Yapmaktan Korktuğunuz Şeyler İçin Kendinize Söylemeyi Bırakmanız Gereken 4 Yalan

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Korku, endişe, stres ve belirsizlik hayatın her alanında var. Yaşamımız boyunca yapmak istediğimiz çoğu şey ise ne yazık ki bize altın bir tepside sunulmuyor. Atacağımız adımların başarıyı getirip getirmeyeceğinden hiçbir zaman emin değiliz. Fakat sonrasını bilemediğimiz için atmak istediğimiz adımları erteleyerek bahaneler üretmek, yapacağınız şeyin sonucunun kötü olmasından çok daha kötü bir durumla karşılaşmanıza sebebiyet verecektir.
Hepimizin kendine farkında olmadan söylediği yalanlar var. İlk olarak bu yalanlardan kurtulmayı deneyin, potansiyelinizin farkına varın ve buna inanın:

1) Bunu Yapmaya Hazır Değilim

Hazır hissetmemek sürecin sadece olası bir parçasıdır. Süreçte, deneyimlemeniz gereken zorluklarla karşılaşacak olmanız oldukça olası. Bu sebepten atacağınız adımları önceden planlayarak eylemlerinizi gerçekleştirmeye başlayın. Kendinize belirli bir tarih vererek yola başlayın. Hazır hissetmeyi beklemek için hayatın oldukça kısa ve hızlı ilerlediğini unutmayın.

2) Fikirlerim Yeterince İyi Değil

Bir girişim fikriniz olabilir veya sadece olmak istediğiniz yere gitmek için sizi götürebilecek yol fikri. Ne olduklarının önemi yok. Önemli olan sizin sürekli onlardan kaçınıp onları erteliyor olmanız. Fikirlerinize önem verin. Hangisinin sizi ulaşmak istediğiniz yere götüreceğinden emin olup onu geliştirin. Bir tanesine odaklanın ve yapmanız gerekeni artık yapın. Ertelemeyin.

3) Henüz Tercih Edilecek Aday Değilim

Önümüze çıkan engellerin bir kısmını kendi kendimize oluşturuyoruz çoğu zaman. Kendinizi yetersiz görüp bunu bir bahane olarak kullanmaktan vazgeçin. Tercih edilen insan olmak için kendinizden ziyade karşı taraf adına düşünmeyi deneyin. “Onun neye ihtiyacı var?” sorusunu sorup kendinizin o ihtiyaçları karşılayabileceği taraflarınızı belirleyin. Sonrasında ise kendinizi geliştirmek için yapmanız gerekenleri yapmaya başlayın.

4) Bugün Bunu Yapmak İçin Geç Kaldım, Ertesi Sabah Başlarım

Kendinize bu yalandan önce şunu itiraf edin: Ertesi sabah da başlamamak için bir yığın gerekçem olacak…
Yapacaklarınıza o an başlamanız ertelemekten ve beklemekten çok daha iyidir. Şunu unutmayın, yaptıklarınızdan sorumlu olduğunuz kadar yapmadıklarınızdan da siz sorumlusunuz. Eğer bir hedefiniz varsa şimdi kalkıp bir şeyler yapmaya başlayın. Yapmadıklarınızdan değil yaptıklarınızdan sorumlu olmayı seçin.

This post is also available in: English

Kategoriler: Gelişim, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/