmaya başlayan Defne Tozan, 2014 yılında IBM Global Teknoloji Hizmetleri Türkiye Direktörü oldu.

2) Filiz Doğan (Oracle Türkiye Genel Müdürü)

Filiz Doğan 1968 yılında Adapazarı’nda doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 1989 yılında mezun olduktan sonra yine aynı üniversitede MBA programına katıldı. Doğan, “Kadın, erkek yönetici veya çalışan arasında bir fark görmüyorum. Herkesin kendi tarzı var, bunun cinsiyet bağlantılı olduğunu düşünmüyorum” diyor.

3) Filiz Akdede (HP Türkiye Genel Müdürü)

1973 yılında Istanbul’da doğan Filiz Akdede, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunudur. Filiz Akdede 2013 yılından bu yana HP Görüntüleme ve Kişisel Sistemler Grubu Ülke Direktörü olarak görev yapmaktadır. Akdede, 2011 yılında Women’s International Networking konferansında Türkiye’yi temsil etmiştir.

4) Neyran Bahadırlı (UBER Türkiye Müdürü)

Neyran Bahadırlı, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunudur. Amerika’da UVA Darden School of Business’de MBA yaptıktan sonra, Merrill Lynch Londra’da Teknoloji ve Medya Yatırım Bankacılığı takımında çalışmıştır. Kariyerine, dünyanın en büyük dijital komünikasyon şirketi Microsoft Skype’da devam etmiştir. On senelik yurt dışı tecrübesinden sonra İstanbul’a dönerek, Uber Türkiye Genel Müdürü görevine getirilmiştir.

5) Selda Bağdat Bahadır (Fujitsu Türkiye Genel Müdürü)

İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölümü’nden 1989 yılında mezun olan Selda Bağdat Bahadır, Fujitsu’ya katılmadan önce IBM’de GBS Vodafone MEA Bölgesi Müdürü olarak görev yapıyordu. 25 yıldır yürüttüğü kariyerinde IBM, Cisco ve Gantek gibi sektörün öne çıkan bilişim ve telekomünikasyon firmalarında üst düzey yöneticilik yapan Bahadır, evli ve bir çocuk sahibi.

6) Derya Matraş (Facebook Ülke Müdürü)

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün ardından Columbia Business School’da MBA eğitimi alan FacebookTürkiye Ülke Direktörü’nün kariyer geçmişinde Oliver Whyman, McKinsey & Company gibi uluslararası şirketler de yer alıyor.

7) Didem Duru (Dell EMEA Sorumlusu)

1973 doğumlu olan Didem Duru, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olmuştur. Duru, Ağustos 2014 tarihinden beri Dell Türkiye Ülke Müdürlüğü görevini yürütmektedir. Kadının en büyük özelliğini ise “Organizasyon becerisi, güçlü empati yeteneği, detaylardan başarı hikayeleri çıkarabilmesi, duygusal zekasını olumlu yönde kullanabilmesi” olarak tanımlıyor.

8) Zeynep Keskin (SAP Türkiye Genel Müdürü)

1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olan Zeynep Keskin, 1989 yılında New Orleans Loyola University de MBA programını tamamladı. 22 yıldır sektörde çeşitli satış ve üst düzey yöneticilik pozisyonlarında görev yapan Zeynep Keskin, SAP Türkiye Genel Müdürü olmadan önce Siemens (Simko), NCR, Digital-Compaq-HP ve Cisco firmalarında çalıştı. Zeynep Keskin evli ve iki çocuk sahibidir.

9) Canan Taşar (HTC Ülke Müdürü)

Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Canan Taşar, HTC’ye katılmadan önce Vodafone Türkiye bünyesinde Değerli Müşteri Segmenti’nden sorumlu Kıdemli Pazarlama Müdürü olarak görev yapıyordu. Uzun yıllardır telekomünikasyon sektöründe olan Taşar, daha önce Retro Medya İnteraktif Teknolojileri ve Telsim bünyesinde yine pazarlama alanlarında görev yaptı.

10) Alev Akkoyunlu (ESET Genel Müdür Yardımcısı)

Alev Akkoyunlu, 2004 yılından bu yana merkezi İstanbul’da bulunan ESET Türkiye ofisinde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor. Satış ve pazarlama yönetimi konusunda uzman olan Akkoyunlu, İstanbul 1979 doğumlu ve Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu. ESET’ten önce Servodata Bilgisayar’da Pazarlama Müdürü olarak görev yapan Akkoyunlu, evli ve bir çocuk sahibi.
Kategoriler: Başarı, İlham, İş

Yorumlar (0) Yorum Yap

/