Araştırmalara Göre Olumlu Bir İlk İzlenim İçin Dikkat Etmeniz Gereken 3 Nokta

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Harika bir ilk izlenim yaratmayı kim istemez? Bunun için yapmanız gereken birkaç basit adım var: Gülümseyin, göz teması kurun, konuşmaktan çok dinleyin, karşınızdakine sorular sorun. Bunları herkes yapabilir. Bilmeniz gereken şey ise; karşınızdakinin sizi seveceğini düşünüyorsanız, genellikle haklı çıkarsınız.
Araştırmalara göre, iletişim sonrası iyi izlenim bırakacağını düşünen katılımcıların, daha iyi bir izlenim bıraktığı tespit edildi. Belki de bunun sebebi, diğer insanların sizden hoşlanacağını düşündüğünüzde, daha doğal ve arkadaş canlısı davranırsınız ve insanlar böyle insanları sevmeye daha çok eğilimlidir.
Tüm bunlar kulağa hoş geliyor ama asıl olay, utangaç ve güvensiz hissettiğinizde de diğer insanların sizi seveceğine inanmak. Tanıdık olmadığınız ya da rahatsız hissettiğiniz bir ortamdaysanız, insanların sizi sevmeyeceğini düşünmek daha kolaydır ve kendini gerçekleştiren kehaneti yaratırsınız.
Peki, insanlara iyi bir izlenim bırakabileceğinize kendinizi nasıl ikna edebilirsiniz? Kendinizle yaptığınız “Beni sevecekler!” tarzında bir olumlu konuşma, buna yeterince yardımcı olmayabilir. Bunun yerine, neredeyse herkesin sizin hakkınızda olumlu şeyler düşüneceği birkaç adımı deneyin.

1) İçten bir şekilde iltifat edin.

Herkes övgü almaya değer ve övgü almayı sever. Mümkünse, tanışacağınız kişi hakkında biraz araştırma yapın ve edindiğiniz bilgilere göre olumlu geribildirimler verin.
Araştırma yapmanız mümkün değilse, sorular sorun. Yaptığı şeyleri nasıl yaptıklarını, onunla ilgili neyi sevdiklerini, nelerde zorlandıklarını sorun. İltifat edecek bir şeyler bulabilirsiniz.
Böylece, hem övgü için hem de kendilerini başarılı ve önemli hissettirdiğiniz için size minnettar olabilirler ve olumlu bir izlenim bırakabilirsiniz.

2)  İnsanların kendilerinden bahsetmesine izin verin.

İnsanlar kendileri hakkında konuşmayı sever. Araştırmalara göre, günlük konuşmanın yaklaşık %40’ında insanlara ne düşündüğümüzü veya hissettiğimizi anlatıyoruz. Yine araştırmalara gösteriyor ki, sosyal medyada ya da karşılıklı konuşmalarda kendimiz hakkında konuşmak, beyinde yemek ve parayla aynı tatmin hissini tetikliyor. İnsanların kendilerinden bahsetmelerine izin verdiğinizde, sohbeti sevilen biri olarak görülürsünüz ve onlara kendilerini iyi hissettirirsiniz.

3) Kelimelerinizi değiştirin.

“Bir toplantıya gitmek zorundayım” yerine, “Harika insanlarla buluşacağım.” demek ya da “Bir pozisyon için bazı adaylarla görüşmeliyim.” yerine “Ekibimize katılacak muhteşem kişileri seçeceğim.” demek arasındaki farkı düşünün.
Çok zor bir şey değil, değil mi? Doğru kelimeleri seçmek, ruh halinizi de etkiler. “Spora gitmem gerek.” yerine, “Spora gitmek istiyorum.” dediğinizde, zamanla buna inanacaksınız ve bunu yapmayı dört gözle bekleyeceksiniz. Etrafımızda, mutlu, motive olmuş insanları görmeyi severiz. Sağlığınız, performansınız yüksek olduğunda, mutlu hissedersiniz ve çevrenize de bunu hissettirirsiniz.
İnsanlara yaklaşımınız, onların da size yaklaşımını etkiler ve karşılıklı sağlıklı bir iletişim kurulduğunda, iki taraf için de olumlu bir izlenim kalıcı hale gelir. Sağlıklı bir iletişim kurmak istiyorsanız, bu 3 noktaya dikkat etmek işinize yarayabilir.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/