Yazma Alışkanlığının Yaşam Yolculuğunuzda Size Sağlayacağı 5 Harika Fayda

Hayatımda kazandığım en önemli alışkanlıklardan biri günlük olarak yazı yazmaktır.
Şüphesiz, her gün yazmak bana çok şey kattı: daha iyi bir kariyer, kendini gerçekleştirme, kendini geliştirme ve en önemlisi, fikirlerimi sizinle, okuyucuyla paylaşma şansı verdi.
Peki yazmak size ne kazandırır? 5 pozitif etkiyi sizlerle paylaşıyorum.

1) Daha iyi öz disiplin
Keyif dolu bir hayat yaşamak oldukça basittir. Her zaman rahat takılmak kolaydır. Ancak bu kolay şeyler sizi içsel anlamda tatmin etmez. Değerli zamanımızda yararlı bir şey yapmamamızın nedeni, öz disiplinden yoksun olmamızdır. Eğer her gün yazarsanız, öz disiplininizi güçlendirirsiniz. Hayatta hemen hemen her şeyi elde etmek için daha iyi bir öz disiplin size yardımcı olacaktır.2) İkna becerilerinizi geliştirin
Yazma, okuyucuyu kelimelerle ikna etmekten başka bir şey değildir. Ancak araçlarınız sınırlıdır, bir hikaye anlatmak için sadece kelimeleri kullanabilirsiniz. Ve kendiniz için yazarken, kendinizi kendi düşüncelerinize ikna etmeye çalışırsınız. Çok daha fazla yazmak, daha iyi ikna becerisi demektir.
3) Öz-farkındalığın geliştirilmesi
Hiçbir şey, düşüncelerinizi kelimelere çevirmekten daha fazla kendinizi tanımanıza yardımcı olmaz. Kendinizi her gün yazmaya zorladığınızda, düşüncelerinizin otomatik olarak daha fazla farkına varırsınız.

4) Daha iyi karar verme
Sıklıkla, neden yaptığımızı tam olarak anlamadığımız bir şeyler yaparız. Bunu bir ele alalım… Vermiş olduğunuz bir karar sonrası kendinize ”Neden böyle bir şey yaptın” diye sorduğunuzda, cevap olarak ne kadar sıklıkla ”bilmiyorum “ şeklinde yanıt veriyorsunuz. Elbette, her şeyi bilmiyoruz.
Yazı yazmak zihni düzenler ve düşüncelerinizi gözden geçirmenize yardımcı olur. Ve karar verme süreçlerinizde siz yazdıkça, otomatik olarak “neden” in daha fazla farkına varırsınız.5) Bileşiğin gücünü eylemde görmek
Düzenli olarak her gün bir şey yaptığınızda, o anda herhangi bir fark göremeyebilirsiniz. “Faydaları nerede?”  diye düşünebilir anlık ve hızlı beklentiler içerisinde kaybolabilirsiniz. Ama yaptığınız işi uzun süre yapmaya devam ettiğinizde, olumlu etkileri görmeye başlarsınız. Her gün yazmak, uzun vadede size bütünün parçaslarını gösterecek.
Peki günlük yazma alışkanlığı nasıl kazanılır?
İşte birkaç ipucu:
1) Oku ve öğren
Diğer insanların yazı tarzlarını taklit ederek başlayın. Bu Austin Kleon’dan öğrendiğim bir stratejidir. Yazı tarzını taklit etmek, kendi tarzınızı geliştirmenin etkili bir yoludur. Ayrıca, bu esinlenmeyi başardığınızda “hiç ilham kaynağım yok” bahanesi de otomatik olarak yok olacaktır. Ancak yazma sanatını ciddiye almalısınız. Kitap okuyarak ve kurslar/atölyeler alarak mümkün olduğunca çok çalışmaya özen gösterin. Geliştiğinizi göreceksiniz.2) Yazmak için günlük alarm kurun
Hiçbir şey bir yazar için bir rutine sahip olmaktan daha önemli değildir. İlk olarak, yazmanız için en iyi zamanın ne olduğunu düşünün. Sabah mı? Akşam mı? Çocuklar uyanmadan önce/sonra mı? Ardından, telefonunuzda günlük bir hatırlatıcı ayarlayın. Alarm çaldığında oturun ve yazın.
3) Çıtanızı yüksek tutmayın

Amacınız sadece bir gerçek cümle yazmaktır. Sadece bir tane. Bu hedefin güzelliği, aklınıza gelen ilk cümlenin her zaman en doğru olmasıdır. Bu yüzden asla yazmanın berbat olduğunu kendinize söylememelisiniz. “Günde 1000 kelime yazmak istiyorum.” gibi bir hedef hiç gerçekçi değil. Bunun yerine, bir cümle yazmak için çaba gösterin. Bu sizi ileriye götürecektir.4) Dikkat dağıtıcıları ortadan kaldırmak
Hayatınızdaki insanlara günlük yazma alışkanlığınızdan bahsedin. Yazarken sizi rahatsız etmemelerini isteyin. Örneğin her sabah kendinize 3 saat verin. Bu süre zarfında telefonunuzu uçak moduna alın, böylelikle herhangi bir uyarıcıya maruz kalmamış olursunuz.
Çoğu zaman, insanlar ” sadece başlayın!” der. Haklıdırlar başlangıç önemlidir.
Ama asıl mesele şudur: herkes bir gün yazabilir-ya da iki ya da üç. Ancak yıllarca sürekli yazan çok az insan var. Gerçek faydayı görmek için sabırla uzun süre yazmanız gerekir. Bu sebeple sadece başlamakla kalmayın, yolculuğunuzu sürdürün.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/