Richard Branson’dan Topluluk Önünde Konuşma Korkunuzu Azaltacak 3 Öneri

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Hepimiz birer girişimci veya konuşmacı olmasak da elbette günlük hayatta sıklıkla başımıza gelen ve yapmak zorunda olduğumuz bir süreç, topluluk önü konuşmaları… Toplantılar, mülakatlar derken kendimizi ispat etmemiz gereken birçok unsurla yüz yüze geliyoruz. Ve emin olun bu tarz konuşmaları yapmak kimse için çocuk oyuncağı olmadı. Bu isimlerden birisi de Virgin Group CEO’su başarılı girişimci Richard Branson. O da birçoğumuz gibi bu tarz konuşmalardan korkuyordu fakat kendini aşması için 3 adımlı bir strateji geliştirdi ve disiplinle yapması gerekenleri yaptı.
Korkularının üstüne gitmek isteyenler için Richard Branson’ın topluluk önü konuşmalarda kendisini aşmasını sağlayan 3 yol işte tam da burada:

1) Arkadaşlarınızla sohbet ettiğinizi düşünün.

Bu görünüşte oldukça basit bir tavsiye fakat etkileri gerçekten inanılmaz. Richard Branson, kendisini buna adapte ettiği zaman topluluğun önünde yaptığı konuşmalarda kendini çok daha rahat ifade edebildiğini söylüyor. Bu şekilde hayal ettiğinde, sanki binlerce insanın onu izlediğini değil de birkaç arkadaşının onu dinlediğini düşünerek anlattığı şeylere daha rahat odaklandığını belirtiyor.
Bu konuda önce kendinizi ikna edin, sonrasında yapacağınız konuşmanın tahmin ettiğinizden çok daha kolay geçeceğine emin olun. Bunu bir kez bu şekilde yaptığınızda kaygılarınızında kuş olup uçtuğunu hissedeceksiniz.

2) Her zaman hazırlıklı olun.

Bu, her zaman bir konuşmaya hazır olun demek değil elbette. Yapacağınız konuşmanın türü, kapsamı ve kalabalığın sayısı ne olursa olsun bu konuşmaya gerekli envanterleri toplayarak hazır gelmiş olmanız gerektiğini gösteren bir adım. Eğer doğuştan bir doğaçlama yeteneğine sahip olduğunuzu düşünmüyorsanız, konuşmanızı önceden hazırlamanız gerekiyor. Üstüne sıkça çalışmak ve pratik yapmakta hazır hissetmenizin bir şartı.

3) Konuşma öncesi bol bol pratik yapın.

Pratik yapmak hayatın her koşulunda işe yarayan ve başarı sonucunu elde etmenizi sağlayan bir yöntem. Konuşma yapacağınız tarihten önce her gün 1 saat evde herhangi biriyle, belki evcil hayvanınızın karşısında ya da aynaya bakarak konuşmanızı tekrarlayın. Richard Branson’a göre:

“Eğer konuşmanızı rüyalarınızda görmüyorsanız, yeterince hazır değilsiniz.”


Konuyla ilgili içeriklere aşağıdaki başlıklardan ulaşabilirsiniz.

• Girişimci Richard Branson’ın Başarı İçin Önerdiği Egzersiz Sırrı
Kategoriler: Gelişim, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/