Hayatta Başarı İçin SWOT Analizi 

Buse

Buse

Kocaeli Üniversitesi Okurken çalışan çalışırken gezen gezerken öğrenen. https://www.busenin.net/

 Yeteneklerinizi sonuna kadar kullanırsanız, hayatta başarılı olmanız çok muhtemeldir. Benzer şekilde, zayıf yanlarınızın ne olduğunu biliyorsanız ve yaptığınız işte önemli olmadıkça bu zayıf yönleri yönetirseniz daha az sorun yaşayacaksınız.
Dinlemek Bir SWOT, güçlü yanlarınızla nasıl oynayacağınızı ve zayıf yönlerinizi nasıl yöneteceğinizi daha iyi anlamanıza, ayrıca büyüme fırsatlarını ortaya çıkarmanıza ve ilerlemenizi engelleyebilecek tehditleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.
GÜÇLÜ YÖNLER:

Sizi diğerlerinden ayıran avantajlarınız nelerdir? (yetenekleriniz, sertifikalarınız, eğitim hayatınız, çevreniz vb.)
Diğerlerinden hangi alanda daha iyisinizdir?
Ne tür kaynaklara kişisel olarak erişiminiz bulunmaktadır?
Çevrenizin (yöneticiniz, iş arkadaşlarınız vb.) güçlü olduğunuzu düşündüğü noktalar nelerdir?
Hangi başarılarınızla en çok gurur duyarsınız?
Sizi başkalarından ayıran değerleriniz nelerdir?
Başka hiç kimsenin içinde bulunmadığı bir gruba dahil misiniz? Dahilseniz, bu gruptaki söz sahibi insanlarla ne seviyede bağlantınız bulunmaktadır?

ZAYIF YÖNLER : 

Kendinize güvenemediğiniz için yapmaktan çekindiğiniz işler nelerdir?
Çevrenizdekiler sizi hangi konularda zayıf bulmaktadır?
Eğitim hayatınız ve becerilerinizle ilgili kendinize tamamen güvenebildiğinizi söyleyebilir misiniz? Güvenemiyorsanız, buna neler sebep olmaktadır?
Çalışma yönteminizde negatif olduğunu düşündüğünüz noktalar nelerdir? (Örneğin, sıklıkla geç kalır mısınız, çabuk öfkelenir misiniz veya stresle başa çıkamaz mısınız?)
Alanınızda sizi geriye çeken kişisel özellikleriniz var mıdır? (Örneğin, bir toplantıyı idare etmek zorundaysanız, topluluk içinde konuşma korkusu bir dezavantaj teşkil edecektir.)

FIRSATLAR:

Hangi teknolojik yenilikler size yardımcı olabilir? Veya diğer insanlardan internet yoluyla faydalanabilme şansınız var mıdır?
Sektörünüz gelişme gösteren bir sektör mü? Öyleyse, bu pazar içerisinde nasıl avantaj sağlayabilirsiniz?
Size yardım edebilecek ve önerilerde bulunabilecek önemli bağlantılarınız var mı?
Şirketinizde hangi eğilimleri (yönetimsel vb.) gözlemlemektesiniz ve bunlardan siz nasıl fayda sağlayabilirsiniz?
Müşterilerinizin şirketinizle ilgili bir şikayeti var mı? Varsa, bir çözüm üreterek kendinize fırsat yaratabilme şansınız var mı?
Şirketinizde veya sektörünüzde, kimsenin dolduramadığı bir ihtiyaç var mı?
İş arkadaşlarınızın gözden kaçırdığı veya başarısız olduğu önemli bir nokta var mı? Varsa, siz bu konulardan kişisel gelişiminiz için artı bir değer sağlayabilir misiniz?

TEHDİTLER:

 Şu an meşgul olduğunuz işinizde karşınıza çıkan engeller nelerdir?
Sizinle projeler ve sorumluluklar açısından rekabet eden iş arkadaşlarınız var mı?
İşiniz veya yaptığınız işlere gösterilen talep, bir değişme halinde mi?
Değişen teknoloji, sizin pozisyonunuza/işinize bir tehdit teşkil ediyor mu?


SWOT analizinizi, güçlü yanlarınızı fırsatlarla eşleştirmek ve bu alanlarda agresif hareketler yapmak için kullanın. Ya da kaçınmanız gereken durumları keşfetmek için zayıf yönleri tehditlerle eşleştirin. Bilgileri, mümkün olduğunda zayıf yönlerini güçlü yanlara ve tehditleri fırsatlara dönüştürmek için de kullanabilirsiniz.
 Güçlü, zayıf yanların, fırsatların ve tehditlerin ne olduğunu bilmek seni harekete geçirecek güçlü bir pozisyona getirir. SWOT analizi başlı başına bir eylem değildir, ancak hedefler koymanıza, ayrıntılı bir kariyer planı oluşturmanıza ve üzerinde işlem yapmanıza yardımcı olan kullanışlı bir araçtır. 

“Çalışma hayatınızda zayıflıkların ve tehditlerin olması sorun değil,” diyor Firth. ‘Bu, şeyleri düzeltmek için harekete geçebileceğiniz anlamına gelir. Bunu yapmazsanız, geliştirmeyi daha zor bulabilirsiniz. ”

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/