İyi Bir Lider Olmak İsteyenlere Google’dan Altın Değerinde 5 İpucu

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Google, Aristoteles Projesi için 180 takımla iki yıldan uzun süren bir çalışma gerçekleştirdi.
En başarılı olan ekiplerin ortak özelliklerini bulmaya çalıştıkları bu projede, başta en başarılı ekiplerin en yetenekli insanlardan oluştuğunu düşünüyorlardı.
Ancak durum böyle değildi.
Bunun yerine, yüksek performans gösteren ekiplerin 5 ana özelliğini keşfettiler: Güvenilirlik, ekibin yapısı ve açıklık, anlam, etki ve psikolojik güvence.
İşte bu özellikleri ekibinize entegre edebilmeniz için 5 ipucu:

1) Ekiptekilerin görevlerini yerine getirmelerine yardımcı olun.

Genellikle, görev dağılımı yaparken görevin verilen zaman içerisinde yapılabilir olup olmadığına çok dikkat edilmez. Sadece işin yapılmış olması gerektiğini düşünülür. İşi gönderdikten sonra bu diğer kişinin problemi olur, değil mi? Yüksek performans gösteren ekiplerin yöneticileri böyle düşünmüyorlar.
Onlar, çalışanlarına, güvenilir olma ve sorumluluklarını yerine getirme konusunda yardım ederek ekiplerini başarıya götürüyorlar. Bu, görevlerin bir kristal kadar net olduğu, zamanın iş için yeterli olduğu anlamına gelir ve insanları bir sonraki seferde sorun çıktığında soru sorabilmelerini teşvik eden bir açık kapı bırakma politikasıdır. Ekip, ayakta kalmak için her gün kahramanca bir çabanın gerekli olmadığını anlamalıdır.

2) Açık roller ve hedefler oluşturun.

Süper basit bir hedef belirlemek, “Ne için bu kadar uğraşıyoruz?” sorusuna cevap verir. İşbirlikçi, kapsayıcı bir yöneticiyseniz, diğerlerini bu durumu çözmeye katkı sağlamaya davet edersiniz ve bunu açık ve kolay bir şekilde yapmalarına yardımcı olursunuz.
Ayrıca, herkesin kendi rolünü bildiğinden emin olmak için yukarıdaki görselde yer alan RACI grafiği gibi bir araç kullanabilirsiniz. RACI, herkesin kendi şeridinde olması ve kendi rolüne odaklanması için kullanılacak mükemmel bir referans belgedir. Böylece, herkesin rolünün net olması, görevleri uygun bir şekilde düzenlemenize yardımcı olacaktır.

3) Ekibinize mütemadiyen yaptıkları çalışmanın neden önemli olduğunu hatırlatın.

Ve bu, yalnızca şirketin parasını kurtarmak olmamalı. Daha büyük ve daha cesur düşünün. Ekibinize, yaptıkları işin neden birinin hayatını iyileştireceğini ya da daha büyük bir topluluk üzerinde doğrudan etkisi olacağını söyleyin. Ekibinizin yaptığı işin anlamının büyük olması ilham vericidir.

4) Onları, bu yaklaşımın etkili olacağına ikna edin.

Büyük ekip yöneticileri, insanlara yalnızca işlerinin neden önemli olduğunu söylemekle kalmaz, onları bu yolun projeyi yapabilmek için en iyi yöntem olduğuna da ikna ederler. Onlardan yollarını belirlemelerini ve bu yolu takip etmelerini isteyerek bunu kendilerine kanıtlamalarına yardımcı olun. Yaptıkları şey problemi çözmek için işe yaramayacaksa büyük bir problemi sadece anlatmak yeterli değildir.

5) Güvenli bir bölge oluşturun.

Psikolojik güvence oluşturmak insanların utanmadan ya da çağrılmaktan korkmadan çalışmasını sağlar. Büyük proje yöneticileri, tüm fikirlerin alındığı ve değerlendirildiği güvenli bir ortam oluştururlar. İnsanlara işlerinde elinden gelenin en iyisini yapmaları için gerekli arka planı ve ortamı sağlarlar ve iyi fikirlerin her yerden gelebileceğine inanırlar. Ekip üyeleri, iyi çalışmalarına rağmen başarısız olursa, iyi proje yöneticileri sorunu çözmelerine ve tekrar yollarına devam etmelerine yardımcı olur.
Açıkçası, işiniz için en iyi kişilerden oluşan bir ekibi bir araya getirmek harika olsa da, Google’ın bu araştırma bulgularını benimseyerek de daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz. Ekibinize işlerini en iyi şekilde yapmaları için gerekli alanı ve güveni sağlarsanız neler yapabildiklerine şaşıracaksınız. Güvenlik, güvenilirlik, anlam ve etki yaratma hissine odaklanın ve böylece ekibiniz işlerini en iyi şekilde yaparak size teşekkür edecektir.
Kategoriler: Başarı, İş, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/