Elinizdeki Güç: Psikolojik Hileler !

Büşra Sırt

Ceotudent Kullanıcısı

Kontrol edebileceğiniz durumlara inanmıyor musunuz? O zaman bu kanıtlanmış psikolojik hilelere kulak verin. İşte istediğinizi elde etmeye yardımcı olacak psikolojik hileler!
Yakın arkadaşlarınızdan birinin doğum gününü kutluyorsunuz. Ortamda biri dikkatinizi çekti diyelim. Acaba o da sizden hoşlanıyor mu? Ya da şöyle diyelim o da sizinle arkadaş olmak istiyor mu? İşte bu sorunun yanıtını muhtemelen beş dakika gibi bir sürede öğrenebilirsiniz. Nasıl mı ? Bir espriyle… Psikoloji uzmanları bir grup insanın aynı anda güldüğünde içgüdüsel olarak hemen o grup içinde en yakın hissettiği (ya da yakın olmak istediği) kişiye baktıkları görüşünü savunurlar.

Zaman zaman en gereksiz olaylar bile bizi strese sokabiliyor. Hayatımızı belki günlerce belki de dakikalarca eziyete çeviren bu problemi en kısa sürede yenmek istemez misiniz? Stresli zamanlarınızda sakız çiğneyin veya yemek yiyin. İlkel beyin yemek yediğiniz için tehlikede olamayacağınıza karar verir ve gerginliğiniz otomatik olarak azalır. Ayrıca stresin ve gerginliğin neden olduğu nefes darlığı, kalbin hızlanması gibi fiziksel etkiler neşe ve heyecanın sebep olduğu belirtilerle aynıdır. Eğer stresli durumu yeniden tanımlamayı denerseniz stresinizi neşeli bir heyecana çevirmeniz mümkün. Sebepsiz yere gülümsemeyi deneyin bu işe yarayacaktır !

 

Karşınızdaki insanın sizi gördüğü için heyecanlanmasını istiyorsanız onu gördüğünüz için gerçekten mutlu ya da heyecanlı görünmeyi deneyin! Onlar da sizi gördüklerinde mutlu ve heyecanlı olacaklardır. Aslında köpekler bu hileyi her zaman yaparlar!

İş ortağınızın veya arkadaşınızın iyiliğine mi ihtiyacınız var? Büyük bir iyiliği reddetmiş olan insanlar daha sonra küçük bir iyiliği onaylamak durumunda hissederler. Bir mağaza çalışanının %50 indirime hayır demiş birisini daha sonra %30 indirime ikna etmesinin kolaylığının nedeni ise bu yöntemdir.

Eğer bir grup toplantısındaysanız ve ortamda sizi azarlayacağını düşündüğünüz biri varsa onun yanına oturun. İçgüdüsel olarak size saldırmak için güvenli bir mesafede olmadığını hissedeceğinden tavırları yumuşayacaktır.
Bir insanın kısa sürede güvenini kazanmak istiyorsanız ondan bir şey alın! Aldığınız şeyin ne kadar küçük olduğunun bir önemi yok. Sadece bir mendil bile olabilir.Karşınızdaki insan size içten içe yatırım yaptığını düşünecek.İnsanlar yatırım yaptıkları şeylere güvenmeye eğilimlidirler. Ayrıca yeni tanıştığınız bir insanla yakınlık kurmak istiyorsanız tokalaşmadan önce ellerinizi ısıtın. Çünkü psikolojik olarak insanlar sıcak elli biriyle tokalaştıkları zaman kendilerini daha rahat hissederler.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/