Çalışanlar İçin Kişisel Gelişim

Aykut ÖÇAL

Aykut ÖÇAL

Digital Creator & Growth Marketer

 Her birey farklı biçimde büyür, yaşar ve gelişir. Ve her bireyde kendi kişiliğinden ve karakterinden sorumludur. Kişi kendinin eğitmeni ve öğretmenidir. Belli bir yaştan sonra gereken geliştirici eğitimler aileler, büyükler ve bazen de öğretmenler tarafından verilse bile bir zaman sonra artık kendini geliştiren ve geliştirecek olan tek canlı insandır. İnsanoğlu her ortam ve olanaklarda kendini geliştirmekle yükümlüdür. Yani kişisel gelişim olmadan bir birey gelecek vaat eden işçi konumundan uzaklaşır. Her birey mutlaka kendi iş ortamında sözünün dinlenmesinden ve güzel bir kademede olmaktan memnuniyet duyar. Fakat her şeyin bir bedeli alınması ve uygulanması gereken kuralları vardır.

 Eğitim

  İnsanın kendini durmaksızın geliştirmesi ve üzerine koyarak ilerlemesi gereklidir muhakkak. Bu anlamda en önemli unsur eğitimdir. Sadece okul bazında düşünmeksizin bütün ortamlarda, kişisel ve özel hayatlarda da önemli olmasının gereksinimi büyük olmalıdır. Birey öncelikle hem yazılı hem sözlü olarak kendini iyi tanımlayabilmeli ve karşı tarafın anlaması için gayet açık ve geliştirici bir dil kullanmalıdır. Sadece bununla birlikte olmaksızın daha bir sürü dalı ve kökleri olan bu süreç bireyin kendini daha aleni bir şekilde ifade etmesini ve rahatlamasını sağlayacaktır.

 İş Hayatında Yükselme

  Bu gelişme süreci her anlamda hayatın geneline yayılmalıdır. İş hayatında yükselme, terfi alma, daha büyük kademelere çıkma, gelecek vaat etme bunların arasında gelen başlıca unsurlar. Fakat belirtildiği gibi çalışan bunların dışına çıkmadan ve durmadan üzerine koyarak devam etmekten vazgeçmemelidir. Bu anlamda yolunun kesilemeyeceğini de bilmelidir. Bireyin öncelikle kendi düzel ve kurallarını belirlemesi ve uygulaması gerekmektedir. Ciddi olmak, kararlı ve emin adımlarla ilerlemek, yalandan uzak durmak, iş düzenine dikkat etmek, pür dikkat ve ince işçilikle çalışmak her iş alanında sizi göze batıracak ve vazgeçilemez işçi konumuna koyacaktır. Anlatılmak istenen şudur ki kişi kendini her zaman her yerde durmaksızın eğitmelidir.

 

 Belli Bir İş Değil

  

Sadece tek bir iş penceresinden bakılmadan bu konu ele alınmalıdır. Çalışma olanakları ve sahaları bazen sadece kademe atlama ve yükselme olanakları sunmayabilir insana. Kimi birey bunlardan uzak farklı işler peşinde de koşarak maddiyatını sağlayabilir.

  Asıl mesela verimliliktir. Bu suretle çıkılacak yol ve yapılacak iş ve olanaklar ne kadar zor olursa olur ise olsun kişi kendini eğitmekten ve geliştirmekten asla vazgeçmemelidir. Bu bireyin güvencesi ve devamlılık gerekçesidir. İnsan kendini her anlamda geliştirmelidir. Gereken esas mesele budur. İş hayatının her alanında geliştirmek ve gelişmek ileriye dönük parlak ve ışıltılı geleceğin habercisidir. Bunun yanı sıra özel hayatınıza da ek olarak getiriler anlamında yararı olacaktır. Hiç kimse kendini sabitleyen ve standart bir şekilde kişiliğini pazarlayan bir bireyle çalışmak istemez. Bu işin vazgeçilmez ve geri dönülmez kuralı budur.

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/